in ,

Ha yıkıldı, ha yıkılacak korkusuyla yaşıyorlar!

Gaziemir’de bir inşaat nedeniyle evleri önündeki toprakta yarıklar oluştuğunu ve site bahçesinde kaymalar yaşandığını ileri süren vatandaşlar duruma tepki gösterdi

ha-yikildi-ha-yikilacak-korkusuyla-yasiyorlar

Gaziemir’de bir site önünde yapılan ‘tedbirsiz inşaat’ın bahçelerinde yarıklara neden olduğunu ve bu yüzden de toprakta kaymalar yaşandığını iddia eden vatandaşlar yaşananlara ‘Can güvenliğimiz yok’ diyerek tepki gösterdi. Olay, Beyazevler Mahallesi 514 sokakta meydana geldi. Royal Beyaz Sitesi sakinleri, yaklaşık beş aydır mücadele ettikleri sorunun çözümü için yetkililere seslendi.
Bir inşaat firmasınca hiçbir tedbir alınmadan yapılan inşaat nedeniyle yaşadıkları sitenin büyük hasar gördüğünü ileri süren vatandaşlar, “Sitemizin çevresindeki duvarların yıkılması nedeniyle bahçemizde ciddi yarıklar meydana geldi ve toprağın yavaş yavaş kaydığını gözlemlemeye başladık. Çalışma yapılırken herhangi bir istinat duvarı dahi yapılmadı. 20 hanenin bulunduğu sitemizde yaşananlar nedeniyle mahkemeye başvurmamıza rağmen ne bir tedbir ne de bir düzeltme durumu yaşanmadı. Projede bizlere taşındığımız süreçte incelediğimizde söz konusu alanın hem imara kapalı olduğu hem de dere yatağı olduğu belirtilmişti. Pandemi sürecinde herkes evindeyken hemen bu alana insanlar gelip gitmeye ve molozlar dökülmeye başladı. Henüz bizler bu molozların peşine düşemeden ölçüm ve fotoğraflama yaptıklarını gördük. Hemen ardından bir hafta bile geçmeden bu alan inşaat alanına dönüştü. Sonrasında bahçemizde kayma ve kırılmalar olduğunu fark ettik. Yavaş yavaş toprağımız kaymaya ve yarılmalar oluşmaya başladı” dedi.

‘TEDBİR ALIYORUZ AMA…’

“Bu alana önce istinat duvarı atmaları gerekiyormuş ama böyle bir adım atılmadı” diyen site sakinleri, “İki taraf da birbirini suçluyor ama burada can söz konusu. Burası bir aile apartmanı ve herkesin çocukları var. Park olduğu ve çocuklarımızın rahatlıkla vakit geçirebileceği için buraya taşınmaya karar vermiştik. Şimdi korkutan koca yaz çim sulama bile yapamadık. Çünkü toprak her ıslanışında bahçe kayıyordu. Ağaçlarımız kurudu, çimlerimiz kurudu… Daha önceleri yemyeşil ‘çiçek gibi’ bir bahçemiz vardı. Çocuklarımız camdan baktıklarında park alanını görüp ağlıyorlar ama orada oynamalarına izin veremiyoruz. Hangi can güvenliği ile yavrumuzu oraya salalım? Yaz mevsiminde havuzumuzu da açacaktık. Ancak havuzlu site diye taşındığımız sitemizde havuzumuzu dolduramadık. Çünkü buraya 10 ton su girdiğinde o ağırlıkla birlikte bahçemiz aşağıya kayacak. Yine bu durum da karşı tarafın sorumluluğunda ancak bizler tedbir alırken onlardan en ufak bir girişim göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MUHATAP BULAMIYORUZ’

Yaşanan depremle birlikte toprak alanın iyice çöktüğünü de öne süren vatandaşlar, “Bahçenin sol tarafı iyiden iyiye aşağıya çökmek üzere. Deprem olduğu günden beri evlerimize girmeye korkuyoruz. Her artçı depremde ‘Ha yıkıldı ha yıkılacak’ diyerek ödümüz patlıyor. Neler yaptık, her yere başvurduk ancak hiçbir sorun alamadık. Bunun arkasında kim var, hiç birimiz bilmiyoruz. Açıkçası derdimizi anlatacak muhatap da bulamıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelip inşaatı durduruyorlar sonrasında çalışmaların devam ettiğini görüyoruz. Alana, bu yarıklara bakıp bakıp depremi düşünüyoruz” dedi.

‘DUYUN ARTIK SESİMİZİ’

Son olarak, “Evlerimizi çok seviyoruz ama artık can korkusundan hiç huzurumuz” açıklamalarında bulunan site sakinleri, “Depremler oluyor… İnsanların kötü inşaatlar nedeniyle ne yazık ki canlarından olduklarını gördük. Ancak tüm bunlara rağmen hala inşaat yapmaya devam ediyorlar. Yarıklara toprak dökerek kapatmaya, kendilerini güvence almaya çalışıyorlar. Gerçekten insaniyet dışı bir durum söz konusu. Her kapıyı çaldık, artık elimizden bir şey gelmiyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz; her yolu denedik, evlerimize girmeye korkuyoruz. Üstelik şimdi kış geldi, yağmurlar başlayacak. Yağmurlarla birlikte toprağın kayma ihtimali daha da artacak. Biz yetkililerin bir an evvel sesimizi duymalarını istiyoruz. Lütfen, gelin halimizi görün. Bizler, mağduriyetimizin bir an evvel çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

sendikalar-bu-yasa-sosyal-adaleti-bozar

Sendikalar: Bu yasa sosyal adaleti bozar!

izmir-ascilari-dernegi-depremzedeler-icin-yemek-yapiyor

450 genç kepçesini aldı yardıma koştu