in ,

‘Görme engelliler için sesli haber’

Usta gazeteci Yunus Karakaya örnek bir uygulamaya imza atarak sitesinde engelli vatandaşların bilgiye ulaşımını kolaylaştıracak bir yazılım kullanıyor

gorme-engelliler-icin-sesli-haber

Türkiye’deki engellilerin en büyük şikayetlerinden biri bilgiye ulaşımda çektikleri zorluk. Özellikle görme engelliler kendilerine yönelik sesli okuma sistemleri veya Braille alfabesi ile hazırlanan metinler olmadığı için sosyal hayatta çektikleri sorunlar kadar bilgiye ulaşımda da sorun çekiyor. Engelliler bir şey okumak ya da öğrenmek istediğinde çoğu zaman yakınlarından yardım istemek zorunda kalıyor. Bu sorunun yarattığı mağduriyeti fark eden ‘Haberinioku’ adlı internet sitesi, geliştirdiği uygulama ile barındırdığı tüm içeriği seslendirerek görme engellilerin bilgiye ulaşımını sağlıyor. 2005 yılından beri bölgede faaliyet gösteren sitenin imtiyaz sahibi Yunus Karakaya söz konusu düzenlemeyle görme engelli vatandaşların da kentte neler olup bittiğinden haberdar olmalarını sağladıklarını belirterek siteye giren engelli vatandaşların hem haberleri hem de köşe yazılarını sesli bir biçimde dinleyebildiklerini aktardı.

‘UMARIM ÖRNEK OLUR’

Biz site olarak çeşitli konularda sosyal sorumluluğumuzu sık sık yerine getirmeye çalışıyoruz diyen Karakaya, “Özellikle engelli vatandaşlarımızın her anlamda yanında olmaya çalışıyoruz. Engelliler toplumumuzun içinde var. Bugün engeli olmayan kişiler de yarın bir şekilde engelli olabilir. Dolayısıyla yapacağımız her işte onların da nelere ihtiyaç duyabileceğini, kendilerine nasıl faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu bizim için bir vatandaşlık borcu her şeyden önce. Bir farkındalık yaratarak kendi adımıza neler yapabileceğimizi düşündük ve siteye böyle bir özellik ekledik. Uygulama sayesinde birçok vatandaşımız rahatlıkla ülkede ve bölgemizde neler olduğundan haberdar olabiliyor. Ciddi şekilde de ilgi çekti çünkü ciddi bir soruna bir ölçüde çözüm bulmuş olduk. Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan da sitemizde yazar ve kendisi de uygulamayı kullanarak yararlı olduğunu dile getiriyor. Umarız bu yaptığımız başta İzmir olmak üzere Türkiye’deki tüm haber kurum ve kuruluşlarına örnek olur” diye konuştu.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

buca-ak-partiden-cezaevi-elestirisi

Buca AK Parti’den cezaevi eleştirisi

alsancaktaki-esnaf-maziyi-mumla-ariyor

Alsancak’taki esnaf maziyi mumla arıyor