in ,

Niyet istihdamdı patronlara yaradı

İşsizlik Fonu’nun 131 milyar liralık bir hacme ulaştığını belirten DİSK Temsilcisi Sarı, ayrılan paranın çalışanlardan çok işverenlerin cebine gittiğini savundu

niyet-istihdamdi-patronlara-yaradi

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) yayınladığı verilere göre 2019 yılında İşsizlik Sigortası Fonu, işçiden çok işverenin cebine yaradı. Rapora göre geçtiğimiz yıl boyunca İşsizlik Fonu’ndan işsiz kalan vatandaşlara yapılan ödeme miktarı 10 milyar liraya ancak ulaştı. Aynı fondan patronlara ödenen miktar ise 2018’e göre tam yüzde 45 artarak 26 milyar lirayı buldu. Böylelikle geçen yıl vatandaşın cebine giren para, patrona ödenenin yarısından da az bir miktar olarak kaldı. İşverene yeni istihdam alanları yaratması için verilen bu teşviğe rağmen ülkedeki işsiz sayısında da bir azalış gözlenmiyor. Ayrıca fondan 11 milyar lira da üç kamu bankasının tahvillerinin alınmasında da dikkat çekti.

ŞARTLAR ZORLAŞTI

Türkiye genelinde son dönemde ekonomik durumunda etkisiyle işsizlik giderek artarken sadece İzmir’de resmi makamlara ‘İş arıyorum’ diyerek başvuran genç sayısı yaklaşık 280 bin kişiye ulaştı. Vatandaşların işsiz kalması durumunda güvence olarak gördüğü fondan yararlanması oldukça zorlayıcı kıstaslara bağlı. Bu nedenle ülkedeki işsiz insan sayısı her geçen gün artar, işsiz kalınan gün sayıları uzarken çalışana ödenen ücrette de aynı oranda bir artış gerçekleşmiyor. Diğer yandan birçok insanın sigortası asgari ücretten yattığı için maaş almayı başaran vatandaş da fondan en düşük primle ödeme alabiliyor. Fon geçen yıl 131 milyar liralık bir hacme ulaşmış, yine Nisan ayında ise ilk defa tarihide açık vermişti.

‘KULLANIYORLAR’

Konuyla ilgili konuşan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı İŞKUR’un 2019’un son aylarında İşsizlik Sigortası Fonu ile ilgili bilgileri de yayınlamaktan kaçındığını hatırlatarak “TUİK’e göre yaklaşık 4 milyon, geniş tanımlı olarak da 7 milyon işsizin olduğu Türkiye’de, insanların İşsizlik Sigortası Fonu’ndan faydalanması bir şekilde engelleniyor. Her şeyden önce en az aralık vermeksizin 600 gün prim ödeme zorunluluğu gibi çok zor ve ekstra kıstaslar getirilerek bu uygulanıyor. Ancak baktığımızda yıllardır işverenlere, fondan ayrılan bütçe büyüyor. Yani karlarına kar katanlar bu fondan hakları olmadığı halde yüksek meblağlar alıyor. Son dönemde belli bankalara da destek amaçlı Fon’dan para aktarılması oldu. Yani bizim paramızı istedikleri gibi kullanıyorlar” dedi.

‘DOĞRU KULLANILSA…’

131 milyar liralık bir fonun doğru kullanılması durumunda Türkiye’deki tüm işsizlere iki yıl ödeme yapılabileceğini aktaran Sarı, bunun yerine patronlara ödeme yapıldığını vurguladı. Sarı şunları söyledi; “131 milyar liralık bir fondan bahsediyoruz. Bu Fon doğru kullanılsa, Türkiye’deki tüm işsizlere iki yıl asgari ücret üzerinden durmaksızın ödeme yapabiliriz. İki yıl içinde biriken parayla da başka işsizlere en azından yaşayabilecekleri bir ücret ödeyebiliriz. Ancak bakıyoruz AK Parti Hükümeti geldiği günden bu yana bu fonu patronlara peşkeş çekiyor. Yani Hükümet, yüzde 36 büyüyerek karına kar katan sermayedarlara bu parayı verirken işsiz kalmış, işinden olmuş vatandaşını da açlığa ve yoksulluğa terk ediyor. İstihdam sağlasın diye bu fonun yanı sıra Toplum Yararına Çalışma sistemiyle de işverene vergi ve maaş yükü konusunda yardımcı olunuyor. Ancak baktığımızda yeni istihdamların da yaratılmadığını, Türkiye’deki işsizliğin sürdüğünü görüyoruz.”

Utkucan Akkaş / Özel Haber