in ,

Güvenli ev arayan kesenin ağzını açtı

6,9 büyüklüğündeki sarsıntının ardından can korkusu yaşayanların güvenli bölgelere kaçışı kiraları artırdı. Öyle ki, vatandaş yüzde 60’ı bulan zammı ödemeye razı

guvenli-ev-arayan-kesenin-agzini-acti

Depremin en çok etkilediği Bayraklı’dan, zemini daha sağlam ve güvenli binaların bulunduğu bölgelere taşınmalar aralıksız sürüyor. Hal böyle olunca emlak piyasası da hareketlendi. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, “Talebin fazla olması ve kiralık evin az olması rakamlar yükseltti. Şu anda elimizde kiralık daire yok” dedi.

İzmir genelinde kiralık ev fiyatlarının ortalama yüzde 25 yükseldiğini söyleyen Güleroğlu, “Bu oran Bornova’da yüzde 60’ları buldu. İzmir’de yıkıma neden olan depremin ardından pek çok vatandaş güvenli ev arayışına düştü. Bu nedenle kent genelinde güvenli görülen bölgelere talebin artması kiraları da artırıyor. Kiralardaki artışın yanı sıra İzmirliler’in ev standartları da değişti. Kimileri müstakil ev ararken kimileri de binaların en üst katlarına yöneliyor” diye konuştu.

‘FİYAT YÜKSELTİYORLAR’

Deprem sonrasında taşınma telaşına düşen vatandaşların İzmir’deki kiraları artırdığını söyleyen Güleroğlu, “Güvenli ev bulup bir an önce yerleşeceğim diyen vatandaşlar var. Talebin fazla olması ve kiralık evin az olması kira rakamlarını yükseltti. Hatta kiralık evlere bu fiyat artışının bir boyutu arzın talebi karşılayamaması. Diğer bir boyutu da mesela ben 3 bin liraya telefonda ev sahibi ile anlaşıyorum. Sonra bir başkası arıyor, ben 3 binin üzerinde para lira veririm bana kiralayın evi diyor. Mal sahipleri de bu gibi durumlarda ne yapacağını bilemiyor” ifadelerini kullandı.

ZAM ÜSTÜNE ZAM

Depremin ardından zarar gören bölgelerde güvenli ev talebinin yoğun olduğunu söyleyen Güleroğlu, “Deprem en çok Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka ilçesini etkiledi. İşyerleri ve okulları orada olduğu için o bölgede güvenli ev aramaya çalışıyorlar. Bu da kiraları ciddi oranda artıyor. Bu nedenle Bornova’da daha önce 2 bin-2 bin 500 lira seviyesinde olan kiralar 3 bin-3 bin 500 lira bandında” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

enkaz-cevresinde-nefes-almak-bile-oldurebilir

Enkaz çevresinde nefes almak bile öldürebilir!

Kızılırmak Havzası’nın saklı güzelliği: Sivas