in ,

‘Hak, hukuk ve adalete sığmıyor’

Otomotivde ÖTV’ye büyük zam yapılmasının ardından ikinci el araba fiyatları bir haftada yüzde 8 oranında artış gösterdi. Tüketici örgütleri bu zamma tepkili

hak-hukuk-ve-adalete-sigmiyor

Resmi Gazete‘de yayımlanan yeni düzenlemeyle birlikte ÖTV’de yeni oranlar belirlenmişti. Buna göre 1600 cc motor hacminin altındaki otomobillerde vergi matrahında alt sınır 70 bin liradan 85 bin liraya yükselirken, 1600 cc üzerindeki araçların ÖTV oranı artırıldı.1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 130 ÖTV, 1600-2000 cm³ arası silindir hacmi olan ve matrahı 170 bin TL üzeri olan araçlarda yüzde 150 ÖTV alınıyor. Fiyat artışına yönelik tepkisini dile getiren Tüketiciyi Koruma Derneği  (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Cevdet Uçan, “Böyle bir aşamada gündeme getirmiş olması ve yasallaşması vatandaş açıcından çok can sıkıcı” dedi.

‘VATANDAŞ SIKINTILI’

Türkiye’de piyasada sıfır araba olmadığını söyleyen Uçan, “İkinci el arabaların yanına yaklaşılmaması tüketici açısından çok olumsuz bir tablo. ÖTV’ler gerçekten yüksek rakamlara tekabül ediyor. Bu durumda, ekonominin topalladığı bir dönemde gerçekten yüksek bir rakam olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Korona virüs salgını nedeniyle vatandaşın kendini korumak istediğini ve bu nedenle araç alımında bir artış olduğunu dile getiren Uçan, “Arabalarda böylesi fazla olmasının nedenleri ortada, böyle günlerde pandemi döneminde insanlar ulaşıma dikkat ediyor. Böyle bir zam gerçekleşmesi özellikle vatandaşa sıkıntı veriyor. Bugün zam uygulanan noktada insanların aslında ekmek kaybettiği, aş kaybettiği bir dönemdeyiz. Bu tür bir zammın gündeme gelmiş olması tüketici örgütleri olarak bizlerin canını acıtıyor” açıklamalarında bulundu.

‘ADALETE SIĞMIYOR’

Vatandaşın aniden böyle bir zamla karşı karşıya kalmış olmasını, tüketici hakları açısından eleştirdiklerini vurgulayan Uçan, “Korona virüs salgını döneminde kişi aracının işlemlerini yapıyor. Kaporasını veriyor. Şu kadar liraya alacağım diyor fakat aracı teslim almaya gittiğinde büyük bir miktar ÖTV zammı bedeli çıkıyor. Bu hak, hukuk ve adalete sığmıyor. Arabayı alıyor, işlemlerini yapıyor ve gittiğinde karşımda böyle bir manzara oluyor. Bu anlamda ikinci el araçlarda da daha ziyade ota düzey insanların ekonomik seviyesi düşük vatandaş yaklaşıyor. Şimdi karnını doyurmak derdinde ki insanlarımız zaten araç ve lüks tüketim ürünlerini alamıyor. Alabilecek olanlarda alamıyor. Sıfır araç seviyesine çıkmış fiyatlarıyla karşılaşıyoruz. Bu konuya acilen el atılması gerekiyor” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

esnaftan-soyere-nostaljik-tramvay-tesekkuru

Esnaftan Soyer’e nostaljik tramvay teşekkürü

9-eylul-coskusu-zafer-yuruyusu-ile-basladi

9 Eylül coşkusu “Zafer Yürüyüşü” ile başladı