in ,

‘Film dönüyor da biz bu oyunu bozacağız!’

AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, ilçenin ve siyasetin gündemini değerlendirdi; yerel yönetimleri hizmet üzerinden eleştirdi

sait-basdas-siyaset-oyunu

AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, Ege Telgraf Web TV’nin canlı yayın konuğu oldu. İlçede yapılan çalışmaları anlatan Başdaş, siyaset gündemini de değerlendirdi. Başdaş, “2024’te Konak’ı AK Partili yapacağız” mesajı verdi.

“Konak, sadece İzmir’in değil, Ege’nin de kalbi” diyerek açıklamalarına başlayan Başdaş, “Türkiye’nin neresine giderseniz gidin ‘İzmir’ denildiğinde akla ilk olarak Kadifekale, Kemeraltı, Kordon gelir. Ancak maalesef beceriksiz yerel yönetimler yüzünden 30 yıldır kaderine terk edilmiş bir Konak var. Beş yıl önce göreve geldiğimde elimizden geldiğince ilçeye destek olacağımızı söylemiştik, bu doğrultuda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2022 yılında yaptığımız çalışmalar doğrultusunda Konak’a muhteşem eserler kazandırdık. İzmir İktisat Kongresi Binası, Alsancak Tekel Binası’nda yapılan kültür merkezi, İkiçeşmelik’te planlanan yenileme çalışması, Basmane Garı’nda yapılan restorasyon, okullarımızın yenilenmesi, muhtar evi… Biz eser bırakıyoruz! Konak’ta son beş dönemdir, ikinci dönemi gören belediye başkanı olmadı. Çünkü gelenler bir şey yapmıyor. Ambalaj aynı, içindekiler değişiyor. Ancak 2024’te gerçekten hizmet eden bir parti gelecek, AK Parti gelecek. Konak’ı göç veren değil, göç alan bir ilçe haline getireceğiz” dedi.

İKİ MAHALLEDE DÖNÜŞÜM’

2023 yılında hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında da bilgiler veren Başdaş, “Roman vatandaşa öz sosyal konut ve yerinde dönüşüm yaptırıyoruz. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İzmir Milletvekilimiz Cemal Bekle ile bakanlığımızı ziyaret ederek sözümüzü aldık. Hilal ve Yenişehir’de kentsel dönüşüm yaptıracağız. Oradaki vatandaşımızın yaşamını etkilemeyecek, altı katlı yeni yapılar hazırlayacağız. Herkese örnek olacak bu projenin en kısa zamanda temelini atacağız. Biz birileri gibi rantsal dönüşüm değil, kentsel dönüşüm yapıyoruz. Tam bir senedir Ege Mahallesi’ni takip ediyorum. Daha önce bahaneler kullanarak vatandaşı yerinden etmek istediler ancak biz işin peşini bırakmayarak vatandaşın tapularını kendilerine teslim ettik. Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yapılıyor ancak vatandaşın haberi yok, kimse bilgilendirilmiyor. Duyduğum kadarıyla o alandaki binalar yaklaşık 20 milyona satılıyor. İleride oradaki vatandaşı yerlerinden etmek isteyecekler ama biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

HALA DOĞALGAZ YOK’

“Konaklılar kentsel dönüşümün tamamlanması için maalesef ki 2024’ü beklemek zorunda” sözleriyle devam eden Başdaş, “Şu anda kentsel dönüşümle ilgili planları yok. Gültepe ve Beştepeler ile ilgili planları var ancak uygulanacak planlar değil. Konaklılar’ın içi rahat olsun, biz geldiğimizde kentsel dönüşümü yapacağız. Bir soru önergesi verdik, ‘Bari kentsel dönüşümü yapamıyorsunuz, en azından Konaklılar doğalgaza kavuşsun’ dedik. Şu anda 70 ila 75 mahallemizde hala doğalgaz yok. Şimdi önergemiz komisyonlarda görüşülüyor, kabul ederlerse sorunu çözmüş oluruz. AK Partili belediyelerin köylerinde bile doğalgaz var ama İzmir’in merkez ilçesi Konak’ın yarısında doğalgaz yok” dedi.

ENGELLEDİLER!’

Geçtiğimiz yıl AK Parti Konak İlçe Başkanı Başdaş, Konak’ın Vezirağa, Lale ve Küçükada Mahalleleri’nde bakanlığın dönüşüm yapacağının müjdesini vermişti. Bu projedeki son durumun sorulması üzerine Başdaş, şu yanıtı verdi: “Yerel yönetimlerin yapamadığı dönüşümü hükümetimiz yapacaktı ancak engellediler. EXPO 2026 kazanılmıştı, biz de tebrik etmiştik. Bu EXPO’nun yeri Pınarbaşında’ydı. Bakanlığımızın yapacağı projeyi yaptırmamak için Vezirağa, Küçükada ve Lale Mahallesi’ni kamulaştırıp “EXPO’yu burada yapacağız” dediler. Öncelikle bu alan EXPO için uygun değil. Ne altyapısı uygun ne trafiği… Böyle bir çalışmayı da burada yapamazlar. Vatandaşın hiçbiri kabul etmedi, mahkemeye başvurdu. Amaçları hükümetimizin yapacağı eserleri yaptırmamak.Şu anda bu alan mahkemelik oldu, mahkemenin neticesine göre bir çalışma yapılacak. İnşallah oradaki vatandaşın lehine olacak hamleler atılır.”

MAHKEMEYE GİDECEĞİZ’

Son olarak, ilçedeki hizmet binası tartışmalarını da değerlendiren Başdaş, “Halkın yararına olan her şeye destek veririz. ‘Kredi kullanıp bina yapacağız’ dediler, destek olduk. Krediyi de kullanmadı, yeni bir şey getirdi. ‘Hizmet binamızın yerini Büyükşehir yapacak, biz de karşılığında üç tane yer vereceğiz’ dediler. Tepecik Pazaryeri, Göztepe’deki otopark ve bina. Neden bu kadar yeri veriyorsunuz? Düşününce taşlar yerine getiriyor. Tepecik Pazaryeri için akaryakıt tesisi yapılması için önerge vermiştik, Konak’ta oy birliği ile geçmişti ama Büyükşehir’den ret gelmişti. Sonra anlaşılıyor ki Büyükşehir’in Tepecik Pazaryeri ile ilgili farklı planları var. Biz buna karşı çıkacağız. Mahkemeye gidecek, Konak’ın mallarını yedirtmeyeceğiz. Bir filmler dönüyor ama biz o oyunları bozacağız. Hizmet binasını yapacaksan 100 milyonluk kredini alsaydın. Büyükşehir kendi hizmet binasını yapamazken senin hizmet binanı nasıl yapacak? Dikili’ye gidin bakın, orada verilen söz yerine getirilmiş mi? Bir şey yapamazlar, sadece zaman geçiriyorlar. Konak’ın malı Konak’ta kalsın” diye konuştu.

KİME HİZMET EDİYORSUNUZ?’

Kemeraltı’ndaki otopark sorununa da değinen Başdaş, şunları aktardı: “Önce fuarı bitirdiler, şimdi Kemeraltı’nı bitirmek istiyorlar. Alt yapısı çökmüş, yapmıyorlar; yağmur yağdığında Venedik’e dönüyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi bir de katlı otoparkı yıkmak istiyorlar. Agora’nın görüntüsünü bozuyormuş, eyvallah, buna karşı değiliz. Ancak sen sorunu çözüp ihtiyacı karşılamadan orayı yıkmaya kalkarsan Kemeraltı’nı bitirirsin. Elimizde dünyanın en büyük açıkhava alışveriş merkezi varken ve daha fazla orayı geliştirmen gerekirken kalkıp otopark ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan yapıyı yıkmaya kalkıyorsun. Buradan sesleniyorum: Kime hizmet ediyorsunuz? Yeni otoparklar yapılmalı, Havra Sokağı’nın arkasında dünya kadar yer var. Otopark sorununu çözün!”

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER