in ,

Tatil sezonu ikinci tura kaldı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasıyla birlikte yaz sezonunda tatil planı olan seyahat severler planlarını haziran ayına erteledi. Hem yurt içi hem de yurt dışı rotalarında paket turlar başta olmak üzere turizm sektörü odağını seçim sonrasına çevirdi

tatil-sezonu-ikinci-tura-kald
tatil-sezonu-ikinci-tura-kald

A. BUĞRA TOKMAKOĞLU/EGE TELGRAF- Tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği genel seçimler geride kaldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 600 yeni üyesi belli oldu ancak cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı.

Seçimlerin ilk turda biteceğini düşünen ve mayıs ayının ikinci yarısında tatil planı yapan birçok kişi seçimin ikinci tura kalması nedeniyle tatil planlarını erteledi.

Yurt içi ve yurt dışında paket tur satan birçok seyahat acentesi de seçimin ikinci tura kalması nedeniyle paket turlarının tarihlerini revize etti. Talep düşüklüğünden dolayı turların önemli bir bölümü haziran başına ötelendi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun ardından hem yurt içi hem de yurt dışında seyahat sektöründe ciddi hareketlilik bekleniyor. Seçimden sonra tatil planı olanların en çok tercih ettiği destinasyonları bir araya getirdim.

POPÜLER TATİL ROTALARI

Birgi, Ödemiş, İzmir: Birgi, denizciliğiyle ünlü Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan tipik bir Ege kasabası. İzmir‘in Ödemiş ilçesinde bulunan İzmir çevresinde görülmesi gereken yerlerden biri olan Birgi, Lidyalılardan başlayıp, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan köklü bir tarihe sahip.

İzmir kent merkezine 110 kilometre uzaklıktaki köy son yıllarda kültür ve deneyim odaklı seyahat eden kitlenin dikkatini çekmiş durumda. Birgi, İzmir’den günübirlik seyahat etmek isteyenler için de harika bir destinasyon.

Gümüldür, Menderes, İzmir: Satsuma mandalinasıyla bilinen Gümüldür, İzmir‘in Menderes ilçesinin sahil mahallesi. Maviyle yeşilin buluştuğu bir noktada, İzmir’in güneyinde, Ege Denizi kıyısında bulunan Gümüldür, 7 kilometrelik sahil şeridi, mavi bayraklı plajları, farklı bütçelere hitap eden konaklama tesisleri ile yaz turizminin gözdesi.

Ekonomisi tarıma dayalı Gümüldür, ünü Türkiye sınırını aşan satsuma mandalinası ile bölgenin en önemli mandalina üretim sahalarına sahip. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği Gümüldür, Klaros, Kolophon ve Notion antik kentleri ile doğa, kültür ve tarihi keşfetme imkanı sunuyor.

Fethiye, Muğla: Türkiye‘de tatil geleneğinin en köklü merkezlerinden Fethiye, çam ormanları ile çevrili yemyeşil dağları, kristal berraklığındaki denizi, dünyayı kendine hayran bırakan Ölüdeniz’i, antik çağlara uzanan tarihi kentleri, renkli gece hayatı, doğa severlerin akın akın geldiği bakir koyları ile her yıl yerli ve yabancı binlerce konuk ağırlıyor.

Muğla‘nın en geniş yerleşim alanına sahip ilçesi Fethiye, Toros Dağları’nın denizle buluştuğu, Ege ile Akdeniz’in geçiş rotasında en önemli duraklardan biri. Ülkemizde yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olan bu güzel ilçe tatilden beklenebilecek her şeyi bir arada sunuyor.

Doğa, eğlence, tarih, kültür, gastronominin harmanlandığı Fethiye coğrafyası uygun iklim koşullarıyla yalnız yaz mevsiminde değil yılın her dönemi ziyarete uygun.

Bozcaada, Çanakkale: Çanakkale‘nin Bozcaada adası, son yıllarda alternatif tatil destinasyonu arayanların gözdesi. Zengin tarihi ve kültürel dokusu, bakir koyları, muhteşem günbatımı manzarası, leziz yemekleri ve hoşgörünün hakim olduğu gündelik yaşamı ile tatilciler Bozcaada’yı tercih ediyor.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi şehirlerden ulaşımın kolay olması, romantik bir hafta sonu, doğayla baş başa huzurlu bir tatil deneyimi imkanı sunması, sanat ve kültür dolu zaman geçirmek isteyenler için Bozcaada yükselen bir değer. Vahşi tüketim kültürüne yenilmeyen Bozcaada sokakları ve birbirinden güzel pansiyonları farklı bütçeler için uygun tatil imkanı sunuyor.