in ,

Halk ‘geçer’ not verirse tamam

Geçen yıl Çiğli Köyiçi Mahallesi’ni kapsayan ve rekor sayıda itiraz gelen planların iptalinin ardından bu kez halkın katılımıyla yeni bir düzenleme hazırlanıyor

halk-gecer-not-verirse-tamam

Çiğli‘de önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ve toplam 55 hektarlık alanı kapsayan imar planları için gelişme yaşandı. Askıya çıktığı dönemde 800’ü aşkın itiraz gelen ve yöre halkının belediye önüne taşınarak eylem yaptığı kriz yaratan planlar iptal edilmiş, gözler de bu gelişmelerin ardından Büyükşehir ve Çiğli belediyelerine çevrilmişti. Süreci yeniden ele alan her iki belediye de Köyiçi Mahallesi’nde değişimin önünü açacak yeni imar planları için düğmeye basarken, ilk somut hamle ilçe belediyesinden geldi.
Bir süre önce Köyiçi Mahallesi’ndeki vatandaşlar ile görüşmelere başlayan ve aralarında mahalle muhtarları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve hak sahiplerinin de yer aldığı heyetle ilk toplantıyı gerçekleştiren Çiğli Belediyesi yetkilileri ve meclis üyeleri, yeni imar planlarını katılımcı ve şeffaf şekilde hazırlamak amacıyla vatandaşların taleplerini tek tek dinledi. Eski planlarda iki katlık imar izinleri sekiz kata kadar yükseltmiş ve 55 binlik mevcut nüfusun da iki katına çıkartılması öngörülmüş, bu nedenle beş bin ölçekli imar planlarına itiraz yağmıştı.

ÖNCE HAK SAHİPLERİ

Söz konusu itirazları göz önünde bulunduran Çiğli Belediyesi, bu kez bölge halkının kamu yararı ve kazanılmış haklar konusundaki hassasiyetini göz önünde bulundurarak, aralarında yeşil alanlar, otopark alanları, eğitim ve sosyal donatı alanları ile resmi tesis alanları gibi çok sayıda unsurun yeniden ele alındığı ve iyileştirmeler yapıldığı plan için taslak çalışmalarının startını verdi. Yaklaşık 1200 konutun yer aldığı bölgede hak sahiplerinin görüşleri doğrultusunda hazırlanacak planların önümüzdeki aylar içerisinde tamamlanarak askıya çıkması ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de geçmesi bekleniyor.

‘MAĞDUR OLMAYACAKLAR’

Süreçle ilgili bilgi veren Köyiçi Mahallesi Muhtarı Ahmet Çelik de bölgede yaşayan vatandaşların mağduriyetlerini çözecek bir plan çalışmasının resmen başladığını müjdeleyerek şunları söyledi; “Belediyede imar planlarıyla ilgili toplantılar yapıyoruz. Mahalle sakinlerinin mağduriyeti olmayacak şekilde plan hazırlanıyor, bu yönde söz aldık. Belediye bürokratları, meclis üyeleri, hak sahipleri bir araya gelerek görüşme gerçekleştirdik. İleride bu görüşmeler devam edecek. Öncelikle bizlere isteklerimiz soruldu. Yapılacak plan değişikliğine göre mevcut haklar korunuyor, bitişik nizamda yapılar öngörülüyor ve yeşil alanlar ile sosyal tesisler konusunda iyileştirmelere gidiliyor. Belediye vatandaş mağdur olmasın diye uğraşıyor. Halktan gelen taleplere göre yeni parklar, dinlenme alanları, otoparklar olacak. Sürecin mahallemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

HALKIN YÜZÜ GÜLÜYOR

Yüzde 90’ı imarlı konutların olduğu 60 yıllık geçmişe sahip Köyiçi Mahallesi sakinlerinden Yakup Arı, çabaları için tüm belediye yetkililerine teşekkürlerini sunarak, süreç katılımcı şekilde ilerlediği takdirde düzenlemenin halktan da geçer not alacağını vurguladı. İtirazlara konu olan unsurların ortadan kaldırıldığına ve ilçe belediyesinin vatandaşın taleplerine önem verdiğini de hatırlatan Arı, “İmar planı revizyonu seçimlerden önce Başkan Utku Gümrükçü‘nün de bizlere verdiği vaatler arasındaydı. Hepimiz yıllardır bu mahallede yaşıyoruz ve kazanılmış haklarımız var. Vatandaşın çıkarlarının gözetildiği, görüşlerimize de önem veren bir yönetim ile ortaklaşa, uyum içinde çalışıyoruz. Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün bu konudaki tavrı, halka yaklaşımı ve anlayışlı tutumu da bizler için oldukça moral verici. Bu süreçte hepimiz elimizden gelen katkıyı koymaya hazırız. Yaptığımız görüşmelerde taleplerimizi aktardık ve olumlu bir havayla karşılaştık. Bu kez tamamen katılımcı anlayışla yapılacak yeni revizyon planları ile aynı zamanda mahallemiz de değer kazanacak ve yerinde dönüşümün de önü açılacak. Plan hazırlıkları bu şekilde sonlanırsa, kimse mağdur olmayacak ve itiraz da gelmeyecektir” dedi.

Erman Şentürk / Özel Haber

chp-lideri-talimat-verdi-belevideki-cadirlar-kaldiriliyor

CHP lideri talimat verdi: Belevi’deki çadırlar kaldırılıyor

izmirde-zincirleme-kaza-1-agir-6-yarali

İzmir’de zincirleme kaza: 1’i ağır 6 yaralı