in ,

Gruşçu: 7 bölge 7 ilçe projesi devam edecek

Ege Telgraf Web TV’ye konuk olan Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, ilçe kongre sürecinden, projelere ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde heyecanla beklenen il başkanlığı seçimine kadar pek çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu

cagri-gruscu

Deprem gerçeğiyle karşılaşılan günlerde, deprem gerçeğinin görmezden gelindiğini dile getiren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, işin takipçisi olacaklarını söyledi ayrıca Türkiye’de deprem gerçeğinin görmezden gelindiğini belirtti.

Gruşçu,“Türkiye’de bu gerçeği görerek artık şehirlerimizde bir insanın dahi burnunun kanamasını istemiyoruz. Yapıların güçlendirilmesi çalışmalarında belediyelerimiz boşta kalmayacak. Büyükşehir ile tüm örgütlerimizle Elazığ’da yaraların sarılması noktasında çalışıyoruz. Maalesef bu işi şova dökmeye çalışan bir anlayış var” dedi.

‘DEMOKRASİNİN FARKINDAYDIK’

Kongre süreci ve sonrasında yaşanan gelişmelere dair konuşan Gruşçu, sürecin çok güzel geçtiğini, kongrelerin dinamik bir ortam yaratması nedeniyle önemli olduğuna vurgu yaptı. Aynı zamanda kongrelerin parti içi eleştiri fırsatı sunduğunu belirten Gruşçu, “İlk ve onursal genel başkanımız Atatürk’ten bu yana her zaman seçimler olmuş. Tek partili dönemden bu yana gerçekleşmiş, bizi besleyen de bu zaten. 90 yılı geride bırakmış bir parti olmanın göstergesi. Gelen geçen bir parti değiliz, bu ülkenin teminatı olmuş bir partiyiz. Özgürlük, ekonomi gibi konularda her zaman sigorta olmuş bu nedenle parti içi demokrasinin farkında olarak çok güzel bir süreç yaşadık. 2023 yılında artık iktidara çok yaklaşmış bir parti süreci var. Kongremizde bir manifesto oluşması noktasında çalışma yapıldı. Kadınların, gençlerin, emeklilerin ve öğrencilerin hakkını alabildiği ve adaletin tesis edildiği bir Türkiye’de yaşamak için nasıl bir ülke tahlil ettiğimizi ortaya koymak istedik. CHP temel değerlerinden bu yana bizlerin omuzlarında yükselebildiği, sevgi ve saygı içerisinde ayrıştırmanın olmadığı bir ortamda yaşama anlayışımızı var. Kongremizi bununla taçlandırmaya çalıştık ve güzel bir sonuç aldığımızı düşünüyorum. Salona kol kola girdik ve kol kola çıktık. CHP’liye yakışan budur. Kurultayımızda da çok güzel bir süreç yaşayacak Türkiye’ye umut olacak kadroları birlikte yaratacağız” açıklamalarında bulundu.

chp-konak-ilce-baskani-belli-oldu

‘17 MADDELİK MANİFESTO’

Seçim sürecinde sonuç bildirgesinin okunmamış olması ile ilgili iddialara yönelik konuşan Gruşçu, “Sonuç bildirgesi okundu ama seçime geçildi, gündeme riayet ettik. Gündem devam ederken seçime geçildikten sonra sonuç bildirgesi okununca basında seçim sonucuna kanalize oldu. Okundu, dile getirildi ve oylandı bitti. Sonuç bildirgesi tamamlandı. 10 sayfalık bir bildirge çıktı. Yoksulluk, işsizlik, eğitim, sağlık ve dış politika ile ilgili 17 maddeden oluşan bir manifesto çıktı. Kurultay’da paylaşarak çalışmanın geliştirilmesi noktasında düşüncelerimiz var. Bu önerinin geliştirilmesi noktasında üzerimize düşeni göstereceğiz” dedi.

“YÜZDE 70’İN ALTI”

Gelecek dönemde yapılması planlanan projelere dair konuşan Gruşçu, motivasyon kaynağının geçen dönemki seçimlerde Konak tarihinde alınan en yüksek oy olduğunu belirtti. Gruşçu, “Enerjik, dinamik bir örgütümüz var. Söylemde ne ise eylem bütünlüğünde bir olanlarız. Yüzde 64 oy ile buradayız ve bu motivasyona sahibiz. Neden yüzde 70 olmasın, neden daha yüksek olmasın? Yüzde 70’in altını başarı olarak kabul etmiyoruz” dedi.

cagri-gruscu-ege-telgraf-web-tv

Gençlik kollarının çok aktif olduğunun altını çizen Gruşçu, proje üreten ve beyin gücünü ortaya koyan bir gençlik olduğunu ayrıca girişimcilik ve yaratıcılık takımı kurulduğunu dile getirerek Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un bu dinamizme ortak olduğunu söyledi. Çok yenilikçi ve başarılı projeler olduğuna değinen Gruşçu, “İnsansız su altı aracı üreten bir takımımız var. İstanbul’a 7 gencimizi yolladık, yarışmaya girdiler ve derece aldılar. Siyasette çok görülmüş şeyler değildir. Kentin muhtelif yerlerinde gördüğünüz kedi evi projesini yaptılar. Örnek çalışmalar ve üreten gençlerimiz var. Bizim genç kadrolar yaratmamız lazım. CHP’nin geçmişinden, birikimden ve tecrübeden yararlanan ak saçlılar dediğimiz büyüklerden ders alan ama geleceği tasarlayabilen gençlere ihtiyacımız var. Artık siyasette yeni argümanlar ortaya çıkıyor. Kolektif bütünlük sayesinde siyaset yapabilen, gelişmiş demokrasilerde gördüğümüz bir anlayış var. Siyaseti bilim ve sanatla buluşturmamız lazım. Tüm disiplinlerle bir anlayışa ihtiyacımız var. Genç kadrolar yaratma noktasında çalışacağız” şeklinde konuştu.

‘ÜÇÜNCÜSÜ GELİYOR’

Daha önce iki kere düzenlenmiş olan ‘Konak Buluşmaları’na değinen Gruşçu, üçüncüsünün ise kongreler sonrasında devam edeceğini söyledi. Gruşçu, “ Yapılan buluşmaların ilkinin konusu ‘Cumhuriyet tarım ve devrim’di, ikincisinin konusu ise ‘Yarım kalmış hikaye Köy Enstitüleri’ ve önümüzde ‘Basın özgürlüğü’ var. Kongrelerden sonra devam edeceğiz. Pek çok konu daha var; Kadın-erkek eşitliği, adalet, sağlık, eğitim… Birde yaptığımız ‘Semt buluşmaları’ var. İlki Basmane’de gerçekleşti. Eski yerleşik olan kente aidiyet hissedebilmek, kentin temel değerlerini ön plana çıkarabilmek için yaptığımız bir çalışma. Keza yine gençlerimiz ile ilgili girişimcilik takımı devam edecek. Bunun dışında gençlik kongresi 2 Şubat, kadın kollarımızın kongresi ise 9 Şubat’ta. Bir kadın lobisi oluşturulması noktasında şimdiden uluslararası çalışmalar var. İsveç, Finlandiya gibi ülkeler de sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin çalışmaları ile ilgili bir alt yapı çalışması hazırlıyoruz. Kadınların siyasi, akademik, liderlik ve kişisel gelişimi adına kadın lobisi ve eşit temsil hakkı çalışması ile örnek bir çalışma yapacağız” dedi.

‘SORUNLARA TESPİT ’

Gruşçu,’7 bölge 7 ilçe projesi’ni devam ettireceklerini söyledi. İletişimde ortaklaşmayı sağlayacak bir çalışma içinde olacaklarını belirten Gruşçu, sözlerine şöyle devam etti: “Yine öbek sorumluları çalışmamız var Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı’nın üzerinde durduğu bir proje. Her mahalle her sokakta temsilcimiz, 400 seçmene gidecek.  O sokakta bulunan tüm yurttaşlarımızın evini ziyaret ederek o bölgenin temsilcisi olacaklar. Amaç Konak’ta bulunan 400 bin  hemşerimize ulaşabilmek. Evde sorunu tespit etmek ve çözümü için yerel yönetimleri dâhil etmek istiyoruz. Engelliler, işsizlik gibi sorunların tespitini gerçekleştireceğiz, omzuna dokunarak onun sorunu kendi sorunumuz saydığımız çalışma içerisinde olacağız. Sayın Belediye Başkanımız Abdül Batur gerçekten katkı sunan bir belediye başkanı. Konak’ta farklı bir oluşum içerisinde de bulunduk, ekonominin başkenti, tarihin ve kültürün merkezi Konak. Tüm ilçelere hatta Ege Bölgesi’ne kan pompaladığını söyleyebiliriz. Her ne kadar dönem içerisinde küçülmüşse de siyasetinde nabzı burada artıyor. Başaramayacağımız şey yok iyi hedef ve büyük hedefle yürüme şansımız oluyor. Örgütüne saygı duyan değer veren bir belediye başkanı olduğu için, örnek olacak bir iş birliği ve uyum içinde olduğumuzu düşünüyorum.”

‘TEK ADAYI DESTEKLİYORUZ’

CHP’de heyecan yaratan İl Kongresi ile ilgili olarak konuşan Gruşçu, iktidar koşusunun başarı ile sonuçlanabilmesinin birlik ve beraberlikten yana olduğunun altını çizdi. İl Kongresi öncesi kulislerde konuşulan ve eleştirilen ‘tek aday’ konusu ile ilgili olarak ise, “Bir defa geçen akşam bir onurlandırma gecesi yaşadık. Geçmiş dönem görev yapan ilçe başkanlarımız onurlandırıldılar. Orada bir plaket töreni oldu ve net mesajlar verildi. CHP Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı kongrenin birlik beraberlik içinde gerçekleşmesinden yana bir mesaj verdi. İktidar koşusunun tam ve başarılı ile gerçekleşmesinin tek yolu birlik ve beraberlik içinde yürümek. Bu nedenle il kongresinin, kurultayın birlik beraberlik ile geçmesi önemli. Bir profilin devam etmesi yönünde bizim görüşlerimiz var, özellikle metropoldeki ilçe başkanlarımız ve Sayın Deniz Yücel ile çalışıyoruz. Mesele tek adaylı olup olmaması değil, iktidar koşusunda nasıl hedef koyduğumuz konusudur. Önümüzdeki kongre bizim için bir fırsattır. Eğer il kongresinden kol kola çıkarsak bu kurultayı etkileyecek. Bireysel hesap yapan bir anlayışın değil, ilkesel mesajlar veren bir Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği büyükşehirlerde il başkanlarının devam etmesi görüşünü destekliyoruz. Bu süreçte il başkanının kim olup olmadığı değil, güçlü kadrolarla yürümek mesele. Kadrolar yaratabilmek için bir araya gelmek istiyor, liyakatli olan herkese yer var. Sen ben diyerek değil, ayrışarak değil sonuç itibariyle bu gemi hepimizin. Bir partili yoldaşımız bu yükü omuzlarına yükleyecek, bizde ona destek vereceğiz. Güçlü kadrolar yaratmak noktasına enerjimizi sarf edersek iktidara daha da yaklaşacağız. Güçlü kongre, güçlü kurultayı ve güçlü kurultay Türkiye’ye erişmemizi sağlayacak. Türkiye’nin normalleşmesini sağlayacak hamleler olmalı enerjimizi buna harcarsak süreç farklı bir hale gelecek. Nasıl olursa olsun parti içi demokrasi koşulların uygun olacağına inanıyorum. Kimsenin istemediği bir ortamı biz zaten yaratmak niyetinde değiliz. O nedenle önümüzdeki süreç enerjimizi güçlü kadroların yaratılması konusunda vereceğimiz bir süreç olmalı” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE ÜRETEMİYOR’

CHP’nin Türkiye’de iktidar partisi olmasından ziyade iktidarda kaldığını hissettiren bir parti olmasını istediklerini söyleyen Gruşçu, “İktidarda olduğunu savunan bir parti gibi hareket ederseniz, sonu hüsran. Ekonomide sınıfta kaldık, iş gücünde, eğitimde sınıfta kaldık. Mevcut iktidar 17 yıldır iktidarda olduğunu söylüyor ama ben iktidarda bir parti görmüyorum. AKP tüm kadrolarıyla iktidardan düşmüştür. CHP iktidarda olduğunu hissettirecek ki vatandaş hissedebilsin. AKP’nin ekonomi planlaması bizi sınıfta bıraktı. Yönetilemeyen ekonomi nedir? Geçen yılkı verilere göre bir yılda 608 bin işsiz yarattık. Gençler kadınlar maalesef işsiz. 5 milyon üzerinde genç ne iş ne eğitim sahibi. 7 buçuk milyon üzeri işsiz var. İşsizlik yüzde 22 üzeri çünkü istihdam yok çünkü Türkiye üretemiyor” dedi.

Psikolog görevi yapıyoruz orada

Halkın temsilcisi olarak ilçe başkanlığı görevini yürüttüğünü vurgulayan Gruşçu, vatandaşla yakın temasta olduğunu söyledi. Vatandaşın işsizlik ve ekonomi nedeniyle mutlu olmadığına değinen Gruşçu, “Halkla temas kuruyorum, kapımız açık her gelenle konuşuyoruz. İnsanlar ağlıyor, halkın temsilcisi olarak oradayız. Onları temsil ederken sorunun çözümü için oradayız zaten. Her gün belki onlarca insan, her anne baba gözü çeşme ağlıyor. Ağlayan insanlarla muhatap oluyoruz. Psikolog görevi yapıyoruz orada. Türkiye’nin yeni sürece girmesi gerekiyor. CHP ile başlayan yeni ekonomik model ve seferberlik ortamı olacak hep beraber daha güçlü Türkiye şansına sahip olacağız. İdeal demokrasinin işleyeceği parlamenter sistemin tesis edilmesi gerekiyor. Başkanlık sistemi ile erozyona uğramış bir ülkeden bahsediyor. Parlamenter sistemin yeniden tesis edilmesi, güçlü üniversitelerle, sendikalarıyla her vekilin söz söylediği, sorularına cevap bulabildiği tam demokrasi idealine ulaşamazsak gelecekte çok daha beterlerini yaşayabiliriz” açıklamalarında bulundu.

‘ERKEN SEÇİM KONUŞULUYOR’

Bahsi geçen ve gündemden düşmeyen erken seçim dedikoduları ile ilgili olarak konuşan Gruşçu, “Bu şartlar altında yürümeyen bir sistem var. Mevcut ortamda olası erken seçim konuşuluyor. Bunun doğru olduğunu düşünmemekle beraber, halkın çıkış noktası için gerekli olacaksa CHP bu sürecin içinde olacaktır. Yeni partiler kurulurken böyle bir hamleyi AKP’nin yapması olası. MHP ile ittifak yapması olası. Geçmiş dönemde kendi geleneklerinden gelen partilerle bir siyasi pazarlık içine gelecekler. Bu süreçte parlamenter sisteme dönüş noktasında irade koyabilirler. Şuan ki mevcut sistemde gücü bulamayacaklarını biliyorlar. Parlamenter sistem ile yüzde 30 oy alsak iktidarda kalabilir diyebildiler. Siyasi pazarlığa girip hükümeti beraber kurabiliriz diyebilirler. Biz o pazarlıkta değiliz. Türkiye kan ağlıyor, bizim en çok iktidara yaklaştığımız mücadele ettiğimiz bu dönemde birlik beraberlik içerisinde olmak, iktidara inancımızı arttırarak aydınlık geleceği oluşturacak ortamı yaşatmak zorundayız. Tam demokrasi gerçekleşirse kalkınma gerçekleşir, demokrasi temel itibariyle her bir insanımızın üzerine güneş gibi doğarak, kalkınmasını sağlayacak en önemli argümanlardan biridir, buna inanarak geleceğe beraber koşmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

 

oteller-bos-hastaneler-dolu

Hastanelerdeki doluluk, otelleri solladı

‘Gazetecilik bilinçli bir şekilde deforme edildi’