in ,

İESOB’nun yeni başkanı için 4 isim öne çıktı

İzmir’deki 150 bin iş yerinde binlerce kişiye iş ve ekmek kapısı olan esnaf, teşkilatın eski Başkanı Mutlu’nun vekilliğini ve halefini merak ediyor.

iesobnun-yeni-baskani-icin-4-isim-one-cikti

Nihat AK/EGE TELGRAF- Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) hazırladığı takvim kapsamında, 14 Mayıs‘ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi süreci adım adım işliyor. Bu kapsamda çok sayıda aday adayı görevlerinden istifa etti. İstifaların yaşandığı kurumlardaki önemli isimlerin görevlerinden ayrılması yeni süreçleri başlattı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu verilerine göre yaklaşık 145 bin iş yeri sahibi 135 bin esnafın çatı kuruluşu İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) bunlardan biri. Esnaf, görevinden istifa eden eski İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kaçıncı sıradan gireceğini, halefinin kim olacağını ve nasıl belirleneceğini merak ediyor.
Türkiye’nin batıya açılan kentinde 74 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nde (İESOB) nefesler tutuldu. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu’nun CHP‘den İzmir milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etmesiyle yeni bir süreç başladı. Mutlu’nun kaçıncı sıradan hangi bölgeden aday gösterileceği ve yerine geçecek İESOB’un yeni başkanının kim olacağı kent gündemine oturdu.

İKİ YÖNTEM VAR

Resmi site verilerine göre İESOB Yönetimi, bir başkan, üç başkan vekili, sekiz yönetim kurulu üyesi, bir denetim kurulu başkanı, dört denetim kurulu üyesinden oluşuyor. İstifa eden başkan geriye dönemiyor. Başkan belirlenmesi için iki yöntem kullanılabiliyor. Başkan istifa ettiği için yedek yönetim kurulu üyesi asil yönetim kurulu üyesi oluyor. Yönetim kurulu üyeleri kendi aralarından birini başkan olarak seçebiliyor. Bir diğer yöntem ise olağanüstü genel kurula gidilerek 128 esnaf odasını temsil eden delegelerin oyu ile başkanın belirlenmesi.

ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Büfeciler ve kantincilerin temsilcisi olarak birlik yönetimine giren İESOB Başkan Vekili Selahattin Arslan, sıcak yaklaşımı ve dik duruşuyla yeni dönemin başkan adayları arasında ismi öne çıkan isimlerden biri. Uzun dönemdir yönetimde olan Arslan’ın başkanlık çalışması göze çarpmıyor.
Çiğlili şoförler ve otomobilcileri temsilen birlik yönetimine giren İESOB Başkan Vekili İbrahim Bayram, güvenilirliği, dürüstlüğü, güçlü inançları ve çevresine saygısı ile yeni dönemin başkan adayları arasında ismi geçiyor. Tecrübeli Yönetim Kurulu üyesi Bayram’ın sağlık problemlerinin bu sürece nasıl etkiyleyeceği merak konusu.
Kitapçılar ve kırtasiyecileri temsilen birlik yönetimine giren İESOB Başkan Vekili Hulusi Demir, tiziz iş disipliniyle dikkati çeken diğer bir isim. Demir’in destek verilirse göreve hazır olduğu konuşuluyor.

FLAŞ İSİM: ATA

İzmir esnaf teşkilatları arasında önemli bir yeri olan, ayakkabıcıları temsilen İESOB Denetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen İzmir Ayakkabıcılar Odası ve Kemeraltı Ayakkabıcılar Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Yalçın Ata flaş isim olarak dillendiriliyor. Fuar paydaşlığı, vizyoner kişiliğiyle dikkati çeken Ata’nın seçilebilmesi için olağanüstü genel kurula gidilmesi gerekiyor. Teşkilatta önemli bir desteği arkasına alan Ata’nın, denetim kurul başkanlığı ve İESOB delege imzalarıyla, dilerse teşkilatı olağanüstü genel kurula götürebilecek güce sahip olduğu konuşuluyor.

‘TEŞKİLAT SEÇSİN’

Üç dönem milletvekilliği yapan İESOB’un eski Başkanı Cemal Tercan, “Esnaf teşkilatımızın toplumumuzda özel bir yeri vardır. Ben esnafımızı temsilen mecliste önemli işlere imza attım.

İESOB Başkanı, ister sağ ister sol partiden, hangi partiden olursa olsun mecliste esnafın sesi olacaktır. Zekeriya Mutlu’nun seçilebilecek bir sıradan İzmir milletvekili olacağını tahmin ediyorum. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Yerel ve genel seçimleri adayın lider odaklı olmasından dolayı eleştiriyoruz. Seçim sisteminin halka hizmet odaklı değiştirilmesini arzu ediyoruz. İESOB’da görev verilecek başkan 5-10 yıl sonra İzmir milletvekili olacak. Gelenek böyle. Esnaf teşkilatında cevher gibi gençler var. Tavsiyem, 128 oda yönetiminin İESOB’un başkanına karar vermeleridir. Seçim olsa Selahattin Arslan ile Yalçın Ata arasında geçer” diye konuştu.
İki dönem milletvekilliği yapan İESOB’un Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam, “İESOB’un yeni başkanını belirlemek ve sürecin ilerlemesi iç meseleleridir. Ben onursal başkanlarıyım. Çok merak edilen bu konuda esnafın ve kamuoyunun merakını giderecek açıklamayı birkaç gün içinde yapacaklar diye biliyorum. Birkaç gün daha sabırlı olmakta fayda var” dedi.

 

VEKİL SEÇECEKLER

Eski İESOB Başkan Vekili ve eski İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, “Esnafın hangi partiden olursa olsun TBMM’ye vekil göndermesi teşkilatın gurur duyacağı bir durum.

Tercan 3, Susam 2 dönem milletvekili oldu. Mutlu bu yolda ilerliyor. Bu durum bize İESOB başkanı seçilecek arkadaşımızın bir süre sonra İzmir milletvekili olacağı sonucuna götürüyor. Mutlu’nun istifasından sonra tüm oda yönetim kurullarının onayı ile yeni başkanı belirlemek daha doğru olur. Ben mevcut başkan varken genel kurulda karşısına çıktım o dönemki baskılar nedeniyle kendi odamın yönetim kurulu üyelerini İESOB Yönetim Kurulu listesine yazabildim” ifadelerini kullandı.
Eski İzmir Kuyumcular Odası Başkanı ve Ege Kuyumcular Federasyonu Başkanı Turgay Baransel, “Bir birliğin mevcut yönetimi varken muhalif olmak seçimlere girmek çok zor oluyor. Ne kadar güzel önemli projeniz olsa da esnafı geleceğe taşımak isteseniz de başarılı olabilmeniz için tarafsız farklı etmenlerin devreye girmediği bir seçime ihtiyaç oluyor. Mutlu’ya vekillik yolunda başarılar diliyorum. Kendisinin esnafa yapacağı en büyük katkı tarafsız bir şekilde İESOB’u seçime götürmek ve 128 odanın kendi kararını kendisinin vermesini sağlamak olacaktır” dedi.

 

SEVİNÇ Mİ YAS MI?

İsmini vermek istemeyen oda yönetimlerinin görüşleri ise şöyle:
*Cenaze daha kalkmadı yeni başkanı belirlemek için henüz erken.
*Damat çıkarıyoruz. Yeni başkanla coşkumuza coşku katalım.
*Emanetçi başkan belirlense de en fazla 2 yıl sonra olağan üstü genel kurula gidilmek zorunda kalınır.
*Başkan belirlemek için baskı yapılması ters teper. Esnaf bunu kabul etmez.
*Herkes kendi önüne baksın. Geriye bakanın ayağı takılır, düşer.