in ,

Karşıyaka’daki maaş krizinde yeni gelişme!

Karşıyaka Belediyesi’ndeki maaş krizi sonrası belediyenin şantiye ve saha birimlerinde çalışan işçiler iş bıraktı. Belediye ile sendika arasında yapılan görüşmeler sonucunda eylem sonlandırıldı

karsiyaka-isciler-eylem

DİSK Genel İş 8 Nolu Şube üyesi Karşıyaka Belediyesi Kent AŞ ve Personel AŞ işçilerinin maaşların eksik ve zamanında yatmamasından kaynaklı başlatmış olduğu eylemler devam ederken dün temizlik biriminde çalışan işçiler iş bırakmıştı.

İş bırakma eylemi bugün saat 17:00’de sonlandırılırken gece vardiyalarında çalışan işçiler iş başı yaptı. Eylemlerin geleceği ile ilgili yarın sendika ile işçiler arasında yapılacak toplantıda karar verilecek. Maaş sorununun çözülmemesi durumunda eylemlerinin artarak devam edeceğini belirten Genel İş 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin “Ücretlerimiz yatmazsa görüşmeler olmazsa eylemlerimiz devam edecek. Kent AŞ’deki şirkette Ocak ayı maaşı 7 taksitte yattı, henüz tamamlanmayan arkadaşlarımız var. Şubat ayı maaşı hiç ödenmedi. Personel AŞ’nin de Şubat ayı maaşının yüzde 75’i yattı sadece. İşçiler sendikadan bu sorun çözülene kadar işin peşinin bırakılmamasını talep ediyor.” dedi.

Faturalarını, kiralarını ödeyemiyorlar

İşçilerin maaşlarını geç almasından kaynaklı yaşadıkları problemleri de anlatan Gümüştekin “İşçiler elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödeyemiyorlar. Kiralarını ödeyemiyorlar. Bankadan kredi çektiler, onları ödeyemiyorlar. Bankaların kara listesinde olanlar tefecilerden borç alanlar var. Önceden işçiler birbirinden borç alırdı, şimdi maaş alamadıkları için birbirlerinden borç alamıyorlar. İşçiler borçlarından kaynaklı evlerini, arabalarını satışa çıkardılar. İşçiler borç batağında. Maaş alamadığı için tek taraflı fesih yapan işçiler var” diye konuştu. (Egedesonsöz)