in ,

“Güzelbahçe bir eğitim vahası haline gelecek!”

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Ekonomi Üniversitesi tarafından ilçeye kazandırılacak yerleşkenin büyük katma değer yaratacağını söyledi

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Ekonomi Üniversitesi’nce ilçeye kazandırılacak yeni yerleşkeye yönelik açıklamalarda bulundu. Yerleşkenin, ilçenin eğitim vizyonuna büyük bir katma değer kazandıracağının altını çizen Başkan İnce, “Süresi yakından takip ediyoruz, çok mutluyuz” dedi.
Söz konusu yerleşkeye ilişkin geçmişten bugüne atılan adımlar hakkında da bilgiler veren Başkan İnce, “Ekonomi Üniversitesi’nin Güzelbahçe’de kampüs açacağı bilgisi gündeme geldiğinde belediyemizin eski başkanı Ertan Avkıran görevdeydi, ben de meclis üyesiydim. Söz konusu alan eski bir çiftliktir. Ertan Bey de dededen kalan arazisini ilçemize bir üniversite gelmesi için satmıştır. O zamanlar proje daha küçük bir alanı kapsıyordu ancak genişledi. Bazı tartışmalar nedeniyle o dönem planlar hayata geçemedi. Daha önceki İzmir Ticaret Odası başkanımız bu konu gerçekten çok kararlı bir duruş sergiledi. Yaklaşık sekiz ay önce İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut Özgener, ekibiyle birlikte belediyemize ziyarete geldi ve yerleşke hakkında bir sunum hazırladı. Bir üniversite yerleşkesinin ilçemize gelmesi eğitim vizyonu açısından bölgemize çok nitelik kazandıracak. Çünkü Güzelbahçe’de çok nitelikli anaokulu, ilkokul, ortaokul ve kolejler var sadece bir üniversitemiz eksikti. İlçemize bir üniversite geleceği için çok sevinçliyiz” dedi.

‘BİLİM MÜZESİ GELECEK’
“Güzelbahçe Belediyesi olarak ilçenin eğitim vizyonuna değer katacak bu proje için nasıl bir katkı sunmayı planlıyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Başkan İnce, “Ekonomi Üniversitesi yerleşkesi, 1/100.000’lik planlarda bunun yaklaşık 5 katı büyük bir üniversite alanına sahip. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan, alt plan dediğimiz, 1/5.000’lik planlar sadece Ekonomi Üniversitesi için yapılmış durumda. Ekonomi Üniversitesi’nin yerleşkesi tamamlandıktan sonra bölgeye talebin de artacağını düşünüyoruz. Bu taleple birlikte ilçemize yeni üniversitelerin de gelmesinin önü açılacaktır. Bizler de bunu Büyükşehir ile birlikte planlayıp bölgede bir eğitim vadisi oluşturmak için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Planlarımız hazır. Hatta Karayolları’na ve otoban müdürlüklerine vereceğimiz giriş ve çıkış bağlantılarına ilişkin ön projelerimiz dahi hazır. Bunların yanı sıra bölgede bir de arsamız var. Benden önceki belediye başkanımız “Güzelbahçe’nin bir sanayi sitesi yok” diyerek bir arsada sanayi sitesi projesi başlatmıştı. Yüklenici kooperatif firma bu işi götüremedi, ben daha sonra onlara bir daha süre uzatımı için hak verdim. Süre içinde devam eden davalar vardı ve süre bitimi sonrasında bu projeyi iptal ettim. Şu anda kaba inşaatı bitmemiş bir proje var. Üniversite de buraya geldiğine göre artık üniversitenin yanında sanayi sitesi olmaz. Ayrıca da 2009 yılında Yelki Belde Belediyesi ile Güzelbahçe İlçe Belediyesi’nin birleşmiş olmasından dolayı, bölgenin tam ortasında halihazırda bir sanayi sitesi de mevcut. Güzelbahçe daha da sanayileşmeyi kaldıracak vizyonda ve konumda da değil düşüncesindeyim. Bu sanayi sitesini ben üniversitemize yakışan ve onu tamamlayacak bir bilim müzesine dönüştürme hedefim var. Bu alana da yeni bir vizyon kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

‘YURT’ DESTEĞİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İktidar olduğumuzda öğrencilerin yurt sorununu birkaç yıl içerisinde çözeceğiz” vaadini de hatırlatan Başkan İnce, “Yeni üniversitemizin ilçemize gelmesi sonrasında elimizde bulunan kaynaklarımızı bütçemiz dahilinde yurt olarak da değerlendirmek istiyoruz. Bu yönde de hazırlıklarımız var” diye konuştu.

‘Sözlerimizi yerine getiriyoruz’
Belediyedeki çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Mustafa İnce, “Hedeflerimizi koyduk. Şu anda Türkiye’nin en önemli gündem maddesi ekonomi. Güzelbahçe Belediyesi’nin kapısında asla bir alacaklı beklemez. Ödenebilir bir borç politikamız var. Memurumuz ve kadrolu işçimizle sendika anlaşmalarımızı da barış ve huzur için yaptık. Önümüzdeki günlerde şirket işçilerimizle de anlaşmamızı yapacağız. Şu anda kurumlar, şirketler işçi çıkarırken biz yeni istihdamlar oluşturmak için gayret sarfediyoruz. Görev süresince verdiğimiz sözleri tek tek yerine getireceğimiz kanaatindeyim. Bu uğurda da ekibimizle birlikte başarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yağmur Daştan / Özel Haber

Hem zam yağmuru hem fırsatçı oyunu!

‘Yeni nesil okul yeni nesil çocuk’