in ,

Kedi sever şehirler

Hayatın her anında yüzümüzü gülümsetmeyi başaran kediler, bazı dünya şehirleriyle özdeşleşmiş durumda. İstanbul’un kedi kültürüne gönderme yapan belgesel çekimine kadar uzanan kedi dostluğu, birçok turist için yeni seyahat rotaları anlamına geliyor

kedi-sever-sehirler

A. Buğra TOKMAKOĞLU / EGE TELGRAF- Dünyanın en sevimli canlılarından olan kediler gündelik hayatımızdaki yerleri kadar dijital dünyada da her daim görüntüleri ile bizleri gülümsetmeyi başarıyor. Sosyal medya platformlarında içerisinde kedi olan video ve görseller yoğun ilgi görüyor, yüksek etkileşim alıyor. Dünyada milyonlarca kişi kedi besliyor, en az kedi sahibi olanlar kadar fırsat bulduğunda da kedi besleyebileceğini söyleyen çok sayıda insan var. Kendi evinizde kedi beslemeseniz de gündelik yaşamda kedileri görmekten keyif aldığınız noktalar olduğuna eminim. Dünyada kedi severlerin kedileri görüp onlarla vakit geçirebileceği çok sayıda şehir var. Türkiye ve Yunanistan gibi ülkeler sokak kedileriyle ziyaretçilerini şaşırtırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde kedi filmleri festivali düzenleniyor, bazı dünya şehirlerinde ise kedilerin öncelikli olduğu özel bölgeler bile var. Her kedi severin kalbinin daha hızlı atmasına neden olan dünyanın farklı köşelerindeki kedig dostu kentler, seyahat severlerin kedilerle karşılaşabileceği muhteşem fotoğraf karelerine hayat veriyor.

KEDİ SEVER ŞEHİRLER

İzmir: İzmir, Türkiye’nin batısında, ülkenin Batıya açılan modern yüzünü temsil ediyor. Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan kentin dört bir yanında şirin kedilerle karşılaşabiliyorsunuz.

Beyaz badanalı evlerin sıralandığı daracık Sığacık sokaklarından Alaçatı’ya, kent merkezinden UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Efes Antik Kentine kadar İzmir’in ziyaretçilerini kediler misafir ediyor.

Kedilerle karşılaşabileceğiniz İzmir’in sembolik merkezleri arasında Bergama Kale Mahallesi, Buca Dumlupınar Mahallesi, Bostanlı Mahallesi Balıkçı Parkı, Mavişehir Balıkçı Barınağı, Bostanlı Vapur İskelesi, Pasaport Vapur İskelesi, Sığacık Kaleiçi, Çandarlı Kaleönü Sahil Bölgesi, Kemeraltı ve Tarihi Asansör bulunuyor.

İstanbul: İstanbul, iki kıtanın birleştiği, üç imparatorluğa başkentlik yapmış kadim şehir. İstanbul, günümüzde sokak kedileriyle nam salmış vaziyette. Yurt dışından gelen turistler özellikle, yedi tepeli kentin her yerinde karşılarına çıkan kedileri fotoğraflamaya bayılıyor.

Özellikle de kartondan yapılmış kedi kulübeleri ve sokak aralarındaki su kaplarıyla kedilerin hakimiyetini ilan ettiği Cihangir’de. Bu semtin ünlü kafelerinde otururken, bir anda kucağınıza bir kedi zıplayıverirse şaşırmayın.
İstanbul’da hemen her bölgede kedilerle karşılaşabiliyorsunuz. Simgesel noktalar arasında ise Üsküdar Salacak Sahili, Taksim Meydanı, Karaköy Sahili, Galataport, Bebek Sahili, Beşiktaş Sahili, Eminönü Sahili, Bostancı Sahili, Osmanbey, Kurtuluş ve Cihangir bulunuyor.

Atina, Yunanistan: Atina, Yunanistan‘ın başkenti. Avrupa medeniyetine ve demokrasisine hayat veren şehir tarihi yapıları, canlı sosyal yaşamı ve leziz yemekler sunan restoranlarının yanı sıra kedileriyle de ünlü.

Her an her yerde karşınıza çıkabilen kediler Atina kentinin doğal bitki örtüsü olarak kabul ediliyor. Buzdolabı süsünden bez çantaya, biblolardan yiyeceklere kadar birçok objede kedi figürlerine rastlamak mümkün.

Atina’da sokak kedileri ile karşılaşabileceğiniz yerler arasında Sintagma Meydanı, Akropol çevresi, Omonia Meydanı, Psiri sokakları, Bit pazarı, Monastiraki Meydanı, Kolonaki sokakları bulunuyor.

Kotor, Karadağ: Kotor, Karadağ‘ın popüler turizm merkezlerinden. Hatta UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehrin amblemini bile bir kara kedi süslüyor. Oteller, restoranlar, parklar… Kediler her yerde! Tabii kentte bir kedi müzesi bulunuyor. Sadece kedili ürünlerin satıldığı hediye dükkanından alışveriş yaptığınızda ise gelirin bir kısmı kedilerin bakımı için kullanılıyor.

Tokyo, Japonya: Tokyo, Japonya’nın başkenti. Kent, sayısız kedi kafeleri yüzünden ‘kedilerin başkenti’ olarak da biliniyor. Zira kişi nüfus yoğunluğu nedeniyle genelde evler bir başka canlıyla paylaşılamayacak kadar küçük. Pati severler de kafelerde kedilerle özlem gideriyor. Kedilerin peşine düşüp Japonya’ya gelenlere bir başka önerimiz ise kişi başına tam altı kedinin yaşadığı Aoshima Adası.

Ypern, Belçika: Ypern, Belçika‘nın batısında, Fransa sınırına yakın bir konumda yer alıyor. Kedi severler Belçika’nın Ypern kentini mayısta ziyaret etmeli, çünkü 1955 yılından bu yana her mayıs ayının ikinci pazar günü burada kedi festivali düzenleniyor. Şaşaalı festivalde halk kedi, fare, cadı veya Ortaçağ kostümlerine bürünüyor; kent, süvarilerin, orkestraların ve kedi kuklalarının geçit törenine sahne oluyor.