in ,

Halil Arda: Aleviler bile inanmadı

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Medya Platformu’nun temsilcileriyle bir araya geldi. 7 aylık görev süresi boyunca yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Arda, Gaziemir’de yaşanan alevi provokasyonu başta olmak üzere birçok konuda açıklamalarda bulundu

halil-arda-alevi-aciklama

İzmir Medya Platformu Üyesi gazeteci ve yazarlar ile buluşan ve farklı konularda geniş açıklamalarda bulunan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, öncelikle ilçede meydana gelen ve ülke gündeminde de yer bulan talihsiz alevi provokasyonuna dikkat çekerek, “Alevi STK’ları Dernek ve federasyonları ile bir araya geldim bu provokasyona aleviler bile inanmadı” dedi.

“MİT devrede”

Gaziemir’in böyle bir mesele ile anılmış olmasının kendilerini üzdüğün kaydeden Başkan Arda, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziemir, tamamı göçlerden gelerek kurulmuş bir yer, ancak son 40-45 yıldır Anadolu’nun her bölgesinden gelerek yerleştiği kozmopolit bir yer. Burada insanlar burada birbirine saygılıdır Kimse kimsenin dinini inancını sorgulamaz. Bugüne kadar hiçbir olay olmamış. Kaymakam ve Emniyet Müdürümüzle görüştüm. Bu olayın aydınlatılması konusunda yoğun bir çalışma yapıyorlar. Bana MİT’in devreye girdiğini söylediler. Devletimiz araştırıyor. İnşallah kısa sürede bulunur. Bundan Gaziemir son derece rencide oldu. Benim Belediye meclisimde olanlar var ben bile bu olay nedeniyle yeni öğrendim. Çünkü biz kimseye inançlarını sormayız. Bu ev bir yürüyerek zor çıkılan bir yamaçta. Bahçesinde Sivas Kangal köpekleri var. Burada röportaj veren vatandaşımız Belediye Başkan yardımcısı ile husumet yaşadım. Ondan şüpheleniyorum diye bir ifade kullanınca okları bizim üstümüze çevirdi. Belediye ile her sorun yaşayan, başına bir olay geldiğinde Belediyeyi bu işten mesul olarak görmesi tehlikeli bir gelişmedir. Asla bizimle ilgili olmayan bir şeydir. İstanbul’dan burada insanları arayan bir gazeteci ipe sapa gelmez yazılar yazıyor. İstanbul’da Köşklerinde oturarak demek böyle gazetecilik yapılıyor. Gaziemir’de Alevi ve Sünni vatandaşlarımız bu durumdan son derece rahatsız oldular. İnfiale dönüşecek bir olay burada yaşanmaz. Cumhurbaşkanımız devreye girince en son bizde basın açıklaması yaptık. Alevi Derneklerimiz ile Belediye binamızda buluştuk. Başkanlar bize şunu söyledi. ‘Biz artık bu konularda o kadar bağışıklık kazandık ki. Biz asla bu provokasyona gelmeyiz’ dediler. Son derece soğukkanlı yaklaştılar.”

Çöp krizine değindi

Gaziemir’de yaşanan çöp krizine de değinen Başkan Halil Arda, “Artık çöp toplama işini, belediyemiz bünyesine alacağız. İlgili firma ile yaşanan krizde bu nedenle oluştu. Ayrıca firma bize taahhütlerini yerine getirmedi” diye konuştu.

Arda, “Bir taşeron yasası çıktı. Çöp toplama işimiz taşeronda idi. İşçiler belediye bünyesine geçti. Kamyonlarımızı taşeronda idi. O sistemi değiştirdim. Her ay 500 bin TL gibi yüklü miktarda araç kirası ödüyorduk. 30 Eylülde kiralama doluyordu. 4 ay uzatma yaptık. Bu arada bizde sistemimizi kurmuş olacağız. Meclisten aldığım yetki ile 6.5 milyon TL kredi kullandım. Ankara’dan teşvik belgesi aldım. Araçlara bir kuruş KDV ödemeden DMO’dan araçları alıyorum. Bütün makine parkını kendi bünyeme alıyorum. Oradan da büyük kazancımız olacak. Çöp toplama ve temizlik işlerini yürüten bu firma ile Ocak ayında anlaşmamız son bulacaktır. İlgili Firma çöp toplamayarak belediyeyi tehdit etmekte, halkımıza karşı suç işlemektedir. Bu yapılanlarla ilgili gerekli hukuki işlemlerin ivedilikle başlatılacağını Gaziemir halkının mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Yeni çöp toplama araçlarımız 15–20 gün içinde belediyeye teslim edilecek. Gereken önlemleri alacağız” dedi.

Dönüşümden kazanç

Gaziemir’de geri dönüşümün bir firmaya ücretsiz olarak verildiğini ancak sözleşme süresinin dolduğu için kendilerinin bu konuda ihaleye çıktıklarını kaydeden Başkan Halil Arda, “Yaptığımız araştırmalarda ilçemizde bir ayda 267 ton geri dönüştürülen atık çıktığını öğrendik. Biz bunun için yıllık 138 bin muhammen bedelle ihaleye çıktık. İzmir’de bu işi yapan 6 firmayı davet ettik. İhaleye 6 firmadan 3 tanesi katıldı. İhaleyi canlı yayınladık. 138’binden başladık, 955 bine kadar çıktık. Bu rakama doğrusu biz de çok şaşırdık. Böyle bir rakam beklemiyorduk. 955 bin artı KDV’ye Mensen firması ihaleyi aldı. Daha önce ücretsiz verilen bu işi, biz bu derece yüksek rakama vererek büyük bir kazanç sağladık. Bu bizi çok sevindirdi” açıklamasında bulundu.

“Yapılanma üzerine çalıştık”

Gaziemir’de Belediye’de daha önceden yeterli derecede beğenilmeyen bir yapı vardı. Bunun denetim altına alınması gerekiyordu diyerek sözlerini sürdüren Başkan Arda, “Vatandaşın idari olarak daha önceki döneme ilişkin şikayetleri vardı. Göreve geldiğimizde bu idari yapılanma ile ilgili ciddi şekilde çalıştık. Adaletli, hakkaniyetli olmaya özen gösterdim. Mali açıdan bütün belediyelerde olduğu gibi burada da sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıları aşmak için mali disiplin uygulamaya başladım. Şu anda dışarıya hiç muhtaç olmadan bu yapıyı döndürüyoruz. Belediyemizden hiç kimsenin alacağı yok. Artık çalışma dönemi. Şu anda dışarıya muhtaç değiliz. İlçemizin kalkınması için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu.

Tahliyeler başlayacak

Belediye olarak kamusal alanları genişletmekten yana olduklarını da belirterek, daha önce kiracılar tarafından işletilen kafeterya ve restoranların sözleşmelerinin bitmesiyle tahliye işlemlerini başlattıklarını, bu alanları belediyenin kendisinin işleteceğini söyledi.

Başkan Arda, “Gaziemir’in en güzel bölgesinde bulunan Festival kafenin kira kontratı dolmuş durumda. Orayı Belediye olarak çalıştırmak istiyoruz. Biz bu tip faaliyetlere kar zarar olarak bakmıyoruz. Ben oraları halka açmayı planlıyorum. Tepe Restaurant diye bir yerimiz var. Uzun yıllar kira alınamıyor. Davalar açıldı. Dünya kadar kira borcu var. Bu duruma daha fazla müsaade etmeyeceğiz. Oraya yönelik Gastronomi, Kadın Kooperatifi ve Zeytin Evi projemiz var” diyerek burada taviz vermeyeceklerini açıkladı.

Gaziemir metrosu

Gaziemir’e metronun uzatılması hakkında da konuşan Başkan Arda, Büyükşehir Belediyesinin ulaşım master planında orta ve uzun vade de düşünülen bir yatırım. O da 10 yıl ve ötesinde olacak bir yatırım. Bunu ne kadar erkene çekersem o kadar müsterih olacağım. Görevimin 5.yılında son günü kazma vurulacak noktaya gelsin bana yeter” diye konuştu.

12 bin konut kentsel dönüşüme

Gaziemir’de 12 bin konut kentsel dönüşüme gireceğini aktaran Arda, “Şu anda kentsel dönüşüme girecek konut sayısı 5.500. Ancak bu sayı 12 bine kadar ulaşacak. Aktepe Emrez bölgesi kentsel dönüşümünü Büyükşehir belediyesi yapacak. Vatandaşlarımız orada biraz sıkıntılı. Evi yıpranmış onaramıyor. Çünkü evi kentsel dönüşüme girecek diye bekliyor. Prosedürler 10 yılı bulmuş. Ama artık süreç tamamlandı. Büyükşehir ihaleye verecek” şeklinde konuştu.

İzmir Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan da, buluşmadan ve tanışmadan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, Başkan Arda’ya teşekkür etti. Kaplan şöyle konuştu: “Bu gibi buluşmalarla hem birbirimizi tanıma fırsatı yakalıyor hem de fikir alışverişinde bulunabiliyoruz. İş birliği halinde çalışarak önemli projeler üretebileceğimizi paneller yapabileceğimizi düşünüyorum.”

İzmir’de yürekleri ağza getiren olay, küçük kız ölümden döndü

Trafo hırsızlığına emniyet dur dedi