in ,

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce: Zorla tahliye etmiyoruz!

Güzelbahçe Balıkçı Barınağı için ihale ve tahliye konusunu değerlendiren Başkan İnce, “Biz kanunun dediğini yapıyoruz” dedi

guzelbahce-belediye-baskani-mustafa-ince-zorla-tahliye-etmiyoruz

Güzelbahçe de bulunan balıkçı barınağının belediye tarafından ihaleye çıkarılacağı iddiaları üzerine barınakta uzun yıllardan beri balık satışı yapan esnaf, ekmek teknelerinin kapanmasından dolayı büyük bir tedirginlik yaşamaya başladı. eski CHP Meclis Üyesi ve balıkçı barınağı esnafı Alpay Kandemir, Güzelbahçe Belediye Başkanı’nın esnafı tahliye etmek istediğini ve barınağı yüksek bedeller ile kiraya vermek istediğini iddia ederken, Başkan Mustafa İnce kanun dışı bir uygulama yapmadıklarının ve kimseyi zorla tahliye etmediklerinin altını çizdi.

‘DÜKKANLARI İSTEYECEĞİZ’

Konuyla ilgili Ege Telgraf Gazetesi’ne açıklamada bulunan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Balıkçı barınağında bizim hazine malları üzerinde dükkanlarımız var. Onların kira kontratlarının süresi doldu ve mahkemelerde ‘Sizin kira süreniz doldu, kontratlarınızın süresi bitti’ diye karar aldı. Daha sonra kiracılar karara itiraz edip konuyu istinaf mahkemesine götürdüler. İstinaf mahkemesinden de kontratınız bitti kararı çıkmasının ardından kararı Kaymakam Bey’e gönderdik. Çünkü 2886 İhale Yasası’nın 75’inci Maddesi görevi bundan sonra Kaymakam Bey’e veriyor. Kaymakam beyde bu işlemleri yönetiyor” diye konuştu.
Mahkeme sonucu doğrultusunda kararı Kaymakam’ın vereceğini söyleyen İnce, “Eğer tahliye kararı verilirse yerlerin biz mi yoksa devlet mi ihale edecek diye konuşacağız. Ancak orada bizim ruhsatlı hazine malları üzerinde yapılmış dükkanlarımız var. Doğal olarak bizde bu sefer onların hakkını devletten isteyeceğiz. Çünkü devlet bizden nasıl yerin kirasını istiyorsa bizlerde dükkanları isteyeceğiz” dedi.

‘ŞARTLAR DEĞERLENDİRİLİR’

Kanun dışı bir uygulama yapmadıklarını belirten Başkan İnce, “Biz kanunun dediğini yapıyor ve kimseyi de zorla tahliye etmiyoruz. Mahkeme ne karar verirse onu uyguluyoruz. Esnaf, devletin ve belediyenin iznini yıllardır kullanıyor. Kira kontratları ile ilgili belediye esnafa ne zaman yazı yazdı ve kaç senedir mahkemeleri sürüyor. Ay demiyorum, yıl diyorum. Kaç yıldır burayı işgalci vasfıyla kullanıyorsunuz? Devlet ‘Ben burayı ihale edeceğim’ diyorsa buyursun etsin hiçbir sıkıntı yok. Ayrıca ihale açılacaksa da arkadaşlarımız ihale şartlarını değerlendirirler” diye konuştu.

‘TAHLİYE GERÇEKLEŞMİYOR’

Güzelbahçe Belediye Başkanı’nın esnafı tahliye etmek istediğini ve barınağı yüksek bedeller ile kiraya vermek istediğini iddia eden eski CHP Meclis Üyesi ve balıkçı barınağı esnafı Alpay Kandemir, “Milli emlak Müdürlüğü ile 2016 yılından itibaren bitmiş bir kira sözleşmesi var. Yani Milli Emlak ile Güzelbahçe Belediyesi arasında 2020 yılı itibari ile bir kira sözleşmesi bulunmamakta. Ancak bugüne kadar toplanan paralar da Milli Emlak’a yatırılmamış. Bu nedenle de Milli Emlak parasını istiyor. Esnaf da iki kurum arasında kalmış bir durumda” dedi.
Barınağın tahliyesi için belediyenin Kaymakamlığa yazı gönderdiğini anlatan Kandemir, “Kaymakamlığa Belediye tarafından yazı gitmesinden sonra Kaymakam Bey de araştırmasını yaptı. Araştırma sonrası buranın mal sahibinin Güzelbahçe Belediyesi değil Milli Emlak olduğu söylendi. Dolayısıyla, Kaymakamlık ‘Sen bu insanları nasıl tahliye edersin?’ deyip tahliyeleri gerçekleştirmiyor” diye konuştu.

‘ZAMANI DEĞİL’

Esnafın pandemi nedeniyle zor günler geçirdiği bu dönemde tahliye edilmesi istenmesini anlamadıklarını belirten Kandemir, “Tuhaf olan şu esnafın dükkanı 70-80 gün kapalı kaldı ve yeni yeni çalışmaya başlandı. Ülke böyle olağan üstü bir dönemden geçerken Sayın Başkan’ın esnafı tahliye etmek istemesini anlamadık. Niye böyle zamanda yaptığını çözemedik. Başkanın kendine göre bir haklılık yanı var ise de bunun zamanı değil. İnsanlara ‘Dükkanları boşaltın, anahtarları getirin, malzemeleri kapının önüne koyun ve tabelaları indirin’ deniyor. ‘Dükkanları tekrar ihaleye çıkarıp en yüksek rakamı kim ödeyecekse yeri ona vereceğim’ deniyor. Bunun yanında bir senelik de peşin isteniyor. Bu durumda esnafın dükkanı elinden gider. Ayrıca hukuken mal sahibi sen değilsin, kira sözleşmen de bitmiş. Neden bunu yapıyorsun?” dedi.

‘ŞOVA ÇEVİRDİLER’

Cumhuriyet Halk Partisinden, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır dışında hiç kimsenin esnafın derdini dinlemeye gelmediğini söyleyen Kandemir, “Güzelbahçe CHP’nin kalesi olan bir ilçe. Ancak CHP’den Tacettin Bayır dışında hiçbir ilçe teşkilatı, il başkanı ve meclis üyeleri buraya gelip esnafın derdini dinlemiyor. Ancak AK Parti her gün burada ve ‘Sorunu biz çözeceğiz’ diyorlar. Onlar da bu işi siyasi bir ranta ve şova çevirdi. ‘Siz Güzelbahçe Belediye Başkanı’nı yüzde 70 ile seçersiniz size ilk icraatı kapının önüne koymak oluyor’ deyip böyle bir şov yapıyorlar. Şu anda bir belirsizlik var ve bu belirsizlik de esnafın canını sıkıyor” diye konuştu.

‘GÜVENİMİZ KALMADI’

Esnafın Milli Emlak’a para ödemeye devam edebileceğini belirten Kandemir, “ Esnafımız Güzelbahçe Belediyesi’ne duydukları güveni kaybetmiş bir vaziyetteler. Her gün burada esnaf ile konuşuyoruz. İnsanlar milli emlak ile devam etmeyi ve Milli Emlak’ın kiracısı olabilir. Çünkü esnaf artık ‘Bizim Güzelbahçe Belediyesi ve Sayın Başkan’a bir güvenimiz kalmadı ve bu yüzden Milli Emlak ile devam etmek istiyoruz’ diyorlar. Olağan üstü bir durumun yaşandığı bu dönemde insanların kapının önüne konulup tahliye edilmesini istemek insanların kafasında soru işareti uyandırıyor” dedi.

İbrahim Şengül / Özel Haber

baskan-sandal-esnafi-ziyaret-etti

Başkan Sandal, esnafı ziyaret etti

110-hektarlik-alan-model-olusturacak

110 hektarlık alan model oluşturacak