in ,

Muhtarlar ulaşımda yeni kararı bekliyor!

İzmir’de bin 294 mahalle muhtarının ücretsiz ulaşımını sağlayan uygulama Ankara’nın engeline takıldı. Baykal, çözüm için mücadele edeceklerini söyledi

muhtarlar-ulasimda-yeni-karari-bekliyor

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Türkiye’de emsal olabilecek bir kararın altına imza atmak amacıyla kolları sıvayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki muhtarlar için yeni toplu ulaşım düzenlemesi hazırladı. 1294 mahalle muhtarının mesai saatleri içerisinde toplu ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanabilmesi amacıyla bu yönde meclis kararı alan Büyükşehir Belediyesi, 1 Kasım 2019 tarihinde uygulamaya resmen start verdi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda muhtarlar otobüs, metro, tramvay, banliyö trenleri ile vapurlara ücret ödemeden ve muhtarlık kimlik kartlarını göstererek faydalanmaya başladı. Ancak, İzmir’de yaklaşık on aydır süren bu uygulama Ankara engeline takıldı.

SAYIŞTAY FRENİ

Belediyenin faaliyetlerini ve mali hesaplarını inceleyen Sayıştay İdaresi Başkanlığı, Büyükşehir‘e gönderdiği yazıda muhtarlara yönelik getirilen ücretsiz ulaşım düzenlemesinin mevzuata aykırı olduğunu ve uygulamaya son verilmesi gerektiğini raporladı. Sayıştay’dan gelen bu şok yazı doğrultusunda harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi de, gelişmeler üzerine ani bir kararla uygulamanın iptaline karar verdi. Belediyenin iptal kararı mahalle muhtarlarına bildirilirken, Ağustos ayı sonu itibarı ile uygulamanın sona ereceği ve muhtarların tıpkı eskisi gibi toplu taşıma araçlarına binişlerinde ücret ödemeleri gerektiği duyuruldu.

ÇÖZÜM ANKARA’DA

Gelişmeleri Ege Telgraf’a değerlendiren Türkiye Muhtarlar Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Baykal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin inisiyatif kullanarak ücretsiz ulaşım hakkı sunduğunu ancak kalıcı çözüm için ise Ankara’dan bu yönde bir karar beklediklerine değinerek şunları söyledi: “Karardan haberimiz var. Bu ay sonuna kadar toplu ulaşımı ücretsiz kullanmaya devam edeceğiz. Ancak Eylül’den itibaren uygulama iptal edilecek. 4736 sayılı yasa ve bu yasa doğrultusunda alınan 2001 yılındaki Bakanlar Kurulu kararıyla ücretsiz ulaşım hakları iptal edilmişti. Ancak 2002 yılında yine İçişleri Bakanlığı benim polislerin, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin, Ulaştırma Bakanlığı postacıların toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmesi için değişiklik istedi ve yeni bir Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Biz de 2002’den bu yana bizlere bu hakkın geri verilmesi için mücadele ediyoruz. İçişleri Bakanlığı’na, Başbakanlık’a başvurularda bulunduk. En son 2016 yılında seçimlerden önce bize uygulamanın geri getirileceğine dair söz verildi. Ama halen hayata geçirilen bir şey yok. Bu yeni düzenleme çıkmadı, aksine kadük kaldı. Bakanlar Kurulu ‘Muhtarlar da toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanabilir’ derse bu iş çözülecek. Biz bu vakte kadar belediyenin aldığı inisiyatifi ile ücretsiz binebiliyorduk. Ancak Sayıştay bunu inceleyince düzenlemenin uygun olmadığı görüldü. Bu yüzden ay sonundan itibaren uygulama son bulacak.”

‘KIRSAL MAĞDUR!’

Baykal, ücretsiz ulaşım hakkının kaldırılmasıyla kırsal kesimde ve çevre ilçelerde görev yapan birçok muhtarın mağdur olacağını vurgulayarak, “Biz zaten cebimizde iki tane kart taşıyorduk. Merkezdeki bizler için değil ama kırsal kesimdeki muhtarlarımız bu karardan olumsuz etkilenecek. Onlar merkeze, devlet dairelerine ve diğer kamu kurumlarına gelip giderken bundan faydalanıyordu. Hükümet umarız bu konuda yeni bir karar alır da, yine ücretsiz faydalanırız. Ankara’dan bu yönde yeni bir karar çıkmasını bekliyoruz. Yetki Bakanlar Kurulu’nda. Yakın süreçte uygulamanın tekrar geri geleceğini düşünmüyoruz. Önümüzdeki süreçte bu konuda İçişleri Bakanlığı’na gideceğiz ve bu talebimizi Cumhurbaşkanı’na da ileteceğiz. İzmir’de bin 200’den fazla muhtara böyle bir hak verilmişti. İlk çıktığında hepimiz sevinmiştik. Şimdi kartlarımız hükümsüz kalacak. Bu uygulamanın benzeri diğer illerde de vardı. Onlarda ne olacağı belli değil” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber