in ,

İzmir’de Bitlis tanıtım günleri başladı

Bitlis’in tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmak amacıyla dördüncü kez düzenlenen 5. Bitlis Tanıtım Günleri, Bostanlı pazaryerinde başladı

bitlis-tanitim-gunleri

Ege Bölgesi Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 5. Bitlis Tanıtım Günleri, Karşıyaka Bostanlı Pazaryeri‘nde başladı. 4 gün boyunca sürecek etkinliklerde, Bitlis’e özgü yemek ve ürünler tanıtılacak, mahalli sanatçılar konserler verecek.

Karşıyaka Bostanlı Pazaryeri’nde 5. Bitlis Günleri etkinliğinin açılışına Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir, AK Parti Milletvekilleri Vahit Kiler, Necip Nasır, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şakir Başak, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Didem Keseli, Bitlis’teki kamu kurum yöneticileri, Bitlisli esnaflar, İzmir’de yaşayan Bitlisliler ve çok sayıda derneğin temsilcileri hazır bulundu. 5. Bitlis Tanıtım Günleri’nin açılışında Ege Bölgesi Bitlisliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muzaffer Karayılanoğlu, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Bitlis Valisi Oktay Çağatay birer konuşma yaptı.

“7 bin yıllık tarihe sahip bir kent”

Ege Bölgesi Bitlisliler Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muzaffer Karayılanoğlu, Bitlis’in tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyleyerek “7 bin yıllık tarihe sahip bir kentin insanlarıyız. Sahip olduğumuz değerleri tanıtmak için İzmir’de böyle bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimize katkı sunanlara teşekkür ediyorum” dedi. Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay yaptığı konuşmada Bitlis’te birçok tarihi eseri yeniden canlandırdıklarını, Bitlis’in yeniden doğduğunu söyleyerek 12. Aydan sonra herkesi Bitlis’e davet etti. Bitlis Valisi Oktay Çağatay’da Bitlisli hemşerileri ile guru duyduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü. “Muhteşem bir şehriniz var Tabiatı, tarihi, tabiatı, kültürü var. Bu ayın sonunda Kültür müdürlüğünün aracılığı ile tüm tur ve seyahat acentelerini davet ediyoruz”. Açılışının ardından katkıda bulunanlara birer plaket verildi.

Dünyanın 1. numaralı seçilen balı

Yaklaşık 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı değerlendirmede 28 kategorideki yarışmada 1. seçilen Bitlis balı da Gün Bal tarafından ziyaretçilere sunuldu. Dünyanın en prestijli bal yarışmalarından olan London International Honey Competıtıons (Londra Uluslararası Bal Yarışmaları) çerçevesinde bütün testleri başarı ile geçerek dünya birinciliği elde etmişti. Bal, büryan kebabı, otlu peynir, kurutulmuş balık, kabak, cağ turşusunun tanıtım günlerinde en çok ilgi gören ürünler olarak belirtildi. Ziyaretçiler Bitlis’teki kurum ve Bitlis ilçelerinin tanıtım stantlarını da gezebilecek.