Berna SEVER- EGE TELGRAF/ Göz sağlığı, yaşam kalitesi için hayati bir öneme sahiptir. Görme yeteneğini korumak ve göz hastalıklarını önlemek için beslenme alışkanlıklarının da önemi büyüktür. Uzmanlar, göz sağlığı için bu besinleri dengeli bir şekilde içeren bir beslenme düzeninin önemini vurguluyor. Bununla birlikte, göz sağlığını korumak için düzenli göz muayeneleri yaptırmak ve göz doktorunun önerilerini takip etmek de önemlidir. Uzmanlara göre, göz sağlığı için en iyi besinler şunlardır:

Havuç ve Diğer Beta-Karoten İçeren Sebzeler: Havuç gibi turuncu renkli sebzeler, beta-karoten açısından zengindir. Beta-karoten, vücutta A vitamini üretiminde rol oynar ve göz sağlığını destekler. Havuç, ıspanak, tatlı patates gibi sebzeleri düzenli olarak tüketmek göz sağlığını korumak için önemlidir.

Uzmanlar uyarıyor: Kurban Bayramı çocuklara yaşlarına uygun anlatılmalı Uzmanlar uyarıyor: Kurban Bayramı çocuklara yaşlarına uygun anlatılmalı

Ispanak ve Diğer Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak, kale, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar, gözdeki serbest radikallerle savaşarak göz sağlığını korur ve makula dejenerasyonu gibi hastalıkların riskini azaltır.

Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri: Somon, ton balığı, sardalya gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, göz kuruluğu riskini azaltır, retina sağlığını korur ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Yumurta: Yumurta sarısı, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar ile A vitamini açısından zengindir. Bu besin öğeleri, göz sağlığını korur ve katarakt gibi hastalıkların oluşumunu engeller.

Yaban Mersini ve Diğer Antosiyanin İçeren Meyveler: Yaban mersini, böğürtlen, çilek gibi koyu renkli meyveler antosiyanin adı verilen antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidanlar, gözdeki hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur ve göz sağlığını destekler.

Kaynak: EGE TELGRAF