in ,

‘Güvenilir liman altın kasıp kavuracak’

Ekonomistlerce güvenli liman benzetmesi yapılan altına yatırım sürerken kuyumcular yetki belgesi zorunluluğuna olumlu bakıyor

sari-metal-seven-cok-kuyumcular-ise-dertli

Bir ayda 70 dolar değer kazanan altın gözünü bin 800 doların üzerine dikti. 24 ayar altının gramı 467 TL’ye yükselirken gümüş de tırmanışa geçti. Gram altın fiyatları haftanın ilk işlem gününe yukarı yönlü seyirle başladı. Saat 07.20’de kaydedilen verilere göre gram altın 460 lira alış ve 462 lira satış fiyatı üzerinden serbest piyasada işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatları da tıpkı gram altın fiyatları gibi haftaya yukarı yönlü seyirle başladı. Serbest piyasada saat 07.20’de kaydedilen güncel verilere göre göre çeyrek altın 739 lira alış ve 755 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

‘ESNAF ELDEN YİYOR’

Altının her zaman en güvenli yatırım olacağını ve vatandaşın bu süreçte yatırımını altından yana kullanmasını tavsiye eden İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Altın en güvenilir liman. Dolar yükseliyor. Ons çarpı dolar eşittir altın. Altın piyaları kasıp kavurabilir. Fakat diğer yandan vatandaşta para kalmadı. Çeyrek alamıyorlar. Altın alamıyor. Kuyumcu gram ve çeyrek altın satıyor. En son alyans bozdurup markete giden müşteriler var. Kemeraltı bomboş. Bir çeyrekte 15 lira kazanıyor. Kuyumcu zor durumda. İdare ediyor. Bilezik kırıyor sermayeden yiyor. Kötünün iyisiyiz en kötüsü. Mağazacılar daha kötü. Ama sermaye azalıyor. Altının yükselmesi bize fayda getirmiyor. Geçen sene bilançoda görülüyor ki çoğu esnaf, elden yedi” dedi.

‘EGE’DE BİR İLK’

Kuyumcuların da satışlarının düştüğü dönemde yetki belgesi alma zorunluluğu gelmesinin olumlu olduğunu aktaran Baransel, “Yetki belgesi geldi önüne gelen kuyumcu dükkanı açıyordu. Ticaret Odası sormuyordu. Ustalık belgesi olmayan yetki belgesi olmayacak. Kuyumculuk yapamayacak. Döviz büroları artık yapamayacak. Vitrine altın olmayan ürünler konuyordu oda kaldırıldı. Kuyumcu altın değerli taş ve imitasyon koyamıyor. Kıymetli taş altın gümüş pırlanta koyabilir. Bujiteri olanlar artık konulmayacak” dedi. Belli bir takım yatırımların daha güvenli olması için İzmir Ticaret Odası ve 9 Eylül Üniversitesi işbirliği ile bir test laboratuarı açtıklarını dile getiren Baransel, “ İzmir’de laboratuar açıyoruz. Pırlanta yüzük aldık, gerçek mi değil mi onun ölçüldüğü laboratuar. Esnafta sertifika yaptırabilir. Vatandaş gelip bakabilir. İstanbul Antalya ve Maraş’ta kurulacak. Ege Bölgesi’nde ilk oldu. Böyle bir laboratuar yok daha önce kurulmadı. İki hafta içerisinde açıyoruz. Televizyonda reklamı olan çoğu marka sertifikayla uyuşmuyor bile. Kime göstereceğiz, kimse bilmiyor. O taşın ne ölçüde bir taş olduğunu öğrenemiyorduk. Son teknoloji cihazları aldık. Bundan sonra ölçeceğiz. Çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

İzmir’de yoğun bakım ve acil servislerindeki doluluk oranları ürkütücü boyutlara ulaştı: ‘Böyle giderse sistem bu yükü kaldıramaz!

faciadan-donuldu

Faciadan dönüldü! İnşaat alanındaki 2 katlı bina çöktü