in

Gizem Dağ yazdı: Mutluluğu tasarlayanla konuştuk

Herkesin aslında bir Mutluluk Tasarımcısı olduğunu söyleyen ve bunu onlara hatırlatmayı hayat amacı edinen “Gizem Dağ” ile en çok peşinden koştuğumuz MUTLULUK kelimesini ve Mutluluk Gününü konuştuk

mutlulugu-tasarlayanla-konustuk

Birleşmiş Milletler tarafından 2012 senesinde kabul edilen Dünya Mutluluk Günü, her yıl 20 Martta, bireylerin mutluluk üzerine düşünmeleri ve  kendi mutluluklarını fark etmeleri yaşamlarına minnet duymaları için seçilmiş.

Pskilolojinin Kurucusundan Martin E.P. Seligman’a göre, “Gerçek mutluluk, kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak değil, kendiniz için çıtayı yükseltmekten kaynaklanır.” Diyerek mutluluğu tanımlamış.

Her an aradığımız mutluluk tanımı için Mutluluk Tasarımcısı Gizem Dağ; “Mutluluk kişiye özeldir. Mutluluk kişinin kendisini iyi hissettiği anlardır. Mutluluk, hayatın içindeki minik anlarda barınır. Ben kendi mutluluk tanımımı yapacak olursam

– Mutluluk kazanılabilir bir değer, – Öğrenilebilir bir yeti ve süreçtir; ulaşılması gereken bir durak veya nihayet değildir.” ve benim en sevdiğim mottom

– Mutluluk, kalbimize iyi gelenleri çoğaltmamızdır. Bakıldığı zaman, mutluluğun da alınıp satılabilen bir ticari ihtiyaç metası haline getirildiğini görüyoruz. İşte burada odaklanmamız gereken nokta bireyin mutluluğa bakışı ona yüklediği tanımlama.

– Mutluluk, kişinin kendini iyi hissetme hali olarak tanımlanabilir. Tanıma iyice mercek tuttuğumuzda ise mutluluğun bir olgu ve süreç olduğunu görürüz. dedi.

Mutluluğun bulaşıcı bir düşünce olduğunu söyleyen Gizem Dağ; “Kişinin kendi deneyimleri ile ilgilidir. Beyin lenslerimizi değiştirebilirsek her şeyi değiştirebiliriz. Mutluluğu öğrenebilmek ve bulaşıcılığını yayabilmek için 4 hormonu Dopamin, Endorfin, Serotonin, Oksitosin ve en önemlisi mutluluk hormonu Oksitosini bir diğer adıyla “Sevgi Hormonu” aktif hale getirmeliyiz.  Kendimizi sevmekle başlar her şey, dünyanın da bence en çok sevgiye ve iyiliğe ihtiyacı var.

 

Mutluluk düzeyi arttırılabilir, mutluluk öğrenilebilir. Sürdürülebilir bir mutluluk için küçük anılardan, küçük detaylardan mutlu olmak önemlidir.

Mutluluk esasında bir durak değil bir yolculuktur. Bu yolculukta her daim kendimizi mutlu edecek faaliyetler yapmak ve küçük detaylardan mutlu olmak elzemdir. “ diyen

Kurumsal şirketlere ve bireylere danışmanlık da yapan Gizem Dağ’ın “Mutluluk Tasarımcısı” sayfasını Mutluluk Gününde ziyaret edebilir ve önerileri uygulayabilirsiniz.