in ,

‘Umutluyuz, kararlıyız’

UNESCO’ya başvuru yaptıklarını söyleyen Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Eğer listeye girersek hem kente hem Türkiye’ye büyük artıları olacak” dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Kemeraltı’nı ayağa kaldırma ve İzmir’i dünya kenti yapma hedefi doğrultusunda İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası daimi listesine girmesi için çalışmalar tamamlandı. Başkan Tunç Soyer, Smyrna Antik Kenti’nde UNESCO süreciyle ilgili yaptıkları çalışmaları paylaşmıştı. Bu anlamda yaz sezonu boyunca yeterli turistin gelmediğini ve UNESCO sürecinin olumlu sonuçlarının büyük artılar getireceğini ifade eden Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin,“İzmir ve Türkiye’nin ekonomisine, esnafa katkılar sağlayacak UNESCO sürecinden umutluyuz. İnanç turizmi, tarihi, arkeolojisi, binaları ile karşımıza çıkan bir Kemeraltı var. Umuyoruz, güzel sonuçlar alırız, turist sayımız artar” dedi.

EKONOMİYE KATKI
İzmir’in şanslı olduğunu potansiyel olarak bir çok önemli alana ev sahipliği yaptığını belirten Girgin, turizmin büyük önem arz ettiğine değindi. Girgin, “Şu an dosya verildi. Hükümet hangi dosyayı göndereceğine karar verecek. Hangi dosyalar olduğunu bilmiyoruz. İzmir halkına ve Kemeraltı’na değer katacağı düşünülürse, çarşımız her zaman şanslı. Buranın gelişmesi ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Esnafın kendini var etmesine daha çok imkan verecek. Ayrıca çok fazla gelmeyen turistin gelmesine ön ayak olacak. Gelenlerin İzmir’de daha fazla kalması gerekiyor. Katma değer yaratmalıyız. İzmir gibi elinde birçok kaynağı olan bir bölgenin bundan yeterince nemalanmıyor olması bizim için çok yanlış” ifadelerini kullandı.
Kentin bir çok alana hakim olduğunu ifade eden Girgin, “İnanç turizmi, arkeolojik buldular açısından, kültürel, bina yapıları açısından büyük artıları olan bir yer. Hükümet dosyayı göndereceğini ümit ediyorum. Başka dosya uygun görülürse İzmir’in şansı, elinde böyle bir dosya oldukça her zaman kullanabilir. İzmir’de bu konu ile ilgili çok pozitif gelişmeler ve ortak akıl gözlemliyoruz. Hala çok az turiste ev sahipliği yapıyoruz. Ayrıca kalıcı turistimiz yok bizim. Bize gelen turist konaklamıyor, doğal olarak yeterince harcamıyor. Bu anlamda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmek Kemeraltı’na turist gelmesini, İzmir ekonomisini ve Türkiye’yi güçlendirir. Tarih ve kültür varlıkları için ise büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber