in ,

Başkan Batur: Konak Belediyesine yakışır bir bina yapacağız

Üç binasını deprem nedeniyle boşaltarak, müdürlüklerini yeni hizmet yerlerine taşıma kararı alan Konak Belediyesi, Basmane’deki birinci hizmet binası ‘cam bina’sını yıkıp yerine, yeni bir hizmet binası inşa edecek. İnşaat iki yıl içinde tamamlanırken, ilçeye yayılan müdürlükler hizmetlerini aksatmadan sürdürecek

konakta-kahvehane-esnafina-nakit-destegi-ak-parti-cekimser

Konak Belediyesi, Basmane’de bulunan ve depremde hasar aldığı için boşalttığı birinci hizmet binasının yerine, yeni bir hizmet binası inşa edecek. Yaklaşık iki yıl içinde tamamlanması planlanan yeni hizmet binası belediyenin tüm birimlerini de bir araya toplayacak.

Konak Belediye Meclisi’nin kasım ayı ikinci olağan toplantısı, Kültürpark’ta bulunan Fuar Evlendirme Dairesi Salonu’nda yapıldı. Meclisin gündemi, İzmir depremi ve depremin ardından yapılacak çalışmalar olurken, toplantıyı yöneten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, konuşmasına depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığı dileyerek başladı. Batur, alanda gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm arama kurtarma ekiplerine de, isimlerini tek tek sayarak, teşekkür etti.

“Elimizden gelen desteği sunduk”

Bölgede arama kurtarmanın sona erdiğini, yıkılma tehlikesi bulunan binalarla ilgili çalışmaların yapıldığını belirten Batur, “Bu süreç, zorlu bir süreç. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın verdiği bilgilere göre İzmir’de 4 bine yakın bina yapılacak. Şehir hastanesinin hemen yanında TOKİ tarafından konut çalışması yapılacak. Binalar 1 yıl içerisinde teslim edilecek” dedi.

Kendisinin de bağış yaparak katıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına vatandaşların büyük ilgi gösterdiğine işaret eden Batur, 27 Milyon TL tutarında bir destek toplandığını söyleyerek, duyarlılık gösteren vatandaşlara teşekkür etti. Batur, “Bir arada, dayanışma içinde çalışmak en güzeli. Biz de Konak Belediyesi olarak orada yaptığımız çalışmalar ve yardımlarla elimizden gelen desteği sunmaya çalıştık” diye konuştu.

“Cam binada orta hasar var”

Başkan Batur, depremde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesinin hizmet binalarının zarar gördüğüne de dikkat çekti. Batur, Konak Belediyesinin “cam bina” olarak bilinen, birinci hizmet binasında orta hasar meydana geldiğini açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tetkikleri yaptığına işaret eden Batur, “Otobüs geçerken sallandığını biliyorsunuz. Her şerde bir hayır vardır, diyorlar. Biz de hemen yanımızda bulunan 3 katlı bina için kamulaştırma konusunda harekete geçeceğiz. Cam binanın olduğu yere, Konak Belediyesi’nin tüm birimlerini toplayacak şekilde, yakışır bir bina yapacağız” dedi.

“Kentimize güzel bir bina kazandıracağız”

Konak Belediyesi’ne yeni hizmet binası için çalışmaları depremden önce başlattıklarına dikkat çeken Batur, “Plan tadilatı bitirdik, kamulaştırma da tamamlanınca hemen proje çalışmasına başlayıp kısa süre içinde Konak Belediyemize güzel bir bina kazandırmayı umut ediyoruz” diye konuştu. Batur, yeni hizmet binasını 2 yıl içinde tamamlamayı hedeflerini de sözlerine ekledi.

“Hizmetler aksamayacak”

Deprem nedeniyle üç hizmet binasının boşaltıldığını hatırlatan Batur, müdürlüklerin hizmet yerleriyle ilgili olarak yapılan düzenlemeyi de mecliste ayrıntılarıyla aktardı. Müdürlüklerin taşınmasının ardından ilk günlerde bazı sıkıntılar yaşanabileceğini söyleyen Batur, “Çarşambaya kadar taşınma işlemlerini tamamlayarak, vatandaşımıza hizmet sunmaya başlayacağız. Yaygın çalışacağız ama hizmetler aksamayacak. Aynı kararlıkla, hep birlikte güzel işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

AKUT’la önemli işbirliği

Toplantıda Konak Belediyesi ile AKUT Arama Kurtarma Derneği arasında, acil durum ve afet yönetimi ile sosyal sorumluluk konularına ilişkin olarak düzenlenen işbirliği protokolü de onaylandı. Bu projenin çalışmalarına bir ay kadar önce başladığına dikkat çeken Batur, “Zamanında başladık, hızlı bir şekilde de bitirmemiz gerekiyor. Mahalle afet gönüllülerin oluşması, belediye personelinin afet karşısındaki eğitiminin sağlanması, ekipman noktasında eksikliklerin giderilmesi ve ekiplerin konuşlanacağı bir konteyner verilmesi bu proje kapmasında yer alıyor. Afette davranma biçimimiz, personelimizin ve kurtarma birimlerinin alana ulaşması, enkazda yapılacak çalışmalar bu protokolde var. Önemli bir konu. Vatandaşımızla, halkımızla, AKUT’la beraber seminerleri birlikte yürüteceğiz” diye konuştu.