in ,

Tüm Eczacı İşverenler Sendikasından Bakanlığa rapor hatırlatması

Tüm Eczacı işverenler Sendikası geçerlilik süresi uzatılmış ilaç kullanım raporlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Raporda mağduriyetin önüne geçilmesi için Bakanlık tarafından bir açıklama beklendiği yazıldı.

tum-eczaci-isverenler-sendikasindan-bakanliga-rapor-hatirlatmasi
tum-eczaci-isverenler-sendikasindan-bakanliga-rapor-hatirlatmasi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan Sağlık Bakanlığı’nın 15.12.2022 tarihinde bazı hayati öneme haiz ilaç raporlarıyla ilgili yayınlanan açıklamaya yönelik sürenin 30 Haziran tarihinde son bulacağını belirtti. Bu belirlenen kararın kronik hastalığı olan vatandaşlara yönelik yararlı bir çalışma olduğunu ifade eden Saydan, yaşanan deprem felaketini de hatırlatarak bu raporların hızlı bir şekilde yenilenemeyecek olmasını belirterek bu rapor süreleriyle ilgili kararın en kısa sürede verilmesi gerektiğini belirtti. Saydan, “Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından kronik hastalığı olan hastaların rapor sürelerinin tekrar uzatılması ve Medula sistemine öncelikle işlenmesi gerekiyor. Çünkü; raporlarını yenilemek isteyen hastalar, hastanelerden en erken 1.5-2 ay sonrasına randevu alabiliyorlar. İlgili uzman gerektiren ilaçların yazılması ve raporlarının çıkarılması konusunda da çok büyük sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

DÜZENLEMENİN YAPILMASI ŞART

Sağlık Bakanlığı’nın gerekli düzenlemeleri biran evvel yapmasının şart olduğunu belirten Saydan, önlem alınmazsa hastaların büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını vurguladı. Raporların uzamamasının başka sonuçları olduğunu da ekleyerek, hastaların ilaçlara ve tıbbi cihazlara ulaşmayacaklarını ifade etti.

 

DÜZENLEME YAPILMAZSA SORUNLAR ORTAYA ÇIKACAK

Raporlarla ilgili gerekli işlemler yapılmazsa vatandaşların ilaçlarını yeterli sayıda alamayacaklarını ya da hiç alamayacaklarını ifade eden Saydan, “Ülkemizde Kronik hastalıklara sahip yaklaşık 30 milyon hasta ve bu hastalara ait 80 milyon tekil rapor sistemlerde işlem görüyor. Zaten bu hastaların hepsinin hastanelere başvurması bile yeterince sıkıntı yaratacak ve hastanelerdeki yoğunluk başa çıkılmaz olacaktır” dedi.

SON GÜNE BIRAKILMAMALI

Açıklamanın son kısmında ise bu sıkıntının eczanelerden kaynaklı olmadığını belirten Saydan, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu. “İlgili kurumların yani Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın son güne bırakmadan gerekli düzenlemeyi yapmasını bekliyoruz” diyerek açıklamalarını tamamladı.