Doğukan EMEKLİ- EGE TELGRAF/ Hayatı algılamamızda yardımcı beş duyu organımızdan biri olan göz, herhangi bir sorunla karşılaştığında bu bizim yaşam kalitemizi olumsuz etkiler. Bu sorunlardan biri de sarı leke hastalığı olarak bilinen makula dejenerasyonu… Sıklıkla 55 yaş üzeri kişilerde görülen bu hastalık, görme kaybına neden olabiliyor. Uzmanlar, sarı leke hastalığını nasıl önleneceğini ve tedavi sürecini anlattı.

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?

Makula dejenerasyonu, gözde makula olarak adlandırılan bölgenin bozulmasıyla karakterize edilen bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle kalıtımsal faktörler, 55 yaş sonrası, sigara kullanımı ve yetersiz beslenme gibi durumlarla ilişkilendirilir.

Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenmenin 6 ipucu Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenmenin 6 ipucu

GÖZDE SARI NOKTA TEHLİKELİ MİDİR?

Makula dejenerasyonu ilerleyici bir hastalıktır ve kuru ve yaş olmak üzere iki türe ayrılır. Hastalığın ilerlemesi durumunda ciddi görme kayıplarına neden olabilir. Özellikle yaş tip sarı nokta hastalığı, bu tür görme kayıplarının %80'inden sorumludur.

GÖZ BEYAZINDA SARI LEKE VE TEDAVİSİ

Göz beyazında sarı leke, pinguekula olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Bu durumda göz ön yüzeyinde yağ birikmesi ve yağ dokusu oluşumu meydana gelir. Rahatsızlık estetik açıdan rahatsızlık verdiğinde veya belirtiler ortaya çıktığında ameliyatla alınabilir.

SARI NOKTA HASTALIĞINA KARŞI BESLENME ÖNERİLERİ

Sarı nokta hastalığı teşhisi konulan kişilere göz doktorları tarafından genellikle vitamin ve mineral kombinasyonları önerilir. Özellikle C ve E vitamini, lutein ve zeaksantin, çinko ve bakırdan zengin beslenme, hastalığın etkilerini azaltmada önemlidir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Sarı nokta hastalığı genellikle 50 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık görülür ve ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Ancak yaşlılık tek başına bir risk faktörü olmayabilir; sigara içme alışkanlığı ve yetersiz beslenme gibi diğer faktörler de hastalık riskini artırabilir.

Göz sağlığıyla ilgili bu bilgilerin dikkate alınması, erken teşhis ve uygun tedavi ile görme kaybı riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: EGE TELGRAF