Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone'un depremin olduğu andan itibaren 1 aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacağını bildirdi. Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile AFAD Koordinasyon Merkezi'nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçici barınmaya kavuşan toplam afetzede sayısının 1 milyon 200 bin kişiyi bulduğunu bildiren Oktay, tahliye merkezleri aracılığıyla, Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi diğer hava yolu şirketleriyle kayıtlı 400 bine yakın kişinin afet bölgesinden tahliye edildiğini ancak kendi imkanlarıyla, kendi araçlarıyla afet bölgesinden ayrılan çok sayıda vatandaşın da bulunduğunu söyledi. Hatay Havalimanı'nın açılmasıyla lojistik ve ulaştırma konusunda herhangi bir sıkıntı kalmadığını belirten Oktay, kontrollü elektrik ve doğal gaz vermeye devam ettiklerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili kurumların özelikle ikincil afetlere izin vermemek için bu konuda son derece titiz davrandığını vurguladı. Oktay bugün itibarıyla 10 bin 600 ton odun ve 2 bin 100 ton kömürün sahaya sevk edildiğini söyledi.

"BU SÜRECİ ÇOK DAHA HIZLI ATLATACAĞIZ"

Psikososyal hizmetlerin sağlandığını dile getiren Oktay, maddi desteklerin de sürdüğünü aktardı. Deprem bölgesinde, genelde haberleşmenin sağlanması konusunda, ilgili operatörlerin çalışmalar yaptığını, ancak sıkıntı çekilen bazı bölgelerin olduğunu ifade eden Oktay, "Biz de yine bu operatörlerle de görüşerek bir karar aldık. Bugün bu kararı da sizinle paylaşmak isterim. GSM operatörleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone depremin olduğu andan itibaren, 1 aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacaklardır." diye konuştu. Tüm çalışmaları tüm kurumlarla istişare halinde ve vatandaşlardan gelen geri bildirimleri dikkate alarak sıkı bir şekilde yürüttüklerini anlatan Oktay, sahada 233 bin isimsiz kahramanın görev yaptığını kaydetti. Oktay, güvenlik tedbirlerinin özellikle artırıldığına işaret ederek gün içerisinde, ortak akıl temelinde hangi konularda eksiklikler olduğunu ve hangi konularda, neler yapılabileceğini ele alarak afetin yönetildiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve sahada bulunan bakanların geri bildirimlerini doğrudan alarak süreci yürüttüklerini dile getiren Oktay, "Bu ekip çalışması, inşallah tüm afetin yaralarını bir an önce sarmamızla ilgili çok daha hızlı hareket etmemizi sağlayacak. Hep birlikte bu süreci çok daha hızlı ve güzel atlatacağız." dedi.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Oktay, refakatsiz çocuklar konusunun son derece hassas olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: "Tek bir çocuğumuzun annesini, babasını veya yakınlarını kaybeden tek bir çocuğumuzu bile hiçbir şekilde yalnız bırakmak istemiyoruz. Devlet olarak, hükümet olarak bizler devletin şefkat elini, o çocuğumuza hissettirmek istiyoruz. Sadece bugün de değil tüm hayatı boyunca. Zaten şu anda sancılı bir süreci, bir travmayı yaşıyorlar. 574 evladımız var. Bunlardan 76'sı ailelerine teslim edilmiş, aileleriyle buluşmuş durumda. Hastanede tedavileri devam eden 380 çocuğumuz var. Sevgi evlerine yerleştirdiğimiz çocuklarımızın sayısı 118'dir. Bu evlatlarımızın bir an önce kimliklerini belirlemek için de tüm gücümüzle çalışıyoruz. 574 çocuğumuzdan 503'ünün kimlikleri belirlenmiş durumda, geriye kalan 71'inin de kimliklerini belirlemeye çalışıyoruz. Ya konuşamayacak kadar bebek yaşta veya travma kaynaklı konuşamayacak durumda olan evlatlarımız. Bunları da bir an önce, kimliklerini tespit edip, inşallah aileleri de hayattadır ve aileleriyle buluştururuz." Oktay, konuşmasını tüm bakanlara ve afet çalışmalarına fedakarca katılanlara teşekkür ederek bitirdi. (AA)