in ,

‘Konak’taki siyasetçiler günü kurtarmayı deniyor’

Ege Telgraf Web TV ekranlarına konuk olan AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, İzmir’in merkez ilçesinde yaşanan sorunları, yapılan ve yaptıkları çalışmaları anlattı, eleştiri oklarını yerel yönetimlere yöneltti

konaktaki-siyasetciler-gunu-kurtarmayi-deniyor

AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, Ege Telgraf Web TV’de yayınlanan ‘Erhan’ın Günlüğü’ programına konuk oldu. Konuşmasına “2009 yılında Karabağlar ve Konak ayrıldıktan sonra nüfusumuz 411 bin kalmıştı. O günden bu güne 75 bin insan Konak’tan göç etti. Sadece bu bile her şeyin göstergesi. Bu; Konak’ta hiçbir hizmet olmadığını, hizmet alınamadığını bize söylüyor. Hizmet alan vatandaş yaşadığı yeri terk eder mi? Bu kadar insan göç ediyor, hala araştırma yapılmıyor. Konak’ta 75 mahallede doğalgaz yok. Altyapı yok. Gündüzleri nüfusumuz bir buçuk milyona ulaşıyor. İzmir’in üçte biri” sözleriyle başlayan Başdaş, Konak’ın kan kaybetmesinin en büyük etmeninin altyapı sorunları olduğunı söyledi.

Başdaş, “Konak’ta ilk eksiğimiz altyapı. Yazın kokudan ötürü insanlar balkonda oturamıyor. Kışın su basmaması için insanlar yağmur yağmasın diye dua ediyor. Belediyenin altyapıyla ilgili hiçbir çalışması yok. Kentsel dönüşüm yapılmıyor. 37 yıldır Konak’ta oturuyorum. Sabahları kahvemi alıp balkona çıkamıyorum. Gece yatarken pencereleri kapatmak zorunda kalıyoruz çünkü çekilmez bir koku var. Çözüm olarak Güzelyalı’da iki tane foseptik çukuru kurulmuş ve oradan birikenleri gece tahliye ediyorlar. Böyle bir çözüm mü olur? Konak’a gelen bütün siyasetçiler günü kurtarmak için çalışıyor. Plan ya da çalışma yok” dedi.

AĞAÇ KATLİAMI’

Şehir genelinde kesilen ağaçlar hakkında gerekirse savcılığa kadar gidilebileceğini söyleyen Başdaş, “Bir hafta önce ‘Yılların çınar ağacı’ diye bir ihbar geldi. Gazi Bulvarı’ndaki Emniyet Müdürlüğü’nün önündeki ağaç gece kesiliyor. Kesilmeden önceki görüntüleri gördüm, kesilen ağaç muhteşem bir çınar ağacı. Niye kesilsin? Kimsenin haberi olmasın diye gece saat 3’te kesiyorlar. Vatandaş farkına varmıyor. Hani çevreci belediye? ‘Çevreciyim’ diye geçinen çevreciler de ortada yok. Bir ağaç için bütün Türkiye’yi ayağa kaldıran çevreciler nerede? Daha sonra ihbar üstüne ihbar geldi. Konak’ta 100 palmiye ağacı kökünden kesildi. Bu kadar doğa düşmanı mısınız? Kesilen palmiye ağaçlarını kendi gözlerimle görmek için kesildikleri yere gittim. Gördüm. Sonra araştırma yaptım. Bir önceki belediye başkanımız Aziz Kocaoğlu bu işin başında olan memuruna ağaçları böcek dadanmasın diye ilaçlatıyordu. Şimdiki belediye başkanımız Tunç Soyer göreve gelir gelmez o memuru görevden almış, işi bilmeyen birini işin başına getirmiş ve o böcek o ağacı yemiş. Sonra çözümü daha kolay diye ağaçları kes. Gıda Çarşısı’nda muhteşem 17 ağaç var. Vatandaş o ağaçlar budansın diye belediyeye yazı yazıyor. Sonra ne olmuş? Gündüz vakti gelinmiş ve ağaçlar kökünden kesilmiş. Bu ağaç katliamıdır. Bunlarla ilgili başvuru yapacağız, gerekirse savcılığa kadar gideceğiz. Bu hafta olanları mecliste sorduk, belediye başkanının olaylardan haberi yok. Zaten Konak’ta hiçbir şeyden haberi yok da hiç mi kulağınıza gelmedi? “Ben çevreciyim” diyen bütün vatandaşlarımızın hesap sormasını istiyoruz” diye konuştu.

OTOPARK SORUNU

Kemeraltı’nı doğrudan etkileyen ve adeta bir çıkmaza giren İkiçeşmelik Katlı Otoparkı hakkında da açıklamalarda bulunan AK Parti Konak İlçe Başkanı Başdaş şunları söyledi: “Bir aydır otopark konusuyla ilgileniyorum. Kemeraltı’nın otopark ihtiyacını yüzde 60 karşılayan bir otoparktan bahsediyoruz. Günde 4 bin araca ev sahipliği yapan bir otoparktan bahsediyoruz. Altında 200 tane de işyeri olan bir yerden bahsediyoruz. Önce depreme dayanıksız diye yıkmaya çalıştılar. Zamanın büyükşehir belediye başkanı Burhan Bey (Özfatura) çok sağlam bir bina yapmış. Şimdiki belediye 4 defa örnek almış ama hiçbir şey çıkmamış. Sonra görüntü kirliliği var diye yıkılmaya çalışmışlar. Biz buranın yıkılmasına karşı değiliz, yıkılabilir. Lakin siz alternatif sunmadan, oradaki esnafa yer göstermeden, kimseye sormadan yıkman Kemeraltı’yı bitirmek demek. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir yararına hiçbir şey yapmadı. Sanki İzmir’i bitirmek için gelmiş bir belediye başkanımız var. Bu olaylar da “Kemeraltı’nı nasıl bitiririm?” projesidir. Başka bir izahı yok. Bu denli işleyen bir otoparkı, bu denli işleyen bir çarşının otoparkını yıkmak demek Kemeraltı’nı bitirmek demek. Şayet alternatif sunulur, esnafa yer gösterilir ise biz zaten size karşı çıkmayız, destekleriz.”

KEMERALTI MESELESİ

Kemeraltı’nın bitirilmek istendiğini ‘Fuar’ örneği ile birlikte anlatan Başkan Başdaş, “Dünya’nın en büyük açık hava alışveriş merkezi. Kemeraltı esnafı kış geliyor diye çok tedirgin. Yağmur yapdıktan sonra dükkanları su basıyor. Altyapı çökmüş. 2 yıl önce Kemeraltı’nda büyük bir sel felaketi yaşadık. Bu sorunlar yaşanıyorsa neden çözmek için yazın çalışmalar yapılmıyor? En azından İzmir’i İzmir yapan Kemeraltı’nın altyapısını yap. 12’ye yakın Havra’mız var, onları restore et. Mescidlerimiz var, Kemeraltı bir mozaik. 37 yıldır Konak’ta oturan bir kardeşiniz olarak yaşanılanları göz önünde bulunduruyorum. Önce Fuar’ı bitirdiler. Daha önce Fuar açılmadan 4 ila 5 ay önce heyecan başlardı. Oradaki bütün esnafın yüzü gülerdi. Esnaf, çekini 7’nci ay keserdi. Şimdiki haline bakın. Fuar’ı bitirdikleri için otelleri de bitirdiler. Fuar olacağı için oteller hep doluydu. Fuar olduğu zaman kıraathaneler insanlar gece yatsın diye sandalyelerini satardı. Fuar’ı bitirdiler, sıra Kemeraltı’na geldi. Kemeraltı’na hiçbir hizmet yapmıyorlar. Yetmiyormuş gibi orayı yıkıyorlar, otoparkı yıkıyorlar, burayı yıkıyorlar. Elinde böyle bir hazine varken akşam 7’den sonra Kemeraltı kapanıyor. Ondan sonra insanlar AVMlere sürükleniyor. Tarım İlçe Müdürü, Konak Kaymaklığıyla birlikte bir proje yaptı. Kantar Karakolu’nun yanında yarım saatte çıkan pisliği görmek gerek. İnsanın biraz yüzü kızarır. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, “İzmir denince aklınıza ne geliyor” diye sorduğunuzda cevap Kordon’dur. Kemeraltı’dır, Agora’dır. Bunları hepsini içinde barındıran Konak’tır. Lakin maalesef, 25 yıldır beceriksiz yönetimler yüzünden Konak gittikçe kan kaybediyor” ifadelerini kullandı.

İCRAATLER

Son olarak İzmir’de AK Parti’nin yaptıklarını paylaşan AK Parti Konak İlçe Başkanı Mehmet Sait Başdaş, “İzmir’deki Cumhuriyet Halk Partili siyasetçiler yıllardır “Hükumet İzmir’i cezalandırıyor” diyor. Gıda Çarşısı trafik kaldırmıyor. Alternatif yollar açılmıyor. Konak Tüneli’ni yaptık, 20 defa mahkemeye götürdüler. Eğer o tünel açılmamış olsaydı Konak bitmişti. Alsancak ve Göztepe stadı olmak üzere 2 stad yaptık. Bu stadları yaparken İzmir’in spordaki vizyonunu değiştirdik. Karşıyaka’ya da stad yapacaktık. Devlet “Yapacağım” diyor, belediye “Hayır ben yapacağım” diyor. Belediyenin karnesi zayıf olduğu için hiçbir şey yapamıyor. Şimdi Alsancak Kültür Merkezi’ni yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük kültür merkezi inşallah Şubat’ta bitecek. Alsancak ve Halkapınar’a havuz yapılıyor. Türkiye’nin en büyük gençlik merkezi yapılıyor. Okul bahçelerine 5 halısaha yaptık. 10 tanesinin de sözünü aldık. 20 okul yapılıyor. 4’ü sıfır, 16’sı son teknolojinin kullanıldığı okullar. Hepsi çocuklar ve gençler için. Onlar için muhteşem işler yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

M. Güçlü GÜLER/Özel Haber