in ,

“O eski Bucalı ruhu yeniden yaşayacak”

Yeni dönemde yeni projelerle kentin sorunlarını çözmeye devam edeceklerini belirten Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “İlçemizin çehresini sanatla, sporla, yeşille değiştireceğiz” dedi

o-eski-bucali-ruhu-yeniden-yasayacak

Göreve başladığı andan itibaren kentin kronik sorunlarının yanı sıra temizlik işleri, park ve bahçe bakımı, fen işleri gibi alanlarda gerçekleştirdiği düzenlemelerle çözüm odaklı bir yılı geride bırakmaya hazırlanan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, ikinci görev yılından itibaren kente yeni soluk katacak projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Geride kalan bir yıllık hizmet döneminde, icraat müdürlükleriyle birlikte Buca’yı sokak sokak, mahalle mahalle gezen Başkan Kılıç, hemşehrilerinin talep ve şikayetlerini sıfıra indirmek için çalışma planı yaptığını ifade etti. Kılıç, ”Görev süremizin 1 yıllık döneminde ilk olarak Buca’da tıkanan konuların ve hemşehrilerimizin temel sorunlarının çözümü için bir çalışma gerçekleştirdik. Temizlik işleri, park ve bahçe bakımı, fen işleri gibi konularda köklü değişiklikler yaptık. Bu değişikliği Buca’da rahatlıkla görebiliyoruz. Bir yandan da trafik sorunu, Buca Cezaevi, imar gibi kronikleşmiş sorunlarda çok önemli bir yol kat ettik. Çözümsüz hiçbir sorun yoktur. Biz de sorunsuz bir Buca için çalışmaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz” diye konuştu.

SPORUN MERKEZİ ‘GAZİLER’

Vatandaşın talebi doğrultusunda ilçe genelinde gerçekleştirilecek projeleri, yerinde yönetim ve halkçı belediyecilik ilkesiyle hazırlayan Başkan Kılıç, spordan sanata, 7’den 70’e, kent merkezinden kırsala kadar sosyal hayatın her alanında Bucalıların en verimli şekilde kullanabilecekleri projeler için düğmeye bastı. 5 yıllık görev süresi kapsamında dezavantajlı bölgeler başta olmak üzere Buca’nın çeşitli yerlerinde spor kompleksleri, taziye evleri, kültür merkezleri, etkinlik merkezleri, sosyal yardım merkezleri gibi çok sayıda proje planlayan Kılıç, iki yeni prestij projesinin planlamasını tamamladı.
Çalışmaların ilki, kent merkezindeki Gaziler Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Özellikle Bucalı gençlerin sporla iç içe büyümeleri için özel önem verilen Gaziler Parkı projesi, toplamda 6 bin 800 metrekarelik alan üzerinde tam teşekküllü bir açık hava spor merkezi olarak hizmet verecek. Her yaştan Bucalının keyifli vakit geçirmesine imkân sağlayacak proje kapsamında; 2 adet basketbol ve futbol sahası, 1 adet voleybol ve tenis sahası, 650 metrekarelik kaykay pisti, masa tenisi alanları, çocuklar için faaliyet alanları, satranç bölümleri ve kafeterya inşa edilecek. Peyzaj düzenlemesi ve yeşil alanlarıyla Buca’nın merkezine nefes aldıracak projenin 2020 yılı sonuna kadar hizmete açılması planlanıyor.

“SANATIN KALBİ BGSM”

Kenti sanatın ve sanatçının merkezi haline getirmek için gerçekleştirdiği etkinliklerle adından söz ettiren Kılıç, ilçenin en büyük kültür projelerinden Buca Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi (BGSM) için çalışmalara başladı. Sadece Buca’da değil, İzmir’de sanatın kalbinin atacağı yepyeni bir sanat arenası olarak planlanan ve projelendirilen BGSM için çalışmaların bu yıl içerisinde başlaması planlanıyor. Tam teşekküllü bir kültür merkezi olacak BGSM, 600 kişilik gösteri sanatları salonu, 170 kişilik söyleşi ve panel alanı ve bir adet kent kütüphanesini içinde barındıracak. Buca Çarşı kapsamında yer alacak proje, toplamda 3 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Projenin 2021 yılı içerisinde tamamlanarak kullanıma açılması planlanıyor.
Projeler hakkında açıklamalarına devam eden Başkan Kılıç, “Geride bıraktığımız bir yıllık dönemde öncelikli olarak kent sakinlerini dinledik. Onların öncelikli sorunlarını çözüp nasıl projeler istediklerine kulak verdik. Bir yandan sorunların çözümü için seferberlik ilan ederken bir yandan da yeni projeler için çalışmalarımızı başlattık. Elimizde her kesim için kente yenilik katacak çok sayıda sürpriz projemiz var. Görev süremizin sonuna kadar bu çalışmaların tamamını hayata geçirmeyi planlıyoruz. Hayata geçireceğimiz çalışmalarla Buca’nın çehresini sanatla, sporla, yeşille değiştireceğiz” diye konuştu.

“MERKEZDE ‘KADIN’ VAR”

Halkçı belediyecilik anlayışıyla 2020 yılında Buca’nın çehresini değiştirecek ve vatandaşların yüzünü güldürecek projelerin hayata geçeceğini söyleyen Kılıç, kadınların ön planda olacağı bir dönem olacağını ifade etti. Kılıç, “Bu dönem hizmetlerimizin merkezine kadınlarımızı koyduk. Çünkü bir kentte kadın ön plandaysa, orada yaşam kalitesi yükselir. Kadınlarımızın ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri için istihdamı artırmaya devam edeceğiz. Semt evlerimiz, meslek kurslarımızın yanı sıra özellikle kırsaldaki kadınlarımızın üretime katılabilmeleri için kooperatif ve üretici pazarlarını kuruyoruz. Pırlanta merkezlerimizin kapsamını genişleterek kendilerine daha çok zaman ayırmasına sağlayacak kreş projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Onların her anında yanında olan Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezimiz’in yanı sıra kendilerini güvende hissedebilecekleri bir çatı kurmayı planlıyoruz. Özetle yapacağımız her hizmetin merkezine kadınları koyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

‘ÖRNEK BİR MODEL’

Kadınların ön planda olduğu üretim zinciriyle istihdam sağlarken Türkiye’ye örnek olacak yerelde kalkınma modelinin uygulanacağını söyleyen Kılıç, “Bir dönemler üzüm konan bağlara sahip Buca’yı yeniden üretim merkezi haline getirmek için düğmeye bastık. İzmir’in metropolde tarımsal uygulamaya en uygun yerindeyiz. Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Projesi ile başlattığımız kalkınma projesini, kendi ürettiğimiz tohumlardan 5 kat daha verimli üretim yöntemini hayata geçirecek İyi Tarım Projesi’yle büyüteceğiz. Buca markasını küllerinden doğurup, hakça üretip hakça bölüşeceğiz” dedi.
Son olarak, “Bucamız, İzmir’in en köklü tarihine sahip ve kendine has yaşantısı olan bir kenttir” diyen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca’nın tarihi ve kültürel birikimini, tarihin tozlu sayfalarından gün yüzene çıkaracağız. Kültür dolu sokaklarını sanat sokakları, atıl yollarını yürüyüş yolları, yıkılmaya yüz tutan yapılarını kültür merkezleri haline getireceğiz. Herkesin sokaklarını keşfetmek için can atacağı, yaşayan bir kültür merkezi haline getireceğiz. O eski Bucalı ruhu yeniden kentin sokaklarında, kahvelerinde, bahçelerinde yaşayacak” diye konuştu.

‘Biz çalışıyoruz siz evde kalın…’

Korona virüs salgınında Türkiye’nin ikinci en yüksek vakaya sahip şehri İzmir’in en kalabalık ilçesi Buca’da karış karış her yer dezenfekte, virüse karşı gerekli tedbirler alındı. Başkan Kılıç, “Pandeminin başladığı ilk günlerden itibaren 4 aracımızla, Buca’nın sokaklarının, caddelerinin dezenfeksiyonunu sağladık. Köylerimizle birlikte şu aşamada Buca’nın tamamı dezenfekte edildi. Ama biz tedbiri elden bırakmıyoruz. Yine bütün Buca’yı dezenfekte etmeye devam ediyoruz. Pandemi boyunca biz de alanlarda olmaya devam edeceğiz. Gördüğünüz üzere bizler sizler için çalışıyoruz, sizler evde kalın. Bizler bu salgını yeneceğiz. Bu sürede herkes evinde kalmaya devam etsin” diye konuştu.

Feyaz TATAR / Özel Haber