Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu akşam Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşeceğini açıkladı.

Rusya'nın Nizhny Novgorod kentinde yapılan BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Fidan, bugün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. 

Görüşmede, ikili ve bölgesel ilişkiler ele alındı, Türkiye açısından önem arz eden ekonomik konular gündeme getirildi. İki bakan, Gazze’deki son durumu da değerlendirdi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre de Orta Doğu ve Güney Kafkasya’daki durum da dahil olmak üzere, uluslararası gündemin ana konularına değinilen görüşmede Lavrov, Fidan’a Rusya'nın BRICS'teki öncelikleri hakkında bilgi verdi. 

Görüşmede, Ukrayna meselesi etrafından çıkan duruma ilişkin Rusya’nın temel değerlendirilmeleri aktarıldı. 

Peru’da şiddetli deprem Peru’da şiddetli deprem

Bakanların ikili siyasi diyalog, ticaret ve ekonomi alanındaki işbirliği ile ilgili güncel konuları ele aldığı görüşmede, Rus tarafı, mevcut sorunların çözülmesi, bağların daha da genişletilmesi ve yararlı etkileşim alanlarının bulunması amacıyla işbirliğinin sürdürülmesi ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Kaynak: Sözcü