in ,

Depremzedeler kefen giyerek protesto etti: Söz verdiler

İzmirli depremzedelere rahat nefes aldıracak Emsal Artışı’nda mahkemenin yürütmenin durdurulması kararı vermesine afetzedeler kefen giyerek tepki gösterdi

depremzedeler-kefen-giyerek-protesto-ettiler-magdur-depremzedeyiz

Nihat Ak- EGE TELGRAF- İzmir’de yaşanan son depremin ardından yaklaşık 500 afetzedenin gözü kulağı mahkemenin Emsal Artışı konusunda vereceği karardaydı. Kısa süre önce İzmir 5. İdare Mahkemesi, ‘emsal artış’ın kamu yararı olmadığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı vermişti. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) binası önünde toplanan afetzedeler karara tepki gösterdi.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu’nun da katıldığı programda İZDEDA Başkanı Haydar Özkan açıklamayı yaptı. Depremzedelerin mağduriyetine vurgu yapan Özkan, “Mahkemenin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararı haberi bizleri yıktı, yolumuzu kapattı, umut ışığımızı söndürdü. Şimdi tekrar 28 ay öncesine döndük. Biz emsal artışını isterken hep dedik ki rantçı değiliz depremzedeyiz, mağduruz. Diyorlar ki: Evleriniz devlet tarafından yapılsın, İstanbul’daki köprüler ve yollar yapılmasaydı bu evleri devletin yapabilmesi için para çıkardı.  Biz bunu bilemeyecek kadar cahil miyiz? on depremde gördük ki, yeni yapılan ya da eski yapılan değil çok katlı ya da az katlı değil vicdansızların yaptığı binalar yıkıldı. İlim ve fenne göre yapılan binalar ayakta. Onların iddiasına göre Japonya’daki yüksek katlar, Amerika’daki yüksek katlar her an yıkılmalı. Çünkü orası da deprem bölgesi” dedi.

‘SÖZ VERİLDİ’

Kendisiyle birlikte depremden mağdur olanların ‘afetzede’ olarak görülmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Özkan, “Bir an önce siyasilerimiz bizlere kulak vermeli ve bizlerin diğer illerde olduğu gibi afetzede olarak görmelidir. Ağır hasarlılara yaptığı gibi, orta ve az hasarlılarımıza da gerekirse ücreti mukabilinde evlerini yapmalı. Ağır hasarlı depremzede kiracılarımızı da çözüm üretip kira derdinden kurtarmalı. Rezerv alan bölgesine şu anda 3 bin 600 konut yapılmıştır daha önce söylendiği gibi 8 bin 500 konut yapımı tamamlanmalıdır. Orta hasarlılarımıza rezerv alan bölgesinden söz verildiği gibi konutları verilmeli bölgeye İzmir Depremzedesi hariç kimse sokulmamalıdır. Afet bölgesinde olduğu gibi evler yapılana kadar 5 bin TL kira desteği sağlanmalı. Bizlere 0 faizli 2 yıl ödemesiz 20 yıl ödemeli deprem destek kredisi tanımlanmalı, kentsel dönüşüm kredisi sarmalından çıkartılmalıdır“ diye konuştu.

‘POPÜLİST SÖYLEMLER’

Kendilerine gelecek kişi ve kurumlara ütopik fikirler popülist söylemlerle gelmeme tavsiyesinde bulunan Başkan Özkan, “ Biz sizlerle masaya oturmaya her türlü fikre, görüş alışverişine, dertlerimizi ilk ağızdan anlatmaya ve ortak çözüm yolu bulmaya hazırız. Bizler artık yorulduk, tükendik, yaşama ümidimizi kaybettik. Bir an önce siyasilerimiz İzmir depremzedelerine kulak vermeli ve bizlerin diğer illerde olduğu gibi afetzede olarak görmelidir” dedi.

Başkan Özkan isteklerini şu maddelerle sıraladı:

  • Ağır hasarlılara yaptığı gibi, orta ve az hasarlılarımıza da gerekirse ücreti mukabilinde evlerini yapmalı,
  • Ağır hasarlı depremzede kiracılarımızı da çözüm üretip kira derdinden kurtarmalı.
  • Rezerv alan bölgesine şu anda 3600 konut yapılmıştır daha önce söylendiği gibi 8500 konut yapımı tamamlanmalıdır.
  • Orta hasarlılarımıza rezerv alan bölgesinden söz verildiği gibi konutları verilmeli bölgeye
  • İzmir Depremzedesi hariç kimse sokulmamalıdır
  • Afet bölgesinde olduğu gibi evler yapılana kadar 5 bin TL kira desteği sağlanmalı.
  • O yer kavramıyla mağdur olan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için TBMM’de çözüm üretilmelidir.
  • Bizlere 0 faizli 2 yıl ödemesiz 20 yıl ödemeli deprem destek kredisi tanımlanmalı, kentsel dönüşüm kredisi sarmalından çıkartılmalıdır.

Basın açıklamasında bazı depremzedelerin kararı protesto etmek için kefen giydiği dikkat çekti.