in ,

Başkan Soyer’den Balçova Arsa Mağdurları’na müjde: Hem imar verilecek hem de ev yapılacak!

Balçova’da 50 yıla yakın süredir çözülmeyi bekleyen arsa mağduriyetinin çözüm müjdesini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer verdi, ¨ Belediye olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Böylece hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Sadece imar hakkını değil, konutlarının anahtarlarını da teslim edeceğiz¨ dedi

baskan-soyerden-balcova-arsa-magdurlarina-mujde-hem-imar-verilecek-hem-de-ev-yapilacak
baskan-soyerden-balcova-arsa-magdurlarina-mujde-hem-imar-verilecek-hem-de-ev-yapilacak

Yağmur Daştan / EGE TELGRAF- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin uzun zamandır çözülmeyi bekleyen sorunlarından Balçova Arsa Mağdurları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Başkan Soyer’e, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve Balçova arsa mağdurlarının avukatı Mustafa Kemal Turan da eşlik etti. Toplantının başında 1970’li yıllardan bu yana yaşanan arsa sorunu ile ilgili sunum yapıldı. Sunumda, 2011 onaylı mevcut uygulama imar planı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Hazine mülkiyetinde bulunan arsalarda bugüne kadar atılan adımlar hakkında teknik bilgiler verildi. Sunum sonrasında Başkan Soyer, Başkan Çalkaya ve avukat Turan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplantıda Başkan Soyer, Balçova arsa mağdurlarına iki ayrı müjde verdi. Soyer, ¨Bu 50 yıllık bir mesele… Balçova Belediyesi 50 yıl önce arsa satışı yapmış, kamunun mağdur ettiği bu insanlarla ilgili çözüm üretmemiz gerekiyordu, bunu yok saymamız, kulak arkası etmemiz mümkün değildi. O yüzden göreve gelmeden önce net bir şekilde bu sorunu çözeceğimizi söylemiştim. 50 yıldır sorunu kilitleyen alanlarla ilgili çözüm üretmeyi başardık. 40 kurumdan olumlu görüş gerekiyordu, 37 tanesini tamamladık, 3 tane kaldı. Bu olumlu görüşlerle yüzde 76 zayiat, yüzde 45’e indi, Maliye Hazinesi olarak gözüken 109 bin dönümlük alanı da imar planına dahil etme imkanı bulduk. Engel olan hususlar ortadan kalkmış oldu. Çok hızlı bir şekilde imar planı ile ilgili çözümü ortaya koyabileceğiz. 3 Haziran’da hak sahipleri ile toplantı yapacağız ama buradan bir müjde vermek istiyorum; biz sadece bu vatandaşlarımıza imar hakkı veriyor olmayacağız, konutlarının anahtarlarını da vereceğiz. En küçük mülkiyet hakkı sahibi arkadaşımızı dahi anahtarını teslim ederek ev sahibi yapacağız. Bunu belediyemiz şirketleri marifetiyle yapacağız. Oradaki hiçbir hak sahibini borçlandırmamış olacağız, müteahhitle kat katışığı pazarlık noktasına getirmeyeceğiz. Vatandaşımızın cebinden bir kuruş çıkmadan anahtarlarını teslim edeceğiz. Belediye olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Böylece hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Sadece imar hakkını değil, konutlarının anahtarlarını da teslim edeceğiz.  Bundan 4 sene önce verdiğimizi sözün müjdesini paylaşıyor olmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyim. Çok zor bir meseleydi ama hiçbirimiz yılmadık. Bunu başardığımız için çok mutluyum” diye konuştu.

Vatandaşların konutlarının da teslim edileceğine dair projesini açıklaması üzerine yöneltilen ‘Finansman sorununu nasıl çözeceksiniz?’ sorusunu yanıtlayan Başkan Soyer, “Bizim Halk Konut adıyla başlattığımız bir kentsel dönüşüm modeli var. Türkiye’ye örnek olacağını düşündüğümüz bir model. Belediye şirketini, müteahhit gibi yüzde 1 kâr marjıyla imalata sokuyoruz, müteahhit karını ortadan kaldırıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak ticari gaye gütmüyoruz” dedi.

‘BİZİM KADERİMİZ 40-50 YILLIK SORUNLARI ÇÖZMEK OLDU’

 

Başkan Soyer, arsa sorununda ürettikleri çözüm üzerine yetki konusunda hükümet ile sorun yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna ise “Devlet vatandaşı mağdur edecek bir şey yapamaz. Bizim getirdiğimiz çözüm Hazine’nin hak kaybına yol açacak bir şey olamaz. Kamunun hakkını da koruyacağız ama biz 50 yıllık sorunu çözüyorsak kamu da buna ‘hayır’ diyemez.  Devlet mevzuat üzerinden yürür, mevzuat çerçevesinde 37 kurumdan olumlu görüş almışız, en kısa sürede tamamlayıp getireceğiz, vatandaşlarımızın haklarını koruyacak bir çözümü de buna ilave ediyoruz. Buna kamunun hiçbir kurumu hiçbir şekilde karşı çıkamaz. Kamuyu zarara uğratmadan vatandaş için bunu yapıyoruz. Hiçbir günahı olmayan vatandaşlar mağduriyetin çözümünü bekliyor. Bizim kaderimiz 40 ila 5 yıllık sorunların çözümü oldu, bir şikayetimiz yok. İnşallah sorunu çözüp vatandaşın yüzünü güldüreceğiz” ifadelerini kullandı.

¨2019’DA YOLA ÇIKARKEN SÖZ VERMİŞTİK!¨

Toplantıda ilk sözü Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya aldı. Yaklaşık 50 yıldır devam eden Balçova için de bir sorun olan arsa mağduriyetinin çözümü noktasında son viraja geldiklerini belirterek açıklamalarına başlayan Çalkaya, ¨2019’da yola çıkarken 2024’e kadar Balçova arsa mağdurları ile gerekli çalışmayı yapma sözünü vermiştik. 2019’dan bu yana Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Genel Müdürlüğü’nü Balçova’ya davet ettik. Hemen yol almaya başladık. Aslında burası plansız bir alan değil ama uygulanabilirliği çok düşüktü. Zayiat farkı yüksekti ve orman alanı içinde kalan parseller vardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilk etapta jeolojik etütleri yapmaya başladık. Bunun üzerine bakanlığın birçok kurumuna görüşlerini sorduk. Yaklaşık iki ay önce ormandan cevap geldi ve yeni sınırlar oluştu ve kullanacağımız alanlar büyüdü. Dün de Çevre Şehircilik’ten de dönüş geldi. Yani bütün yapılması gerekenleri yaptık. İnsanlar burada cidden mağdur ama bu sorunlardan dolayı çözüme ulaşamamıştık. Ancak gelen sonuçlar bizi bu noktaya geldi. Kısa süre sonra arsa mağdurlarıyla ilgili sorun çözülmüş olacak. Müjdeyi de başkanımla birlikte vermiş olacağız¨ dedi. Bugüne kadar bölgenin coğrafik yapısını bozulmasına izin vermeyen arsa sahiplerine de teşekkür eden Çalkaya, ¨İsteseler buraya kaçak yapı yapıp imar affından yararlanabilirlerdi ama burayı korudular. O yüzden çok teşekkür ederiz¨ ifadelerini kullandı.

¨TUNÇ BEY’İN SİYASET MALZEMESİ YAPMAMASINA TEŞEKKÜR EDERİZ¨

Bugüne kadar kaç arsanın el değiştirildiği sorusuna yanıt veren avukat Turan da ¨4 bin 575 mülkiyetten benim gördüğüm yüzde 1 bile değil. El değiştirme çok fazla yok. Her şeyden önce bu bir ahlak planlaması. 40 sene önce alıyorlar, bir tanesi kaçak inşaat yapılmamış. O planlarla baraj, teleferiğin bir bölümü ve otel yapılmış. Tunç Bey’in bu hassasiyetine ve bunu siyaset malzemesi yapmamasına çok teşekkür ederiz¨ diye konuştu.