in ,

Bu da oldu! Sağlıkçı savunma kursu alıyor

Geçtiğimiz yıl meydana gelen 249 olayda, 422 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı. Hayati tehlikeler yaşayan sağlıkçılar çözümü kendilerini savunmakta buldu

saglikciii

Sağlıkta şiddet hız kesmiyor. 2021’de 190 olay kayıtlara geçerken geçtiğimiz yıl bu sayı 249’a yükseldi. 494 saldırganın karıştığı olaylarda 422 sağlık çalışanı şiddet kurbanı oldu. 1 doktor ve 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. 23 olay sahada, 16’sı aile sağlık merkezlerinde yaşandı.

Sağlıkta Şiddet Yasası’na rağmen saldırganların adli mercilerce serbest bırakılmasına içerleyen çok sayıda çalışan, aradığı çözümü savunma sporunda buldu. Özellikle İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Çağrı Spor Kulübü iş birliğinde sağlık çalışanlarına yönelik düzenlenen kurs büyük ilgi gördü.

HEDEF SAVUNMA’

Kadın ve erkek sağlık çalışanlarının farklı gruplarda kurs gördüğünü belirten Çağrı Spor Kulübü Başkanı milli antrenör ve milli hakem Ahmet Bereket, “İki yıldır şiddet mağduru kadın ve çocuklara yönelik devam eden kurslara ilave olarak şimdi de sağlık çalışanlarına yönelik kurslarımızı başlattık. Bu proje ile amacımız sağlık çalışanlarımızın karşılaşabileceği şiddet olaylarından en az zararla, mümkünse hiç zarar görmeden koruyabilmek. En basit savunma teknikleriyle kendilerini korumalarına yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

TEPKİLER YERSİZ’

Sağlık çalışanlarını memnun eden bu kursların bazı kişileri huzursuz ettiğine dikkati çeken Başkan Bereket, “Sağlık çalışanlarımızın talepleri doğrultusunda İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğümüz ile birlikte projeyi hayata geçirdik. Sağlık çalışanlarının kullanacağı malzemeler de kurslarda ücretsiz veriliyor. Sağlık çalışanlarının savunma kursu görmesine tepki gösteren kesimler var. Onların mantığına göre; sağlık çalışanı kendini savunmayı öğrenmemeli, başına gelen olumsuz durumda darp edilmeli, hatta ölmeli! Bu saçma tepkileri yersiz bularak biz görevimizi yapıyoruz. Kursiyerlerimizin ilgisi ve çalışma azmi bizi motive ediyor” diye konuştu.

SAVUNMA HAKKIMIZ’

Sağlık çalışanı kursiyerlerden Demet Deniz, “Biz kursu, asılan ilanlar üzerinden gördük. Bir sağlık çalışanı olarak böyle güzel bir hizmetten faydalanmak istedik. Gün içinde onlarca olumsuz durumla karşılaşıyoruz. Amacımız bu kurslarda öğrendiklerimizi hastalara uygulamak değil. Ancak başımıza olumsuz bir durum geldiğinde en azından kendimizi korumak. Projeye onay verdiği için İçişleri Bakanlığımıza ve bürokratlarına, Valilik, İl Müdürlüğü ile bize emek harcayan Ahmet Bereket hocamıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kursun çok faydalı olduğunu söyleyen Nermin Başkan da, “Ben de ihtiyaç olarak gördüğüm bu kursu duyar duymaz müracaat edip kaydımı yaptırdım. Hocamız sağ olsun, kursa kızımı da dahil etti. Burada aldığım derslerden sonra özgüvenim gelişti. Yıllardır sağlık çalışanı bir bayan olarak karşı karşıya kaldığımız onca şiddet hadisesinden sonra kendimizi müdafaa hakkı olduğumuzu düşündüğümden, bu kursların yayılarak devam etmesini diliyorum. Biz sağlıkçılar asla bir canlıya zarar vermeyiz. Aksine onlar sağlığına kavuşsun, acıları dinsin diye gece-gündüz çalışıyoruz. Kimse bu kurslara katılmamızdaki amacı farklı yönlere çekip kendine malzeme çıkarmasın. Amacım kendimi, kızımı başımıza gelecek herhangi bir şiddet olayında koruyabilmek. Her şeyi devletten beklememeliyiz. Kaldı ki bu imkân bize İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından sunuluyor. Bu kursun açılmasında emeği gecen yetkililerimize ve hocama teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kurslara katılmak isteyenler İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğü aracılığı veya direkt spor kulübüne başvurabiliyor.

NİHAT AK-ÖZEL HABER