in

Peş peşe gelen depremler sonrası Naci Görür yine uyardı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Türkiye’nin çeşitli yerleri sallanmaya devam ediyor. Bugün Kayseri ve Sivas’ta depremler meydana geldi. Konu ile ilgili Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür açıklama yaptı. Görür, 5 ili depreme karşı uyardı

pes-pese-gelen-depremler-sonrasi-naci-gorur-yine-uyardi

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bugün Kayseri ve Sivas’ta meydana gelen depremlerle ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medyadan paylaşım yapan Görür, deprem beklenebilecek bölgeleri paylaştı. Görür, paylaşımında şunları söyledi:

“Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4.9 ve 4.2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur. 1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur.

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle.

Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. Yoksa ‘büyük deprem olacak, şu zamanda olacak’ vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. Saygıyla”