in ,

Gümüş, altını tahtından mı ediyor?

Salgınla birlikte doların küresel piyasalarda güç kaybetmeye başlamasının ardından, mart ayından bu yana fiyatı üç kat artan gümüş, vatandaşın yeni gözdesi oldu

gumus-altini-tahtindan-mi-ediyor

Korona virüs salgını döneminde en fazla kazandıran yüzde 35,7 ile gümüş oldu. Mart ayının ortalarında gümüşün ons fiyatı 12 dolar, gram fiyatı ise 2,50 lira seviyelerindeydi. Geride bıraktığımız 5 buçuk aylık süreç içerisinde gümüşün altından daha fazla getirisi oldu. Son dönemde altın fiyatlarındaki artış ise vatandaşı iyiden iyiye gümüş tercihine itti.
15 yıldır Alsancak Sevgi Yolu’nda esnaflık yapan Pergamon Gümüş’ün sahibi Harun Karaege, salgın sürecinin gümüş fiyatlarını etkilediğini belirtti. Karaege, “Gümüşün son dönemdeki fiyat artışını pandemi ile birlikte altın fiyatlarının artmasına bağlıyorum. Gümüş’ün fiyatı şu an üç kat artmış durumda 10 lira olan bir ürün 30 liradan satılmakta. Bu da gümüşe olan ilgiyi artırmakta. İnsanların gücü olmadıktan sonra ilgisi olsa da alamıyor; yani durum ilgiyle değil, fiyatla alakalı” diye konuştu.

KÜLTÜREL GÖSTERİŞ

Anka Gümüş’ün sahibi Mukaddes Yuca ise aynı görüşte değil. Altın fiyatlarının yüksek olmasının insanları gümüşe yönlendirmediğini belirten Yuca “Gümüşün son dönemdeki artışını pandemi ile birlikte dolardan kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanlar gümüşü daha çok tercih etmekte fakat ekonominin kötü olmasından dolayı insanlar gümüşe ilgi duysa da almıyor. Gümüşün son dönemdeki artışının ilerleyen zamanlarda daha da kuvvetlenerek devam edeceğini düşünüyorum. Altın fiyatlarının yüksek olması insanları gümüşe yönlendirmiyor. Altın alan yine altın alıyor, gümüş alan da gümüş alıyor çünkü ikisi de farklı alan. Yani altın daha yatırım amaçlı fakat gümüş ise daha kültürel bir gösteriş” dedi.

DOĞRU ORANTILI

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel ise altın fiyatlarının yükselince doğru orantılı olarak gümüş ün de yükseldiğini ifade etti. Baransel, “Altının karışımında zaten gümüş kullanıyoruz. Altın fiyatlarının artmasıyla gümüşe olan ilginin arttığını düşünmüyorum. Çünkü altın daha çok yatırım amaçlı gümüş ise takı olarak ilgi çekiyor. Altın fiyatları arttığı müddetçe gümüş fiyatları da artmaya devam edecek zaten” ifadelerini kullandı.

İbrahim Şengül – Esra Kapar /  Özel Haber

Karşıyaka’da “Zafere Giden Yolculuk” sergisi sanatseverle buluştu

Güzelbahçe Belediyesi’nden “zafer” konvoyu