in ,

İYİ Parti’de iki adaydan flaş çıkış! O adayı destekleyecekler…

İYİ Parti İzmir’de il başkan adayları Oğuzhan Yar ve Şakir Genç, kongre öncesi aldıkları karar ile desteklerini adaylardan Ülkü Doğan’a vereceklerini duyurdu

iyi-partili-eski-ilce-baskani-gorgec-gorevden-alindiniz-yazisi-gelmedi

İYİ Parti İzmir’de 22 Ocak’ta yapılacak üçüncü olağan il kongresi öncesi hareketli günler yaşanıyor. Son olarak il başkanlığı sürecinde adaylığını açıklayan Oğuzhan Yar ve Şakir Genç, partisinin İzmir İl Başkanlığı binasında basın açıklaması düzenledi. Toplantıda İYİ Partili Yar ve Genç, güç birliği yaparak İl Başkan Adayı Avukat Ülkü Doğan’ı destekleme kararı aldıklarını duyurdu.

Toplantıda ilk sözü Genç aldı. “Bu güzellik bizim şevkimize, enerjimize, doğru yerde bulunduğumuza referanstır” sözleriyle açıklamalarına başlayan Genç, “Bilindiği üzere 14 Aralık 2022 günü düzenlediğim basın açıklaması ile üçüncü olağan kongresinde il başkanı adayı olduğumu paylaştım. Ben devletime üst düzeyde 30 yıl hizmet verdim. Başbakan yardımcısı merhum Erdal İnönü’nün 6.5 ay baş danışmanlığını yaptım ve yüz akıyla emekli oldum. Arnavutluk Tiran’da, Gürcistan’da, Malta’da stratejik işletmeler kurdum. Bu işletmelerimi profesyonel işletmeciler yürütmekte, bu da bana aktif siyaset yapma şansı veriyor. Uluslararası alanda sayılı iş insanı kategorisinde adım geçiyor ama kibir gibi rahatsızlığım yoktur. Beşikten mezara kadar vatana hizmet odaklı ömrünü adamış biriyim. Çalmak, çaldırmak gibi bir terbiyesizliğim olmadı, olmayacaktır. Ahde vefa alacağımı biliyorum. Üç aydır kongre sürecinde tüm teşkilatımızla haşır neşir oldum, sıcak yüzlerini unutamam, hepsinden Allah razı olsun. Tek gayemiz, teşkilatımızla bütünleşmektir. Bunu da muktedir olarak gördük. Çok adaylı bir kongre süreci yaşamaktayız. Ayrışmalar, kırılganlıklar, ötekileştirmeler ne yazık ki oluyor. Gönül ister ki parti büyüklerimiz taraf olmasın ve süreç demokratik şekilde icra edilsin. Fakat maalesef yanlı tercihler tabanda çimleri ezmiştir. Bu nedenle de teşkilatımızda ayrışmalar tetiklenmiştir. Bundan ziyade üzgünüz. Epey bekledik, belki sağ duyulu, sihirli bir inisiyatif müdahale eder diye. An itibariyle olmadı. Önceliğimiz makam olmadığını söyledik, o nedenle İzmir İl Başkan adaylığından çekiliyorum. Sayın Genel Başkanımız’ın sağlığını zorlayan bu kongre sürecinde ve İzmir özelindeki ayrıştırmayı sonlandırmaya katkı koyup teşkilata nefes aldırmak dava inancımız gereğidir. Bu yolla benimle yürüyen ekibime teşekkür eder, haklarını helal etmelerini istirham ederim. Adaylığını sürdürmekte olan dava kardeşlerime de başarılar diliyorum. Kim kazanırsa kazansın, kazanan mutlaka İYİ Parti olsun. Burada bundan sonraki süreçte kullanacağım, Şakir Genç, İYİ Parti neferi unvanıdır” ifadelerini kullandı.

‘MÜDAHALE EDİLİRSE…’

Konuşmasında, “Çok adaylı kongreler demokratik erdemlilik içinde delegasyonun özgür iradeleriyle toy havasında icra edilirse sorun olmaz” vurgusu da yapan Genç, “Ancak özgür iradeye müdahale edilirse hoş olmaz, etik olmaz. Bize düşen tarihi sorumluluk kongre sürecini rahatlatmak ve hak eden il başkan adayına hakkını teslim etmektir. Parti çıkarları, kişisel ikbalin her zaman önünde olmalıdır. Biz de bunu yapmaktır. Vicdani rahatlık içinde oyumu Avukat Ülkü Doğan’a vereceğim. Tüm dava arkadaşlarıma da Avukat Ülkü Doğan’ı desteklemeye çağıracağım, çağırıyorum. Teşkilatın içinden ve liyakatlı aday olan Doğan’a vicdani rahatlık içinde desteğimiz tam ve kesindir. Kongremizin milletimize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum” dedi.

‘GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYORUZ’

İYİ Partili Genç’in ardından sözü Oğuzhan Yar aldı. “Ülkemizin zor günler geçirdiği bu günlerde Genel Başkanımız’ın fedakarlarca milleti adına çalışmalarında bizler de onun bir neferi olarak kendisini örnek alarak çalıştık” vurgusuyla açıklamalarda bulunan Yar, “Bu süreçte kongre kararı alındı ve tek başıma çıktığım il başkanlığı adaylığı sürecinde bana inanan, güvenen tüm arkadaşlarıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Bugünkü basın toplantısına gelinceye kadar hiçbir zaman aldığım kararı hırsi düşüncelerle almadım. Bu süreçte il başkan adaylığımızı açıklamamızın tek sebebi vardı, kesinlikle başkanlık koltuğuna oturmak değildi. İzmir’de projelerle, hizmet aşkıyla bu sorumluluğu üstlenmek adına en geç aday olmuştum. Üç ay boyunca ilçe kongrelerinin tamamını gezdim. Akıbetinde seçimde hiçbir zaman İYİ Partili adaylar savaşmaz, savaştırmaya da kimsenin gücü yetmez. Biz sadece hizmet yarışında bir arada olabiliriz. Biz bu yarışta İYİ Parti’de yer alarak doğru adımlar attığımızı gösteriyoruz. Bugüne kadar diğer adaylar hakkında olumsuz hiçbir kelimem olmadı. Kendime de hiçbir zaman oy istemedim, tek isteğim Türkiye’nin sorunlarının üstesinden gelecek bir isimdir. İzmir’e güzel projeler sunabilecek, sorunları bilen ve çözüm odaklı insanlarla bir araya geldik. Mevcudiyette iki tane kıymetli milletvekilimiz var. Birisi İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray birisi ise TBMM Grup Başkanvekili, İzmir milletvekili Müsavat Dervişoğlu. Merkez üstü bir siyaset yapma gayesiyle kendileri kat be kat fazla bir enerji göstermektedir. Biz de onların enerjisini artırmak için bir yolculuğa çıktık. Bugünkü gelinen noktada 30 ilçemizin birlik ve beraberlik mesajını veren, her adayımız için oy isteyen bir aday olarak İzmirli hemşerilerimize söz veriyorum: Bundan sonra daha fazla çalışarak birlik ve beraberliğin örneğini göstereceğiz” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in samimiyetine inanarak beş yıl önce yola çıktıklarını da hatırlatan Yar, şu ifadeleri kullandı: “Kıymetli yol arkadaşımla da istişare yaparak bir sonuca ulaştık. Diğer adaylarla her zaman birlikte hareket etme hususunda bir yolculuk gerçekleştirdik. Bu yolculuğun sonunda İzmir İl Teşkilatı kazanacak, İzmir kazanacak, İYİ Parti kazanacak. Adaylıktan çekilmiyorum, adaylık üzerine güç birliği yapıyoruz. Aday olan İYİ Parti Ülkü Doğan hanımefendiyle birlikte bu zamana kadar hep birlikte hareket ettik. Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya davet edildik. Partimize hayırlı uğurlu olsun.”

‘HER ŞEY İKTİDAR İÇİN!’

Son olarak her iki isme verdikleri destekten ötürü teşekkür eden İYİ Parti İzmir İl Başkan Adayı Ülkü Doğan da “Her iki başkan adayımıza da verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Çıktığımız yol İYİ Parti’nin iktidarı için çıkılan bir yoldu. İnşallah bundan sonraki süreçte de birlikte yürüyeceğiz. Her şey partimizin iyiliği için. Tek amacımız partimizi iktidar, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i de başbakan yapmak. Oğuzhan Başkanım’a ve Şakir Başkanım’a teşekkür ediyorum. Birlikte yol yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN