in ,

Gümrükçü: Kaklıç bizim tarihsel hakkımızdır

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Görüşmede karşılıklı dostluk ve teşekkür mesajları verildi

gumrukcu-kaklic-bizim-tarihsel-hakkimizdir

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı‘nı ziyaret etti. İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar‘ı makamında ziyaret eden Gümrükçü, geçtiğimiz günlerde Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer‘e yönelik saldırıyı kınayarak kendilerine destek olduğu için teşekkür etti. Gümrükçü, geçtiğimiz günlerde Başkan Kırkpınar tarafından gündeme getirilen Kaklıç Havalimanı‘nın sivil ulaşıma açılmasıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.
Ziyaretinin siyasi amaçla olmadığı vurgusuyla sözlerine başlayan Başkan Gümrükçü, “İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi geçtiğimiz hafta Başkan Yardımcımız Ali Rıza Koçer’e yapılan saldırıyı oy birliğiyle kınadı. Biz de bu kapsamda mecliste grubu olan siyasi partilerin il başkanlarını ziyaret edelim istedik. İlk ziyaretimiz böyle bir üzücü olay üzerine denk geldi. Başkanımıza, meclis üyelerimize ve bu konuda duyarlı davranan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Siyasetin demokratik yollarla yapılması lazım ama siyasetçilerin de toplum tarafından koruma çemberine alınması lazım. O nedenle Büyükşehir Meclisi‘nin verdiği karar hem örnek oldu hem de Çiğli halkı olarak bizi çok memnun etti. Tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

‘ÇOK BÜYÜK VEBAL VAR’

Ziyaretinden dolayı Gümrükçü’ye teşekkür eden Başkan Kırkpınar da, “Özgürlüklerin kısıtlandığı, demokrasinin ve hukukun askıya alındığı, adaletin konuşulamaz hale geldiği bir süreçten geçiyoruz. Cumhur İttifakı kendi oturduğu eksende ülkenin böyle devam etmesini isterken Millet İttifakının bileşenleri hem İYİ Parti hem CHP güçlendirilmiş denge denetimi olan demokratik parlamenter sisteme dönünceye kadar yolculuğuna devam edecektir. Bu yolculuk devam ederken bu ittifaklar kurulurken CHP’li belediye başkanları seçildi İYİ Parti’nin desteğiyle. Bu ittifakın için de çok da güzel kardeşlik hukuku, çok güzel dostluklar tesis edildi. Utku kardeşim ile olan dostluğumuz bunun bir örneğidir, dostluğumuz sonsuza kadar da devam edecektir” diye konuştu.
Belediye başkanlarının üzerinde çok büyük bir vebal olduğunu da sözlerine ekleyen Kırkpınar, “Çünkü İzmir’de eksik kalan, tamamlanmamış pek çok şeye genç ve dinamik bir başkan olarak çözümler getirmeniz gerektiğini kendisine söylemiştim. Kendisi de bu zorlu yolculuğa başlarken bu şehirde neler yapacağımızı biliyoruz diyerek bizi çok mutlu etti” ifadelerini kullandı. Kırkpınar ayrıca, “Sayın Ali Rıza Koçer Bey’in silahlı saldırıya uğraması demokrasiye inanmış insanların yapacağı bir şey değildir. Bunu menfur saldırı olarak değerlendiriyorum. Bir daha asla tekerrür etmemesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

KAKLIÇ İÇİN TEŞEKKÜR

Geçtiğimiz günlerde CHP, AK Parti ve İYİ Parti il başkanlarının gerçekleştirdiği toplantıda Kırkpınar tarafından Kaklıç Havalimanı’nın sivil ulaşıma açılmasını gündeme getirildiğinin hatırlatılması üzerine konuşan Başkan Utku Gümrükçü, “Başkanıma teşekkürü borç biliyorum. İzmir’de siyasi partilerin il başkanları buluşup İzmir’in ana sorunları masaya yatırıldığında başkanım, Kaklıç’taki Havaalanının sivil ulaşıma açılmasını toplantı gündemine aldırıp, ortak karar çıkartmış. Başkanımın şahsına da İYİ Parti ailesine de çok teşekkür ediyorum. Bizim için çok önemli bir konu. İzmir kuzeye doğru büyüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım 2030 master planında bizim bölgenin nüfusunun 1.2 milyona çıkacağı öngörülmüş, yakın ilçeleri de dahil ettiğimizde İzmir’in yüzde 45’lik nüfusu önümüzdeki 10 yıl içerisinde kuzey aksında yaşayacak demektir bu. Sayın Binali Yıldırım’ın İzmir’e 35 proje başlığı altında açıkladığı projelerden biri de bu havaalanının sivil ulaşıma açılmasıydı. Biz de belediye olarak İYİ Parti de tüm siyasi partiler de önümüzdeki süreçte böyle bir ihtiyacın hükümet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Bu yalnızca Çiğli’nin değil tüm kuzey bölgesinin talebidir. Bugün belki acil bir zorunluluk değildir ama önümüzdeki süreçte zorunluluk oluşacaktır” dedi.

‘HAFTADA BİR GÜN…’

Çok büyük taleplerinin de olmadığını sözlerine ekleyen Gümrükçü, şu ifadeleri kullandı: “Haftada bir gün Ankara’ya İstanbul’a uçak kalksa o da bizim işimizi görür. Dolayısıyla talebimiz yeni bir havaalanı talebi değil. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 2 havaalanın var orada, onlardan küçük olanının arada bir sivil ulaşıma açılması, talebimiz budur. Bunun bir geçmişi de var. 12 Eylül darbesiyle İzmir Havaalanı Çiğli’den Gaziemir’e taşındı. Yoksa uçaklar zaten Çiğli’ye iniyordu. Dolayısıyla bu bizim tarihsel hakkımızdır diye düşünüyorum. Başkanıma da bu konuda öncülük yaptığı için teşekkür ederim” dedi.
31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan, Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci’nin seçim vaatleri arasında Kaklıç Havaalanı ile ilgili sivil ve lojistik taşımacık projesi olduğunu da belirten Gümrükçü, “Bizim için önemli olan sivil tarafı ama elbette ki organize sanayi bölgesi var, üretilen malların ulaştırılması da önemli olacaktır. Açılsın da ne için açılırsa açılsın” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Rutin Haber

bosandigi-esini-dovup-pompali-tufekle-oldurdu

Boşandığı eşi tarafından darp edilen kadın hayatını kaybetti

tuketim-bagimliligina-dur-demek-elinizde

Tüketim bağımlılığına ‘Dur’ demek elinizde