in ,

Pazarlamada moda influencer marketing

Dünya küreselleşme yolunda hızla ilerlerken, dijitalleşmenin etkisiyle değişime uğrayan bilgiye ulaşma, eğlence ve alışveriş akımları, küçükten büyüğe işletmelerin tanıtım harcamalarına da yansıdı

pazarlamada-moda-influencer-marketing

Nihat AK/EGE TELGRAF- Markaların pazarlama ve reklam bütçelerinin merkezine aldığı dijital kanallar, içerik pazarlaması ve influencer pazarlama gibi kavramları öne çıkardı. Küresel veriler, influencer pazarlaması sektörünün büyüklüğünün 2023’te 21 milyar doları aşacağını gösterdi.
İzmir’de iki girişimci kadın önemli bir ilke imza attı. Baş döndüren değişim ve dönüşüm sürecinde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yeterli olmadığına karar veren kadınlar, kentteki girişimcilere küçük bütçelerle büyük tanıtımlar sağlayacak bir çözüm projesi ortaya koydu. İzmir’de influencer marketing çalışmasının ilk önemli çalışmasını hayata geçirdiler.


Girişimcilere daha hızlı bir tanıtım hizmeti sunmak için gece-gündüz çalıştıklarını belirten Raspiska Bilişim A.Ş. kurucu ortağı Duygu Eker, “Geleneksel pazarlama yöntemleri hepimizin bildiği konular. Yolda, araçta, yürürken maruz kaldığımız reklam panoları sıkça başvurulan bir geleneksel pazarlama yöntemi. Doğrudan posta gönderimi, el ilanları ve broşürler, yüz yüze etkileşim ve satış, telepazarlama, etkinlik pazarlaması yıllarca yapıldı. Geleneksel pazarlama dediğimizde eski pazarlama akla geliyor. Bunların verimleri çok düştü. Verim düştüğü gibi bütçeleri de enflasyon nedeniyle çok çok arttı. Geleneksel pazarlama yöntemlerini seçen girişimcilerin bazıları üretim maliyetlerinden daha fazla tanıtım bütçeleriyle karşı karşıya kaldı. Geleneksel tanıtım bütçelerinin yüksekliği nedeniyle bazı girişim ruhu taşıyan insanlar üretim ve hizmet yapmaktan vazgeçtiler. Bu zorlukların farkındalığıyla biz Raspiska Bilişim’i kurduk” dedi.

 

GİRİŞİMCİYE KOLAYLIK

Dijitalleşmenin pazarlama yöntemlerinde çığır açtığını vurgulayan iletişim uzmanı Duygu Eker, “Dijital pazarlama dediğimiz, işletmelerin çevrim içi olarak yürüttüğü pek çok alanı kapsayan bir bütündür. Bunlar; e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, SEO teknikleri gibi pek çok alanı içine alıyor. Dijital pazarlamanın içinde eski ve kanıtlanmış yollardan oluşan geleneksel pazarlama halen kullanılmaya devam ediliyor. Geleneksel pazarlama da dijital pazarlama da kendi içinde pek çok artısı olan iki pazarlama yöntemi. Girişimciler bu pazarlama yöntemleri arasında ikilemde kalıyor. Tüketiciye organik yollardan ulaşmak giderek daha önemli hale geldi. Influencer’ların pazarlamadaki etkisi her geçen gün artıyor. Her 5 şirketten dördü influencer pazarlamasının etkili bir yöntem olduğunu düşünüyor. Bu pazarlama yöntemini yaşadığımız kente kazandırmak için başlattığımız projemizi hayata geçirdik. İzmir’de influencer marketing sistemini kurduk. Girişimcilere büyük bir kolaylık sağladık” diye konuştu.

 

DİJİTAL PLATFORM

Influencer marketing çalışmasının geleneksel yöntemlerin çok üzerinde katma değer yarattığını belirten Raspiska Bilişim A.Ş. kurucu ortağı Özlem Altuğ, “Eski ve yeni pazarlama araçlarının bir karışımı olan influencer marketing’i, markaların ürün ve hizmetlerini bir influencer yardımıyla tüketiciye ulaştırması olarak tanımlıyoruz. Markaların tüketicilere ulaşabilmesinin en hızlı ve en kolay yolu influencerlar ile iş birliği yapmak. Markaya hitap eden ve hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip influencerlar’ın ürün ve hizmet hakkında yapacağı tek bir yorum bile satışların yükselmesi ve düşmesi noktasında etkili oluyor. Çevrim içi pazarlamanın ana akım biçimi aslında artık influencer marketing’den geçiyor. Son dönemlerin en popüler mesleği olan influencerlık herkesin ilgi duyduğu alanlardan biri oldu. Influa bu noktada, sosyal etkileyiciler (influencer) ile marka bilinirliğini artırmak isteyen tüm kişi ve kuruluşları buluşturan bir dijital pazarlama platformudur. Platform, sosyal medya ve e-ticaret platformlarına kolayca entegre olabilen bir yapıya sahiptir. Bu yapı sayesinde reklam verenler, Instagram, Facebook, YouTube, TikTok ve Twitch gibi sosyal medya platformlarında ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yaparak, kampanya sonuçlarını anlık olarak raporlayabilirler” ifadelerini kullandı.

INFLUA KAZANÇ KAPISI

Tanıtımı yapacak kişi ve mecranın pazarlama verimini doğrudan etkilediğine dikkati çeken Altuğ, “Influa, aynı zamanda üye olan influencerlar için sürekli bir gelir modeli elde edebilecekleri bir platform. Influencerlar, çeşitli kategoriler altında etiketlenerek, aktif kampanyalardan anlık bildirim alarak profillerine uygun kampanyalar ile eşleşebilecek. Böylece reklam verenler, oluşturacakları kampanyalarda hedef kitlesine uygun, ürün tanıtımından marka bilinirliğini arttırmaya kadar birçok farklı amaç için influencerlar’ı kullanarak etkili bir pazarlama stratejisi oluşturabilecek. Sonuç olarak, influa, markaların sosyal medya ve e-ticaret platformları üzerinden ürün ve hizmetlerini nitelikli takipçilere sahip olan influencerlar aracılığıyla tanıtmalarına yardımcı olan bir dijital pazarlama platformudur. Platform, markaların kampanyalarını yönetmelerine ve sonuçlarını anlık olarak raporlamalarına yardımcı olurken, aynı zamanda üye olan influencerlar’ın kazançlarını da artırmaktadır” diye konuştu.