in ,

‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası başladı! Kim, ne kadar bağış yaptı? Soyer’den teşekkür mesajı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir kira bir yuva” kampanyasına başvuru yapan 28 bin 466 depremzedenin barınma ihtiyacı için Türkiye’ye yardım çağrısında bulunuldu. Kampanyaya katılanlar yardımda bulundu

bir-kira-bir-yuva-kampanyasi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir maaşını ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına bağışladı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Herkese iyi akşamlar, bugün 3’üncü kez deprem bölgesine gittim. İnsan oraya gittiği zaman, o acılara tanık olduğu zaman, milletimizin taleplerini, acılarını dinlediği zaman bu tip kampanyaların önemi daha çok anlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyemize Bir Kira Bir Yuva kampanyası için, Halk TV’ye de ekranlarını bu kampanyaya açtığı için yürekten teşekkür ediyorum. Binalar yıkıldı, yıkılmayan evlere de endişe nedeniyle girilmiyor. Doğrusu da girilmemesidir. Denetimler tamamlanıncaya kadar riskli yapılara girilmemesi gerekiyor. Durum böyle olunca bölgede çadır, konteyner ihtiyacı var, geçici olarak illerden ayrılan vatandaşlarımız için maddi destek ihtiyacı ortaya çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyemizin bu anlamlı kampanyasını desteklemek için bir maaşımı bu kampanyaya bağışlamak istiyorum. Ne kadar çok kişiye dokunabilirsek ne kadar el uzatabilirsek o kadar iyidir. Bu onurlu halk bir daha kimsesiz kalmasın. Biz üzerimize düşeni yapalım. Kimsenin de umutsuz olmasını istemem. Dayanışma kültürü ve ruhuna sahibiz, bu acıyı beraber aşacağımıza inanıyorum. Halk TV ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum.”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda kampanyaya katılarak 50 bin TL bağışladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; “Sizleri Hatay’dan selamlıyorum. Biraz önce Mansur Yavaş Başkanımla toplantımızı bitirdik. Onun selamını da iletmiş olayım. Çok özel bir iş başlattı Sevgili Tunç Başkanımız, kendisini kutluyorum. Daha özel bir süreci İzmir’den yapmıştı. Ben de İstanbul’dan bunu desteklemiştim. Çünkü özel bir çalışmaydı. Halktan halka, gönülden gönüle çok güzel sözler söylendi. Bu kampanyanın halktan halka gönülden gönüle duygusu çok anlamlı bir şekilde işliyor. Biz bunu İstanbul’da askıda faturayı hayata geçirdiğimiz andan beri yaşadık. Bugün çok büyük bir acı yaşıyoruz. İnsanlarımızı, şehirlerimizi kaybettik. Ama bunu bir kırılma anı gibi kabul ederek kayıplarımıza rahmet dileyip dua ederken ülkemizin bu bölgesine olan sorumluluğumuzu en üst seviyede tutmalıyız. Ülkemiz adına geleceğe dair yapılması gereken bir şey var o da şehirlerimizin yeniden ayağa kalkması meselesi. Her zaman duyarlı 11 büyükşehir belediyemiz var. Bunun değerli lokomotiflerinden birisi de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer başkanımızdır. Bu özel geceye katılmak ve bugünlerde barınma ihtiyacını karşılamak adına milletçe seferber olup dayanışmayı üst seviyeye taşıyacak bu geceye biz ailecek katkı sunmaya karar verdik. Biraz önce eşim ile telefonda konuştuk şahsım ve eşim adına birer ailenin bir yıllık kira bedelini karşılamayı buradan taahhüt ediyoruz.”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur 1 maaşını bağışlayarak 4 kira yardımında bulundu.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 5 kira desteğinde bulundu.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Mahir Polat 100 kira desteğinde bulundu.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Kendim ve eşim Fatma Hanım adına 140 bin TL değerinde 2 konteyner bağışlıyoruz” dedi.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, kendisinin 30 bin lira ve bir dostunun ise 200 bin lira ile kampanyaya destek olduğunu söyledi.

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ise 60 bin lira ile Bir Kira Bir Yuva kampanyasına destek olduğunu söyledi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, 350 çalışanın yevmiyesi ile birlikte kendisi de bir kira bağışı yaptı.

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve ailesi 60 bin TL destekte bulundu.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal 50 bin TL bağışladı.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 50 bin liraya tekabül eden beş kira desteği yaptı.

CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, ilçe örgütü adına 13 bin lira bağışladıklarını açıkladı.

Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan 100 bin TL bağış bulundu.

Sanatçı Metin Akpınar, 500 bin TL bağışta bulundu.

İZSİAD’den destek

İzmir Sanayici ve İş İnsanları (İZSİAD) İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin (İzBB) ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına destek verdi. Halk TV’deki dayanışma yayınına bağlanan İZSİAD Temsilcisi Nedim Anbar, “İzmir Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nde başta başkanımız Hasan Küçükkurt olmak üzere aramızda bir birleşme yaptık. Bu kampanyaya 100 kira için yani 1 milyon lira için katkı sağlamayı düşündük” dedi. “Milletimize geçmiş olsun, başımız sağ olsun” mesajı veren Anbar, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüştüklerini, derneğin 1 milyon liranın yanı sıra bu rakamın çok üstünde bir rakamla konteyner desteğinde bulacağını da açıkladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 30 bin TL bağışta bulundu.

30 bin lira bağışladı

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, eşi Didem Özel ve kızı İpek Özel adına birer ailenin bir yıllık ihtiyacını karşılamak üzere 30 bin lira bağışlayacağını açıkladı.
İsmet İnönü’nün ‘Namuslular namussuzlar kadar cesur olmalı’ sözünü hatırlatan Özgür Özel, “Sözümüze değer veren, bizi seven herkes bu kampanyaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Biz CHP grubu olarak bir konteyner kent yapabilmek için birer maaşımızı bağışlayıp yaklaşık 100 milyon liraya ulaşmıştık. Ben kendim, eşim Didem ve kızım İpek adına birer ailenin bir yıllık ihtiyacını karşılamak üzere 30 bin lira bağışlıyorum” dedi.

CHP İzmir İl Yönetimi ise 100 bin TL bağışta bulundu.

BÖCEK’TEN 1 YILLIK KİRA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Acımız büyük… Milletimizin başı sağ olsun. Bugün genel başkanımızla, büyükşehir belediye başkanlarımızla Hatay’daydık, şimdi de Gaziantep Nurdağı’na geldik, buradaki vatandaşlarımızla yardımcı oluyoruz ama gerçekten zor durumdalar, özellikle konteyner ile ilgili… İnşallah birlik ve beraberlikle bu günleri aşacağız. Tüm emek verenlere teşekkür ediyorum. Ben ve oğlum Mustafa Gökhan Böcek Bir Kira Bir Yuva kampanyasına 1 yıllık kira bağışlıyoruz” dedi.

MAÇOĞLU’NDAN 30 BİN TL

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu; “İlk günden beri Pazarcık’ta 12 güne yakın çalışmalara katıldım. Bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunu orada gördüm. Bugün de böyle bir programın yapılmasını çok önemsiyoruz. Bizler birinci günden itibaren deprem bölgesindeki yaklaşık 12 gün kaldık ve o dönemde o yaşamı çok iyi gördüm. Bu yaşamın birbirimizi anlayabileceği bir yaşam haline gelmesi gerekiyor. Türkiye halkı çok değerli bir iş yaptı. Türkiye’nin her yerinden çok büyük yardımlar geldi. Ben de küçücük de olsa katkı sunmak istiyorum. 30 bin TL destek vereceğim.”

BABACAN’DAN DESTEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim İzmir Depremi’nde başlattığı şimdi ise Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetinde iki büyük depremin ardından evsiz kalan yurttaşlar için harekete geçti. ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası için tüm Türkiye, Halk TV ekranına kilitlendi, kampanya sosyal medyada da büyük yankı uyandırarak gündemde ilk sıralarda yer aldı. Tarihi yayına telefon ile bağlanan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, kampanyaya bir maaşını bağışladığını açıkladı. Ali Babacan, “Depremi atlatan ama zor günler yaşayanlar için güzle bir kampanya başlattınız. Bu kampanyada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ben de bu kampanyaya bir maaşım ile katkıda bulunmak istiyorum. Allah bir daha böyle acı bir günü milletimize göstermesin” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin yöneticileri 500 bin TL destekte bulundu.

Zülfü Livaneli 500 bin TL destek 

Kampanyaya 500 bin TL destek verdiğini açıklayan yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli açıklamada, “Bu ağır felaket kolumuzu kanadımızı kırdı. Bir yandan da sivil toplumun güçlendiğini gördük. Bambaşka bir çehreye bürüyor. Ne kadar da iyilik varmış Türkiye’de, bu da bize umut veriyor. Biz Livaneli Vakfı olarak diğer çabalarımızın yanı sıra bu kampanyaya 500 bin TL bağışlıyoruz” diye konuştu.

Meral Akşener, üç ailenin kirasını üstlendi

Stüdyoda olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Bahadır Erdem İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in üç ailenin kirasını üstlendiğini belirtti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Çok hayırlı bir iş yapılıyor. Deprem dolayısıyla Mersin’e yansıyan tabloyu sizler de izliyorsunuz. İnsanların evsiz barksız kaldığı bir zamanda bu kampanya çok kıymetli… Bu felakette herkes elinden geleni yapıyor. Ailem adına bir maaşımı bağışlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

1 ailenin 1 yıllık kirasını karşılayacak

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, eşi ile birlikte bir depremzede ailenin bir yıllık kirasını karşılayacaklarını bildirdi. Davutoğlu, “Her şeyden önce bu büyük felaket dolayısıyla milletimize ve tüm depremzede vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi ve hayatını kaybeden vatandaşlarımıza taziyelerimi iletiyorum. Millet olmak büyük sınamalarda dayanışma ile ortaya konan bir kimliktir. O bakımdan tüm bu süreç içinde depremzedelerin acılarını sarmaya çalışan tüm görevlilere teşekkürü bir borç biliyorum. Sizlere de bu güzel kampanya dolayısıyla bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz depremin ilk anından itibaren parti olarak da elimizden geleni yapmaya çalıştık. Hatay’da bir konteyner kent kurduk. Şimdi de milletimizin emrindeyiz, sadece siyasiler olarak değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bu kampanyaya da eşim Sare hanımla birlikte bir ailenin bir yıllık kirasını karşılayarak mütevazı bir katkıda bulunmak istiyoruz. Depremzedelere bir yuva sağlamaya çalışan tüm yetkilileri tebrik ediyorum, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz 50 bin TL bağışta bulundu.

BU ACI BİZİ SARSMALI’

‘Halk Dayanışması’ başlığıyla Halk TV ekranlarında gerçekleşen yayına Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Tarifsiz bir acı yaşıyoruz. Beylik birtakım sözlerle geçiştirilecek bir acı değil. Aziz milletimize geçmiş olsun dileklerimi paylaşmak istiyorum, rahmeti rahmana kavuşan milletimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Bu acı bizi sarsmalı. Yüreklerimizi sarsıyor. Milletimizin zor zamanlarda ortaya çıkan müthiş bir enerjisi var. Temenni ederim ki yüreklerimizi sarsan bu acı başta mahcubiyet, utanç duymayan yönetenler olmak üzere her birimizin aklını da sarsarak bir iradeye dönüşsün ki bir daha böyle bir acı yaşamayalım. Elbette yaralarımızı saracağız. Ben de 10 kira bedeli ile bu kampanyaya katılmak istiyorum” diye konuştu.

Halk Dayanışması adı altında gerçekleşen yayında açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Bu akşam sizlerle birlikte orada olmayı çok istiyorum ama sayın Genel Başkanımız ile birlikte bölgedeydik. Acıları dayanışma ile birlikte sarmaktan başka bir çare görmüyorum. Ben de iki oğlum ve ailem adına bu halk dayanışmasına üç kira bedeli ile katılmak istiyorum. Bu değerli çalışmayı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Sanatçı Yıldız Tilbe, yardım edeceği aileler ile görüşmek istediğini dile getirdi. Tilbe, “Ben 10 ya da 12 ailenin birer yıllık kiralarını üstlenmek istiyorum. Bu ailelerle de görüşmek yıl içinde başka ihtiyaçlarını da görmek istiyorum. Yardım bekleyen ailelerle ilişki talep ediyorum” dedi.

‘BİR KİRA GÖNDEREBİLİRİM’

Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Ben şu anda Elbistan’dayım geceyi burada arabanın içinde geçireceğim. Sabah gündüz gözüyle burayı tekrar görmek istiyorum. Ben, emekli milletvekili maaşından başka geliri olmayan birisiyim. Geçen kampanyada bir maaşımı bağışlamıştım ama burada da eksik kalsın istemedim. Bir kira daha gönderebilirim. Milletimizin başı sağ olsun.”

Folkart grubu İzmir  kampanyaya 5 milyon lira bağışladı.

Özgür ve Armağan Çağlayan Vakfı 1 milyon lira bağışta bulundu

CHP milletvekileri danışmanları 50 bin lira bağışadılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’li meclis üyeleri de 250 bin lira bağışladı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da 100 konteyner destekte bulunacaklarını açıkladı. Sarı, “İZELMAN 1 ve 3 No’lu şubesi olarak 50 konteyner hediye ediyoruz  ve 9 ve 2 No’lu şubeler de 50 konteyner toplamda 100 konteyner disk genel iş sendikası olarak destek veriyoruz” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş 20 bin TL bağışladı.

‘Zeydan amca babamı kurtar dediğini asla unutmayacağım’

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Beni deprem gecesine götürdünüz, 9 yaşında bir kızımızın Zeydan amca babamı kurtar dediğini asla unutmayacağım. Biz her zaman böyle kenetlenen bir milletiz. Başkan Tunç Soyer’e teşekkür ederim. Adanalı kardeşlerim başta olmak üzere eğer onların talebi olmazsa Hatay, Maraş, Adıyaman’dan gelen vatandaşlarımız için ben 60 bin lira bağışlamak istiyorum Adana’da kiralar çok pahalı değil 1 yıllık kirayı ben ödeyeceğim. Ayrıca eşim de bir maaşını bağışlıyor” dedi.

CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, 25 bin TL bağışladı

Sanatçı Erol Evgin; “Ben de bu dayanışmaya 50 bin TL ile katılmak istiyorum. Ayrıca kardeşim Cengiz Evgin de ulaşamamış size. Oda bir 50 bin TL ile katılmak istiyor bu kampanyaya dedi.”

Sanatçı Meltem Cumbul; “İnanılmaz bir dayanışma örneği. Tebrik ediyorum. Muhteşemsiniz. Bu dayanışmaya çok ihtiyacımız vardı” dedi.

Ödemiş Kent Konseyi 10 bin lira bağışta bulundu.

İzmirli sanayiciler isimlerinin gizli kalmasını isteyerek  50 konteyner yani 5 milyon lira bağışta bulundu.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya bir hayırsevin 1 milyon lira bağışta bulunduğunu açıkladı

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ 50 bin lira destekte bulundu

Sanatçı-oyuncu İlyas Salman bir maaşını bağışladı

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç  50 bin TL bağışta bulundu.

İZBETON AŞ çalışanları kampanyaya 350 bin TL ile destek oldu.

Oyuncu Mert Fırat “Biz çok çok teşekkür ediyoruz. Bize böyle bir fırsatı verdiği için hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e hem İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin teknoloji ekibine hem çağrı merkezinde çalışan onlarca arkadaşımıza… İhtiyaç haritasıyla birlikte geliştirdikleri bu teknoloji Türkiye’de bir kira bir yuva projesi olarak önce İzmir’de depremden etkilenen birçok vatandaşımıza destek olurken şimdi Türkiye’nin dört bir yanında destek oluyor aslında. 10 ilimizde depremden etkilenen vatandaşlarımıza katkı oluyor. Bizler de İhtiyaç Haritası ailesi olarak 10 vatandaşımızın kirasına destek olmak istiyoruz. Bu vesileyle yurt dışından dünyanın dört bir yanından bizlere destek olan kişilere halktan halka, kişiden kişiye destek olan İhtiyaç Haritası’nı ve Büyükşehir’in Bir Kira Bir Yuva kampanyasını kucaklıyoruz. Destek olan emeği geçen herkese teşekkürler” sözlerini kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Hepimizin başı sağ olsun. Yardımlaşma dikeydir, dayanışma yataydır. Bu dayanışma için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e ve Halk TV’ye teşekkür ediyorum. CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu olarak 1 yıllık kirayı karışılıyoruz. İstanbul’da 39 ilçe başkanımız, 1 yıllık kirayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubumuz 1 yıllık kirayı karşılıyor. Kaftancıoğlu ailesi olarak 1 evimizi depremzede bir aileye 6 aylığına açacağız. Annem ve babam da bir depremzedenin bir aylık kirasını bağışlayarak kampanyaya destek olmak istiyorlar. Dayanışma yaşatır diyorum ve herkesi dayanışmaya davet ediyorum” açıklamalarında bulundu.

‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyasına Lale Manço 2 maaşını bağışladı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Eşim Selin Bakan ve  Oğlum Yiğit Bakan  50 bin TL bağışladı” dedi.

 Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bir maaşını bağışladı.

Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur 15 bin lira bağışta bulundu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, “Çeşme, bir turizm kenti olarak  depremin 2. gününde otel odalarını depremzedelere açmıştı ve dayanışma yaşatır diyerek şunu söylemek istiyorum eşim, oğlum ve kendim adına  bu dayanışmaya 40 bin TL ile katılıyorum” dedi.

Sinan Ateş ismiyle bir kişi kızları Mila ve Lina adına 50 milyon TL bağışladı.

GÜNEŞTEKİN VAKFI’DAN 250 BİN TL 

İzmir’de birkaç ay öncesinde oldukça ilgi gören Gavur Mahallesi sergisini açan Ressam Ahmet Güneştekin, Güneştekin Vakfı adına Bir Kira Bir Yuva Kampanyası için 250 bin lira bağışladıklarını, vakfın Urla’da yaptırdığı müzede 1 ya da 2 depremzede ailenin işe alınacağını ve vakfın lojmanlarında barındırılacağını açıkladı. Güneştekin ayrıca, vakfın 2024 yılında, depremzede ailelerin okuyan öğrencilerine burs desteği vereceğini, bunun da ortalama 750 bin liraya tekabül ettiğini söyledi.

BAŞKAN SOYER’DEN TEŞEKKÜR MESAJI

Konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç açıklamalarda bulunarak,
“Bu akşam dayanışmanın, birliğin, beraberliğin akşamıydı.  28.466 ailemize kısa sürede sizlerin desteği ile yuva bulduk. Ben bu akşamı, verilen destekleri asla unutmayacağım. Çok duyguluyuz, çok gururluyuz. Katılan ve emek veren herkese en içten dileklerimle teşekkür ediyorum” diye konuştu.