in ,

Geleceğin bilgisayar dahileri Balçova’da

İnsan hayatının artık vazgeçilmez bir parçası olan yazılım teknolojisi, Balçova Belediyesi ve bir grup gönüllü eğitmenin girişimleriyle ücretsiz olarak Balçovalı çocukların ayağına geldi

gelecegin-bilgisayar-dahileri-balcovada

Balçova Belediyesi tarafından altyapısı ve teknolojik donanımları oluşturulan dershanede 30 çocuk robotik kodlama dersi almaya başladı. İlköğretim 3 ve 4. sınıflarda okuyan çocuklar, robotik kodlamanın yanı sıra yaratıcı düşünme, takım çalışması, kendini ifade edebilme, pozitif düşüne gibi konularda eğitim almaya başladı.
Hafta sonu hem çocukların derslerine katılan hem de merkezin açılışını yapan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “Biz gelişen dünyada söz sahibi olmak istiyorsak teknolojiyi sadece kullanan değil geliştiren bir toplum olmalıyız. Maalesef eğitim sistemimiz buna uygun değil. Şu anki müfredatımız analitik düşünceyi, takım çalışmasını, problem çözme yöntemlerini öğretemiyor. Çocuklarımız sadece yarış atı gibi sınavlara hazırlanıyorlar. Bu elbette çocuklarımızın suçu değil. Biz bu nedenle çocuklarımıza burada bu eğitimleri vereceğiz. İki haftalık eğitimle içeride kod yazmaya başlamışlar, hepsini kutluyorum” dedi.
Programa daha çok kayıt alınacağını müjdeleyen Başkan Çalkaya, “Bu program ilk etapta 30 çocuğumuz için planlandı. Ama inanılmaz bir talep oldu. Bu nedenle programı genişletmeye karar verdik. Bu arada projeyi hazırlayan meclis üyelerimize ve gönüllü eğitmenlere ayrıca teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın gelecekte başarılı olmaları için belki de geleceğin bilim adamları olmaları için canla başla çalışıyorlar. Çocuklarımıza verdikleri emekten dolayı hepsine minnettarız” diye konuştu.