in

İzmir Kız Lisesi’nde geleneksel buluşma

İzmir Kız Lisesi mezunları geleneksel Lokma Günü’nde buluştu. Okul Müdürü Suna Yoldaş Özdemirçelik, “Cumhuriyet’in yetiştirdiği o kadar pırıl pırıl gençlere hizmet ediyoruz ki; bizim için burada çalışmak büyük bir onur” dedi

Egemen SAYIN-EGE TELGRAF- İzmir Kız Lisesi’nin geleneksel lokma günü okul bahçesinde gerçekleşti. Kuruluşunun 100. yılı nedeniyle geçmiş yıllara göre daha kalabalık gerçekleşen lokma gününde eski mezun, öğretmen ve çalışanlar okul orkestrasının söylediği şarkılarla keyifli saatler geçirdi

İzmir Kız Lisesi’nin kurulduğundan bu yana başarılarıyla tanınan bir okul olduğunu söyleyen Okul Müdürü Suna Yoldaş Özdemirçelik, “Cumhuriyetin bu özel okulu sizlerin de desteğiyle daha güçlü ve daima Cumhuriyet’in izinde gençler yetiştirmeye devam edecek” dedi. Özdemirçelik “Mezun olduğum okulumda birbirinden başarılı çocuklarıma, birbirinden değerli mezunlarıma hizmet edebilmek benim için ayrı bir onur. O kadar çok yönlü o kadar değerli, Cumhuriyet’in yetiştirdiği o kadar pırıl pırıl gençlere hizmet ediyoruz ki; bizim için burada çalışmak büyük bir onur” diye konuştu.

Anı odası hazırlığı

Okulun sadece akademik başarıda değil yabancı dil ve spor alanında da çok önemli başarılara imza attığını kaydeden Özdemirçelik, 100. yıl nedeniyle yaptıkları çalışmaları anlattı. Mezunların katkılarıyla okulda küçük bir müze çalışması başlattıklarını söyleyen İzmir Kız Lisesi Müdürü Özdemirçelik, mezunlara okula bağışladıkları belge, obje, fotoğraf ve dökümanlar için teşekkür etti. “Bu anı odasının ucundan siz de tutun, odamızı hep birlikte tamamlayıp yine böyle coşkuyla birlikte açalım” dedi.

İzmir Kız Lisesi’nin 100. Yılında yaptıkları bir başka çalışmanın da sözlü tarih çalışması olduğunu belirten Suna Yoldaş Özdemirçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düzce, Ankara ve İzmir’de eğitim veren 100 yılı geride bırakmış üç kız okulu bir araya gelerek özel bir çalışma başlattık. 1923 yılında eğitime başlayan bu üç okulun mezunları, öğretmen ve öğrencilerle yapılmış söyleşilerden oluşan bir sözlü tarih çalışması hazırlıyoruz. Kitap kısa bir süre sonra basılacak ve biz üç okul olarak Anıtkabir’de buluşacağız. Kitap Anıtkabir Kütüphanesi’nde de yer alacak.”

İzmir Kız Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Gönül Yılmaz ise okulun tüm eski mezunlarını derneğe üye olmaya davet etti. Yılmaz 60. mezuniyet yıllarını kutlayan 1963 mezunlarına, 50. yıllarını kutlayan 1973 mezunlarına ve 40. yıllarını kutlayan 1983 mezunlarına plaketlerini verdi.

Lokma günü boyunca okul bahçesinde okul aile birliğinin hazırladığı, öğrencilerin tasarımlarını yaptığı hediyelik eşyalar, anmalıklar konuklarla tarafından ilgiyle karşılandı. Öğrenciler eğitim gördükleri sınıfları, okul kütüphanesini, bahçesini dolaşarak eski günlerini andı.