in ,

‘Gün, ayrışma değil beraberlik günü!’

Yerel yönetim olarak, ellerindeki olanakları azami verimlilikte kullanarak vatandaşlara hizmet verdiklerini belirten Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Kadınıyla erkeği ile el ele vererek zor günleri aşacağız” dedi

gun-ayrisma-degil-beraberlik-gunu

İzmir’in nüfus açısından en küçük, yüzölçümü açısından en büyük ilçelerinden biri olan Karaburun’da, korona virüs ile mücadelede yerel yönetim ve yurttaşlar örnek bir dayanışma örneği sergiliyor. İlçede, yurttaşlarının sağlığı için mücadele ettiklerini söyleyen Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı.

Tüm dünyada yaşanan virüs salgını nedeniyle ülkemizin de zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Başkan Erdoğan, “Karaburun Belediyesi olarak bu sürecin bizim için anlamını iki kelime anlatabiliriz: Dayanışma ve paylaşım… Kriz belediyeciliğini ön planda tutmak ve yurttaşlarımızın istek ve beklentilerini karşılamak bu süreçte daha da hayati önem taşır oldu. İzmir’in nüfusu en az ancak yüzölçümü en büyük ilçelerinden biriyiz. 65 yaş üstü vatandaşlarımız, nüfusumuzun üçte birini oluşturuyor. Bu süreçte işinin başında olamayan, geliri olmayan birçok vatandaşımız ve esnafımız olduğunu biliyoruz. Karaburun Belediyesi olarak dayanışma ruhu ile bu süreci tamamlamak ve yaz aylarında ülkemizin dört bir yanından gelecek misafirlerimizi karşılamak istiyoruz” dedi.

Karaburun Belediyesi ekiplerinin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak dezenfekte işlemlerine tüm hızıyla devam ettiğini de sözlerine ekleyen Erdoğan, “Toplu taşıma araçları, belediye hizmet binaları, camiler, eczaneler, banka şubeleri, ATM’ler, PTT şubeleri, spor tesisleri, parklar, çocuk parkları, otobüs ve taksi durakları, taksiler, Karaburun-İzmir hattında çalışan otobüsler, kamu binaları, marketler ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı tüm alanlar ilaçlanıyor. Mahalle ve caddeler her gün köpüklü sularla yıkanırken; çöp kamyonları, çöp konteynerleri ve belediye hizmet araçları de dezenfekte ediliyor. Sahada uygulama yapan personel için maske, gözlük, eldiven tedariki sağlanarak, hem dış alan hem de ofis personelinin eldiven ve maske kullanımı teşvik ediliyor” diye konuştu.

‘HIZ KESMEDEN DEVAM’

İlçe nüfusunun üçte biri 65 yaş üstü vatandaşlardan oluştuğunu belirten Erdoğan, özellikle köylerde ikamet eden yaşlı nüfusu korumak adına Belediye tarafından köylere yapılan toplu taşıma hizmeti sınırlandırıldığını belirtti. “İhtiyacı olan kişilere belediye doğrudan destek hizmeti sağlıyor” diyen Erdoğan, “Karaburun Belediyesi, kendi çalışanları yönelik önlemleri de zaman kaybetmeden yürürlüğe koydu. Öncelikle 60 yaş üzerinde olan, engelli, hamile, kronik rahatsızlığı olan ve 12 yaş altı çocuğu olan belediye personeline idari izin uygulamasına başlandı. Korona virüs salgınının artması ile birlikte belediye bünyesindeki tüm müdürlüklerde ofis personeline esnek çalışma ve uzaktan çalışma olanağı sağlandı. Ofislerdeki personel sayısı hizmetleri aksatmayacak şekilde asgariye indirilerek nöbetçi personel çalışma sistemi uygulandı. Ancak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. İlçe merkezine uzak köylerde ikamet eden ve korona virüs nedeniyle evlerinden dışarı çıkmamaları gereken yaşlıların zorunlu market ihtiyaçlarını evlerine ulaştırıyoruz. Muhtarlarımızla el ele vererek çocuklarından uzakta yaşayan yaşlıların evlerindeki eksikleri bildirmeleri amacıyla 0535 105 51 99 numaralı telefonu tahsis ettik. Bu telefon hattına ihtiyaç listeleri ulaştıktan sonra görevli personelimiz ilçe merkezi ve Mordoğan’daki zincir marketlerden bu alışverişleri yaparak fişleri ile birlikte sahiplerine teslim ediyor” açıklamalarında bulundu.

‘KADINIYLA, ERKEĞİYLE…’

“Korona virüs salgını ile birlikte sadece yaşlılara değil, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara da sıcak birer el uzatmaya gayret ediyoruz” diye konuşan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “İlçeye bağlı üç merkez mahalle ve 13 köyde bulunan yaşlılara vatandaşlarımızın da katkılarıyla destek olurken, açtığımız Makrome Kursu’nda maske ve asetatlı maske dikimi yaptık. Köydeki kadınların hijyenik ortamda ve temas kurallarına uygun şekilde üretim yapmalarına dikkat ettik. Üretilen maskeler Belediye çalışanlarına, esnafa, hastane çalışanlarına ve vatandaşlara ücretsiz veriliyor. Bunun yanında vatandaşlarımız, belediyemizin yardım paketlerinden hazırlayarak bizlere teslim ediyor. Biz de yaşlı ve muhtaç vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Belediye tarafından hazırlanan paketlerimizde bir aileye en az on gün yetecek kadar ürün bulunuyor. Ayrıca tedbir çalışmalarımız kapsamında mücadele ederken sokakta gezen can dostlarımızı da unutmuyoruz. İlçemizde yaşayan sokak hayvanları için sürekli yem ve mama dağıtımı yapıyoruz. Biliyoruz ki, kadınıyla erkeği ile el ele vererek bu zor günleri aşacağız. Çünkü biz peygamberimizin sünnetine uyan ve komşusu açken tok yatamayan bir kültürün temsilcileriyiz… Katkılarını esirgemeyen tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak Karaburunlular’a seslenen Başkan Erdoğan, “Yerel yönetim olarak, elimizdeki olanakları azami verimlilikte kullanarak vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Salgının etkisinin üzerinden bir aydan fazla süre geçtiği halde, Karaburun’da vatandaşımıza maske dağıtımı bile yapılamadı. Belediye olarak kendi olanaklarımızı harekete geçirdik ve makrome kursumuzdaki makinelerimizi maske üretimine tahsis ettik. Vatandaşımızın sıkıntı yaşamaması için yetmeye çabalıyoruz. Hemşehrilerimin özveri ve anlayışlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız, kurallara ve sınırlamalara harfiyen uyuyor diyebiliriz. İnşallah bu zor dönemi hep birlikte atlatarak, ilçemizin kalkınması yönünde el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz. Son olarak tüm yurttaşlarımıza ve siyaset kurumuna bir çağrıda bulunmak isterim: Bu salgının ülkemiz ekonomisine büyük hasar verdiğini görüyoruz. Sadece son bir ayda kısa çalışma ödeneğine başvuran işletmelerdeki çalışan sayısı 3 milyonun üzerinde. Hükümetimizin tüm yerel yönetimlere parti ayrımı gözetmeksizin destek olması, vatandaşa hizmet etmek için tüm imkanlarını zorlayan belediyelerin önünü açması gerekiyor. Benzerliklerimizi ve birliğimizi öne çıkarmamız gereken bir zaman aralığından geçiyoruz. Herkesi sorumlu davranmaya ve vatandaşa hizmet etme noktasında tek yumruk olmaya davet ediyorum. Gün, ayrıştırma günü değil, birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür” diye konuştu.

‘En az hasarla atlatacağız…’

“İlçenizdeki işletmeler ve esnaf yaşanan gelişmelerden nasıl etkilendi?” sorusuna da yanıt veren Erdoğan, “Ülkemizin her ilinde olduğu gibi Karaburun’da da esnafımız çok zor günlerden geçiyor. Virüs salgını tam da yaz sezonu arifesinde şanssız bir dönemde oldu. Virüsün ekonomik ve ticari hayata darbe vurması sonrası belediyemize ait işyerlerinde kiracı olan işletmelere de elimizden geldiğince el uzatmaya çalıştık. İşleri bozulan esnafımızın mart, nisan ve mayıs aylarındaki kiraları ertelenirken, ülkede yaşanacak gelişmelere göre gelecekte konuyu yeniden değerlendireceğiz. Umuyoruz ki bu zorlu süreci el birliği ile en az hasarla atlatacağız” dedi.

koronaviruse-karsi-dogru-bilinen-yanlislar

Korona virüsten vefat edenlerin sayısı 2 bin 900’e yükseldi

izmirde-4-katli-binan-zemin-katinda-yangin-cikti-1-yarali

İzmir’de 4 katlı binada yangın çıktı: Yaşlı adam hayatını kaybetti