in ,

Konak Gültepe’de taşkın önleme çalışmaları tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Konak’ın Gültepe mahallesinde su baskınlarını önleyecek projenin imalatlarını tamamladı. İklim krizinden kaynaklı aşırı yağışlarda olası taşkın riskinin önüne geçmek için, 63 milyonluk yatırımla gerçekleşen çalışmalar kapsamında bölgede hizmet veren kanalizasyon ve yağmur suyu hatları ayrıştırıldı

konak-gultepede-taskin-onleme-calismalari-tamamlandi

İZSU, modern ve güçlü altyapı çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği projeleri kesintisiz sürdürüyor. Kent genelinde birleşik sistemle çalışan yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını ayrıştırma çalışmalarının Konak Gültepe Mahallesi ayağı tamamlandı. Çalışmalar bölgedeki olası taşkın ve su baskını riskini ortadan kaldırıyor ayrıca olası koku sorunu da çözüme kavuşuyor.

15 kilometrelik yağmursuyu ayrıştırma hattı

Gültepe mahallesinde geçtiğimiz yıllarda imalatları tamamlanan menfezlerle yerin altında ana toplayıcı yağmur suyu hatları oluşturan İZSU, bölgedeki yağmur sularının atık su sisteminden ayrı hatta taşınmasını sağlayan proje kapsamında ana toplayıcı sisteme ilave olarak ara sokaklarda da yağmursuyu şebekeleri oluşturdu. Bu kapsamda yaklaşık 15 kilometrelik yeni hat imalatı tamamlandı.

Proje kapsamında 1500 metrelik ızgara imalatı da tamamlanarak 29 Ağustos, Miller, Mehmet Akif, Yavuz Selim, Huzur, Anadolu ve Murat mahallelerinde taşkın riski ortadan kalktı.