in ,

Güneydoğu Asya’nın yıldızı, meleklerin şehri Bangkok

Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaret edilen kentlerinden biri olan Tayland’ın başkenti Bangkok, her daim sürprizlerle dolu. Nem, sıcak, karmaşa, koku ve trafiği ile tanınan kent egzotik ve davetkar bir atmosfere sahip

guneydogu-asyanin-yildizi-meleklerin-sehri-bangkok

Uzakdoğu’nun en gizemli şehirlerinden Bangkok, Tayland’ın başkenti. Tayland Körfezi yakınlarında, Chao Phraya Nehri düzlüğünde bulunan Bangkok, Tayland’ın en kalabalık şehri. Güney Asya’nın en hareketli şehirlerinden biri olan Bangkok, ülkesinin ekonomi, politika, eğitim, ulaştırma ve ticaretinde de merkez konumda.

Lezzetli sürprizlerle dolu olan şehirde, nem, sıcak, karmaşa, gürültü, koku ve trafiğin yanı sıra egzotik, cazibeli, lezzetli ve davetkar bir dünya bulunuyor. Aynı saatin içinde çok sayıda farklı duyguya hitap eden deneyim sunan bu şehirde, modern ve geleneksel, batı ve doğu bir arada.

Tayca adı ‘Melekler Şehri’ anlamına gelen ‘Krung Thep‘ olan Bangkok, orijinal ismiyle dünyanın en uzun şehir ismi unvanıyla Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş. Şehrin orijinal ismi şu şekilde: Krungthep Mahanakorn Boworn Rattanakosin Mahintharayuttha Mahadilokpop Noparatratchathani Burirom Udomratchaniveymahasathan Amornpiman Avatransathit Sakkathattiay-avisnukarmprasit. İsmin anlamında, ‘Melekler şehri; kutsal mücevherlerin kaynağı; fethedilemez yüce topraklar; büyük ve önemli alem; 9 değerli cevherle dolu kraliyet başkenti; Büyük Saray’ın şehri ve kralların evi; ilâhi sığınak ve yeniden beden bulan ruhların mekânı’ ifadesi yer alıyor.

9 milyon nüfusuyla kalabalık Bangkok, ilk görenleri pek de cezbetmiyor. Tropikal güneşin yakıcı sıcaklığıyla birleşen nem, kendisini keşfetmeye gelenleri havalimanından itibaren şaşırtmaya yetiyor. Havalimanından dışarı adımınızı attığınız anda nemli ve garip kokan sıcak havasıyla sizi karşılayan şehir, Dünya Meteoroloji Örgütünce dünyanın en sıcak başkenti olarak geçiyor.

Muhteşem doğa manzaraları, sıkı sıkıya bağlı geleneksel yapısı, bol baharatlı yemekleri, Thai masajları, çılgın gece hayatı ile farklı deneyimlere kucak açan şehirde doğa, huzur, karmaşa, kültür ve eğlence iç içe. Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Bangkok’ta çok sayıda tapınak ve dini yapı bulunuyor. 400 tapınakla tapınaklar şehri olarak da anılan bu yerde gezmeye tapınaklardan başlayabilirsiniz. Tapınak ziyaretinin ardından Chao Praya Nehri’nde kanal turu şehirde yapılması gereken aktivitelerden.

GEZİLECEK YERLER

Grand Palace (Tayland Kraliyet Sarayı): Tayland Kraliyet Sarayı’nı ziyaret etmek Agra’da Taj Mahal’i ziyaret etmeye benzer. Chao Phraya Nehri’nin kıyısında yer alan komplekste, başdöndürücü tapınaklar, etkileyici avlular ve göz alıcı bahçeler bulunuyor. 150 yıldan fazla bir süre Tayland Kralına ve ailesine ev sahipliği yapmış. Zümrüt Budha Tapınağı, sarayın en kutsal ve değerli yeri. Grand Palace sabah 08.30–16.30 saatleri arası ziyarete açık. Bilet satışı 15.30’a kadar yapılıyor. Sarayı kompleksini gezmek en az 3 saat, hatta yarım gün gerekiyor. Hafta sonları çok kalabalık olduğundan, hafta içi ziyaret etmek tavsiye edilir.

Wat Pho: Yatan Budha Tapınağı veya Thai adıyla Wat Phra Chetuphon, Bangkok’un en eski ve en çok ilgi gören, en büyük Budist tapınağı. Tıp ve tarih konusu dışında, geleneksel Thai masajı ve meditasyon konusunda eğitim merkezi olan tapınak, Tayland’ın ilk üniversitesi olarak da kabul ediliyor. Wat Pho, her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Tapınağın giriş ücreti 100 Baht.

Wat Arun: Wat Arun (Şafak Tapınağı), Tayland tanıtım kitaplarında en sık kullanılan yapı ve ülkenin en çok bilinen sembollerinden birisi. Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında bulunan Wat Arun, Grand Palace’ın tam karşısında yer alıyor. Wat Arun (Şafak Tapınağı), uzun yıllar Tayland’ın en yüksek yapısıydı. Tayland tanıtım broşürlerinde sıkça geçen Bangkok’un bu ikonik tapınağı, Chao Phraya Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor.

Bu tapınak adını Hindu şafak tanrısı Aruna’dan almış. Wat Arun’nun merkezinde bulunan 82 metre yüksekliğindeki kule (praang) tapınağın en çok dikkat çeken kısmı. Güneş ışınlarını yansıttığı için ışıl ışıl görünüyor. Kımer tarzı mimariye sahip yapıdaki süslemeler ise dikkate değer. Wat Arun’nun tam ortasında yükselen 82 metre yüksekliğinde praang adı verilen yapısıyla dikkat çeken tapınak, Kımer mimarisinin özelliklerini taşıyor. Çin porseleninden kaplanmış olan tapınak gün batımlarında ve gece ışıklandırmasıyla büyüleyici bir görünüm kazanıyor. 300 yıllık tapınak Wat Arun, sabah 8 ile akşam saat 5.30’a arası ziyaret edilebiliyor. Giriş ücreti 50 Baht.

Wat Traimit: Wat Traimit (Altın Budha Tapınağı), Bangkok’ta gezilecek önemli yerler arasında. Tapınakta yer alan 5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış, yekpare Oturan Buda heykeli, turistlerce oldukça çok ilgi görüyor. Altın Budha Heykeli’nin hikayesi ise oldukça ilginç. 1955 yılında liman genişletme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan heykel, ilk bulunduğunda topraktan yapıldığı zannedilip bir depoya kaldırılmış. 20 yıl sonrasında bulunduğu yerden şimdi bulunduğu tapınağa getirilmek istenirken, vinçten düşen heykelin, altın kısımlarının ortaya çıkması büyük bir sürpriz olmuş. Yüzyıl Sukhotai döneminden kalma olduğu anlaşılan heykel, muhtemelen artan Burma saldırıları ve yağmalardan korunması için alçıyla kaplandığı düşünülüyor. Çin Mahallesi’nde bulunan Wat Traimit, ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Jim Thompson’ın Evi: Jim Thompson’ın Evi, Thai ipeğini dünyaya tanıtan Amerikalı tüccar Jim Thompson’a ait bir ev. Geleneksel Thai tik ağacından yapılmış evde Tayland çevresinde topladığı eşsiz sanat eserleri var.

A. Buğra Tokmakoğlu 

buyuksehirde-gergin-meclis

Büyükşehir’de gergin meclis, Deprem ve Afetle Mücadele Dairesi müjdesi

izmirin-levantenleri-sergisi-acildi

İzmir Levantenleri sergisi APİKAM’da açıldı