in ,

Uluslararası medya korkunç depremi böyle yansıttı

Uluslararası medya Türkiye’de yaşanan korkunç depremi bütün dünyaya duyurmak için harekete geçti. Türkiye’deki deprem ile son dakika gelişmeler geniş yer aldı. 

uluslararasi-medya-korkunc-depremi-boyle-yansitti

Dünya korkunç depremi böyle gördü

Türkiye, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem ile sarsılırken, uluslararası medya da bu faciayı bütün dünyaya duyurmak için harekete geçti. Türkiye’deki deprem ile son dakika gelişmeler geniş yer aldı.

CNN:

Uluslararası haber kanalı CNN, Depremin Suriye ve Lübnan gibi komşu ülkelerde de hissedildiği belirtilirken, “Deprem bölgede yaşayanların uykuda ve hazırlıksız olduğu bir anda meydana geldi. Sosyal medyada paylaşılan videolarda birçok binanın yıkıldığı görüldü” denildi. CNN’e konuşan yerel bir gazeteci ise, “7.8 şiddetindeki depremden sonraki bir dakika içinde 8 çok güçlü artçı hissedildi” dedi.

 THE GUARDIAN:

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian da internet sitesinde canlı anlatım yaparak yaşananları okurlarına duyurdu. Haberde, depremin Şam, ve Lübnan’daki Beyrut ve Trablus’ta da hissedildiği belirtilirken insanların yaya olarak ve araçlarıyla uzaklaştığını da aktardı.

The Guardian’da geniş yer alan haberde Türkiye’nin en aktif deprem bölgelerinden birinde olduğu hatırlatılırken 1999’daki Düzce depremi de gündeme geldi. Makalede, “Uzmanlar bir süredir şiddetli bir depremin önlem alınmadan yeni bina inşaatı yapılan İstanbul’da biryıkım yaratabileceği konusunda uyarıyordu” denildi.

NEW YORK TIMES:

ABD medyası da depremin detaylarını ve yaşananları aktardı. Amerika’nın önde gelen gazetelerinden New York Times, “Türkiye’deki ölümcül deprem İsrail ve Suriye’de de hissedildi” başlığını kullanırken, “Türkiye’de pazartesi günü meydana gelen deprem Suriye, Lübnan ve İsrail’de milyonlarca insan tarafından hissedildi ve insani kriz meydana getirdi” ifadelerine yer verdi.

AL JAZEERA:

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera, “Türkiye’de meydana gelen depremin Suriye’yi etkilediğini ve çok sayıda ölü olduğunu aktardı. Endişe ediyoruz” yorumunu yaptı.

BILD:

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Bild de Türkiye’de yaşanan depremi manşetlerine taşıdı, “7.4 ve 7.9 büyüklüğünde şiddetli depremler Türkiye’yi sarstı. Onlarca ölü ve yaralı var. Sarsıntı Kıbrıs ve Suriye’den de hissedildi” ifadelerine yer verildi.

Bölgede alarma seviyesinin en yüksek noktada olduğu belirtilirken, “Türkiye dünya üzerindeki en aktif sismik bölgelerden biri. 1999’da 7.4 büyüklüğündeki depremde 17 binden fazla insan yaşamını yitirmişti.” denildi.

REUTERS:

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters da korkunç depremin detaylarını ve sonrasında yaşananları paylaştı. Ajans, “7.9 büyüklüğünde büyük bir deprem Türkiye’de meydana geldi ve Kıbrıs, Lübnan ve Suriye’de hissedildi. Birçok bina yıkılırken karlı sokaklarda kurtulanları aramak için çalışmalar başladı” ifadesine yer verdi. Reuters’a konuşan Gaziantepli bir vatandaş, “40 yıllık hayatımda böyle bir şey hissetmedim. En az 3 kez çok şiddetli bir şekilde sarsıldık” dedi.

FINANCIAL TIMES :

Londra’da günlük yayımlanan günlük gazete Financial Times, Türkiye’deki depremleri ‘son 84 yılın en büyük depremi’ diye duyurdu ve neredeyse son 100 yıldaki en büyük doğal afetin ülkenin güneydoğusundaki mahalleleri ve Suriye’nin kuzeyini yerle bir ettiğini belirtti.

DAILY TELEGRAPH :

Birleşik Krallık’ta yayımlanan Daily Telegraph gazetesi manşetinde Hatay’da enkazdan çıkartılan bir gencin fotoğrafını kullandı ve Türkiye’de 100 yıldır yaşanan en büyük depremde binlerce kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.

THE SUN :

Dünyada İngilizce yayınlanan gazeteler içinde en geniş okuyucu sirkülasyonuna sahip gazetelerden biri olan The Sun, ‘Onlara yardım edin’ manşetiyle çıktı, enkaz altında kalan ve hayatını kaybeden insanların sayısının artmasından korkulduğunu belirtti.
Gazete ayrıca, depremzedelere bir yardım kampanyası başlattığını duyurdu ve okuyucularından kampanyalarına destek olmasını istedi.

DAILY MIRROR :

Birleşik Krallık’ta tabloid olarak yayımlanan günlük gazete Daily Mirror, birinci sayfasında, enkaz altında çıkartılan bir çocuğun fotoğrafıyla birlikte “Dehşetin içinde bir umut anı”başlığını kullandı. Gazete Türkiye ve Suriye’nin yıkıma uğradığını ve yüzlerce binanın yıkılmasının ardından, sağ kurtulanları bulmak için zamana karşı yarışıldığını belirtti.,

WASHINGTON POST :

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’un en eski Washington Post gazetesi Türkiye’deki depremi açtığı canlı blogdan takip ederken, kurtarma ekiplerinin soğuk hava şartlarında çalışmalarına devam ettiğini belirtti ve depremzedelere nasıl yardımcı olunabileceği, nerelere bağış yapılabileceği konusunda detaylı bir haber yayınladı. Türkiye’deki depremi açtığı canlı blogdan takip ederken, kurtarma ekiplerinin soğuk hava şartlarında çalışmalarına devam ettiğini belirtti ve depremzedelere nasıl yardımcı olunabileceği, nerelere bağış yapılabileceği konusunda detaylı bir haber yayınladı.

(CNN, THE GUARDIAN, NEW YORK TIMES, AL JAZEERA, BILD, REUTERS, FINANCIAL TIMES, DAILY TELEGRAPH, THE SUN, DAILY MIRROR, WASHINGTON POST)