in ,

Bornova Kızılay’dan büyük dönüşüme teşekkür

Bornova Belediye Meclisi’nde İÇTAŞ binasının depreme dayanıksız olması gündeme geldi

bornova-kizilaydan-buyuk-donusume-tesekkur

Bornova Belediye Meclisi Nisan ayı ikinci oturumu Bornova Belediye Başkanvekili Hüseyin Ünal’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Ünal, 2021 yılı faaliyet raporunu aktarması için Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’u kürsüye çağırdı.

2021 yılı raporunu görsellerle anlatan İduğ, İÇTAŞ hizmet binasını kız öğrenci yurdu yapmayı hedeflediklerini kaydederek, “Bazı dernekler bu hizmete destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Belki bir katını da meclis üyeleri yapar” ifadesine yer verdi. Meclisten ses çıkmaması üzerine İduğ, “Evet, ses çıkmadı ama ben bir katını bizlerin yapabileceğine inanıyorum” dedi. AK Parti Üyesi Selma Kısa da söz alarak, “Bu binanın depreme dayanıksız olmasından dolayı desteklemiyor olabilir miyiz? bu bina güçlendirme ile hizmet veremez. Bir de oraya yurt yapacağınızı söylüyorsunuz. Her zamanki gibi deprem önlemi olarak Allah korusun diyoruz. Aslında bu yapıda olup yıkım kararı verilen çok sayıda bina var. Ben buna bir anlam veremiyorum” sözlerine yer verdi.

İduğ da, “Yurt binası yapmayı düşündüğümüz yerde yıkım olursa yarısından fazlasını kaybederiz. Ama her görüşe açığız. Tartışabiliriz” sözleriyle cevap verdi.

ASFALT ÜRETİM TESİSİ

Mecliste İduğ, 2021 yılında yapılan  faaliyetleri anlatarak, “Üç yıl, pandemi ve deprem dolayısıyla zor geçti. Ancak bundan sonra daha rahat çalışacağımız bir dönem olacağını düşünüyorum. Bu süreçte yatırımlarımızı yapmaya çalıştık, 3 yılda 55 milyon 394 bin yatırım yaptık.  Türkiye’nin her yerinde yol problemi var ama Bornova da biraz fazla… Bu nedenle hıza ihtiyacımız var. Bornova’nın uzun yıllar kullanacağı asfalt üretim tesisini kurduk.

55 milyonluk hukuki el atma konusu var. 1988 yılından 2000 yılına kadar olan süreçle ilgili, geçmişle alakalı bir durum. Türkiye Belediyeler Birliği’ne müracaat ettik, bu konu devam ederse belediyeler çöker dedik. Onu şu an durdurdular ama mahkemesi sonuçlananları ödemek zorundayız.

Asfalt üretim tesisi 8 milyon 529 bin lira… Bornova’ya en az 30 yıl hizmet edecek. 2022 yılında Fen İşleri’mizin 93 milyon 500 bin liralık yol hamlesini göreceksiniz. Nisan ayı itibarıyla başladık. Kimse kusura bakmasın, 1986 yılından beri bir araç satın alınmamış, ekipmanı olmayan bir belediyeden söz ediyoruz. Biz hizmet aksamasına müsaade etmeden olması gereken çalışmaları yerinde ve zamanında yapıyoruz. Mevcutları iyileştirmek ve mevcutları daha verimli kullanmak adına da çalışmalar yaptık. 2019-2022 yılları arasında toplam 142 araç alımı yaptık” açıklamasını yaptı.

KIZILAY MAHALLESİ: PROVOKATÖRLER VAR
Kızılay Mahallesi’ndeki imar planıyla ilgili mahalle halkının memnun olduğunu savunan İduğ, “Kızılay mahallesinde kentsel dönüşüm alanının oluşması, insanların insanca yaşayabileceği bir çalışma yaptık. Yaklaşık 684 parsel… önemli bir kısmında memnuniyet çok fazla. Provokatörler sayesinde 1 aydır çok büyük rahatsızlık hissettim. Vatandaşın cebine girecek rantı belediyemiz sağladı. Şu an 2 buçuk emsali kimse verebilmiş değil. Dışarıda, yeri olmamasına rağmen provoke edenler var. Kızılay planları hepimizin oy birliğiyle geçen planlardır. Pınarbaşı’nda da aynı çalışmayı yapacağız. Bornova’ya değer katmaya devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Kasada parası olan bir belediye olduklarının altını çizerek, “Bu yıl için bütçemizi yaptık, 600 milyona bu işten çıkarız dedik, yatırımları yaparız dedik fakat şu anda bu yıl sendikayla anlaşacağımız yüzde küçük bir yüzde değil. Yani, 600 milyon bütçeyle 2022’yi, 2023’ü borçsuz geçirmek çok zor görünüyor. Deveye hendek atlatmak gibi…

Bornova Kongre Merkezi… Kasım ayında ihalesine çıktık, 41 milyon küsur lira… İki firma katıldı, biri 19 milyon vermiş diğeri de 41 milyon…. Doların 6’dan 13’e geldiği dönemde ihaleyi alan firmalar yarım bırakıyordu. Ben görev sürem içerisinde hiçbir işi yarım bırakmak istemiyorum. Buranın yüzde 70’ini İBB ödeyecek. Kaça yapılacak bilmiyorum. Ama tekrar ihaleye çıkacağız” diye konuştu.

Faaliyet raporunu  değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Bahar Gürsul, “Performans beklentisinin üstünde bir gerçekleşme olmuştur. Akaryakıt tasarrufunda yüzde 92 civarında bir gerçekleşme oldu. Kaynağı kendi içinde yaratan akılcı yatırımlar gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” görüşünü aktardı.

TARIM FAALİYETİ BEKLİYORUZ

Gürsul’un ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Cesim Çelik ise birçok faaliyetin hedeflenenin altında kaldığı ya da başlanmadığı konusunda eleştiriler getirdi ve “Faaliyet raporuna baktığımızda yardım yapılan ailelerin sayısının belirlenenden az olduğunu gördük. Naldöken Pazaryeri dendi. 2021 yılı için yüzde 70 taahhüt edilmişken yıl sonu itibariyle hiç başlanmadığını gördük. Biz bunu 2022 yılı bütçesinde gördük. Ayrıca her yıl bütçe kitapçığına konulan ama asla gerçekleşmeyen kongre merkezi .2021 yılı için yüzde 52’si taahhüt edilmiş ama yapımına başlanmadı bile. 2021 imar planlarına işlediğimiz ve 15 kilometre yapılması planlanan bisiklet yollarının maalesef bir kilometresi bile yapılmamış. Üretimi yapılan Bornova’nın Bamyası için planlanan tohum miktarı 50 kilogram olarak planlanmışken sadece 10 kiloda kalmıştır. Tarım kenti diye başlanan Bornova’nın 2022 yılında tarıma yakışır faaliyetler göstermesini diliyorum” diye konuştu.

YATIRIM GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 30 CİVARINDA”

Çelik’in ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Sait Tatlı, taahhüt edilen yatırımların gerçekleşme oranlarına bakıldığında sunumdaki yatırım bilgilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti ve “2021 yılında taahhüt edilen yatırımlar için ayrılan ödenek 46 milyon lira. Çamdibi Kapalı Havuzu. Tamamının bitmesi taahhüt edilirken sadece yüzde79’u bitirilmiş. Ayrıca Naldöken Pazaryeri de yapılacaktır. Bir çalışma göremedik. Ayrıca kent içi yolların bakımlarından bahsetmiyorum ama yeni yolların açılmasıyla ilgili bir metrekare yol bile açılmadı. 2021 yılın taahhüt ve yatırım miktarı 46 milyon, bizim bütçemiz 521 milyon. Biten yatırımlar 15 milyon lira. Yani Bornova Belediyisi’nin yatırım gerçekleşme oranı yüzde 30 civarında” ifadelerini kullandı.

Faaliyet raporu  oy çokluğuyla kabul edildi.