in ,

Bu vinç de devrilirse hesabını kim verecek?

İzmir’deki feci kazanın ardından kent genelindeki kule vinçlerin çalışması vatandaşları tedirgin ederken, üzerinde vinç dolaşan okulun velileri de isyan etti

izmirde-vinc-kazasi

Bornova’da 32 katlı bir inşaatta kurlu bir vincin devrilmesi sonucu 6 işçinin hayatını kaybetmesi kent genelinde tedirginlik yarattı. Kule vinçlerin altından geçmekten korkar hale gelen İzmirliler denetim ve tedbirlerin artırılmasını istiyor. Karşıyaka’daki Bahçeşehir Koleji öğretmen, öğrenci ve velileri ivedilikle okullarının yakınındaki bir inşaatta kurulu vincin, zaman zaman okulun üstünde çalıştığını ifade ederek konumunun değiştirilmesini istiyor.

BAŞKAN DİKEN ÜSTÜNDE

Okullarının üstünde çalışma yapan vinç nedeniyle tedirgin olduklarını belirten Okul Aile Birliği Başkanı Nilüfer Öngel, “Okulumuzun yan tarafında devam eden bir inşat var. İki vinç çalışıyor. Zaman zaman okulumuzun bahçesinin üzerinden de geçiyor. Biz bu vinçler kurulduğu an itibarıyla okul yönetimimiz ve birlik olarak her yere başvurduk. Toplu imza şeklinde ve şahıs başvuruları şeklinde yaptık. Belediye sözlü olarak vinçlerin kurulmasından sonra yerinin değişemeyeceği yönünde bir bilgi verdi. Vinç firmasını sözlü olarak uyarmışlar. Okul saatlerinde vinçleri eğitim kurumunun üzerinde kullanmayacaklarını söylemişler. Ama kullanılmıyor mu? Kullanılıyor. Daha önceden de Karşıyaka’da vinç kazası yaşanmıştı. Son yaşanan vinç kazasının da tedirginliğini yaşıyoruz. Çocuklarımızın üzeninde vinçlerle çalışma yapılmasını istemiyoruz” dedi.

ANKSİYETE HALİNDEYİZ’

İzmir’de yaşanan vinç kazası sonrası ailelerin tedirginliğinin arttığını vurgulayan okuldaki velilerden Esra Eyüboğlu “Okulumuzun yan tarafına rezidans yapıyorlar. Çalışmalarda kullanılan iki vinç koymuşlar. Vinç kulesinin ucu bizim okulun üzerinde. Öğrencilerimiz tüm gün okulda. Bu konuyla ilgili Eylül ayından bu yana CİMER’e yazılar yazıyoruz. CİMER’in ilettiği kurumlar izni vardır dönüşü yapıyor. Bizler inşaat dursun demiyoruz. İnşaat yapılacak. Ama konumu değiştirilemiyor mu? Bu vincin okulumuzun üzerinden geçmesini istemiyoruz. İzmir’de yaşanan vinç kazasından dolayı tüm veliler olarak anksiyete durumundayız. Bir çözüm de üretemediğimiz için aklımıza gazeteyi aramak geldi. Bu konuda sizden destek istiyoruz” diye konuştu.

İŞLER DURMASIN, AMA…”

Hiç kimsenin işinin kalması veya durdurulmasından yana olmadıklarını sadece çocuklarının üzerinde dönen vincin konumunun değiştirilmesini istediklerini belirten okulun velilerinden Aslı Dinçer ise, “Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana bu problemi yaşıyoruz. Vinç tepemizde dolanıp duruyor. Farklı kurumlara şikayetlerde bulunuldu. Bizlere valilik ve belediyeden çalışma izni vardır deniyor. Biz çalışmasın demiyoruz. Biz sadece konumunun değiştirilmesini istiyoruz. İzmir’de yaşanan feci vinç kazasıyla tedirginliğimiz arttı. Burada tehlikeli bir durum var. Görüntüden de belli üzerinde konuşulacak bir şey yok aslında. Ama bir türlü yerinin değiştirilmesiyle ilgili sonuç alamıyoruz. Çocukların tepesinde demir sürekli dönüp duruyor. Allah muhafaza yaşananlar gibi bir felaket olması durumunda bunun hesbını kim verecek” dedi.

YAZI ALTI: Karşıyaka’daki Bahçeşehir Koleji velileri okullarının yakınındaki bir inşaatta kurulu vincin başka yere taşınması için ilgili makamlara yazılar yazarak tedbir istediler.

FOTOĞRAFALTI: Bornova’da 32 katlı bir inşaatta kurulu bir vincin devrilmesi sonucu 6 işçinin hayatını kaybetmesi kent genelindeki inşaatlarda kurulu vinçler için de tedirginlik yarattı.

NİHAT AK / ÖZEL HABER