in ,

Seçim kararıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefete tepki göstererek seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmediklerini söyledi. Erdoğan, ”Cumhurbaşkanı, kararname ile 60 gün önceden bu işin ilanını yapar, Mart’ın diyelim ki 10’unda ilan ettiyse 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa, işte o gün seçim günüdür” dedi

erdogan-karadeniz-dogalgazini-ulkemiz-sistemine-baglayacak-calismalari-hizlandirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, “Seçimler için 14 Mayıs‘ı işaret ettiniz, bununla ilgili bir çalışma var mı? Seçim takvimi nasıl işleyecek? Bir de muhalefetin belirttiği bir konu var, kanunda yapılan değişikliklerin eğer seçim olursa 14 Mayıs’ta olursa kullanamayacağı yönünde” şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi: “Hukuk farklı bir şey, ama bunun yanında guguk, o da farklı bir şey. Dolayısıyla şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin eline kaldık. Cumhurbaşkanının yetkileri bellidir. Şu anda Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Ve ne diyor? Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 60 gün önceden bu işin ilanını yapar ve 60 gün sonra da ne olur? Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu kronolojik yapıyı çalıştırır. Örneğin ne zaman bunu ilan etti? Mart’ın diyelim ki 10’unda, Mart’ın 10’unda ilan ettiyse ondan sonra 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa işte o gün nedir? Seçim günüdür. Bunu da kim takip eder? Yüksek Seçim Kurulu takip eder. Ama şimdi bunlar tabii bu işin farkında değil. Ne oluyor, ne gidiyor, ne bitiyor? Ama yani 14 Mayıs’ı konuşmaya başladılar. Bu da hayırlı bir adımdır.”

SEÇİMDE 60 GÜN HESABI NEDİR? 

Yasaya göre Cumhurbaşkanı Meclis’e seçime götürebiliyor. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun 3’üncü maddesi, “Kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk pazar günü cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.” hükmünü içeriyor.  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum bu konuda şöyle demişti: “Kararın 48 saat içinde yayımlanması gerekiyor. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılacak. Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu sonradan çıkan kanundur. Sonradan çıkan kanun, Milletvekili Seçim Kanunu’nun o hükmünü örtük olarak ilga etmiştir. Burada uygulanacak kanunun Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu’nun olduğuna şüphe yoktur.” (NTV)