in ,

‘Halkın karşısında sınav verecekler!’

Kılıçdaroğlu’nun “Milletin vekilini millet seçsin” sözlerinin umut verici olduğunu dile getiren CHP’li vekil Tacettin Bayır, “Partimiz öncü olacak” dedi

halkin-karsisinda-sinav-verecekler

Türkiye siyasetinde Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu’nda olası bir değişiklik planı tartışmaları sürüyor. Önceki gün partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Milletin vekilini millet seçsin. Milletvekili liderin iki dudağının arasında çıkan sözle belirlenmesin” açıklamalarının ardından konuyu Ege Telgraf’a değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Bu söylem bizi oldukça umutlandırdı” dedi.
Siyasi arenada ön seçim kavgası verdiğini hatırlatan Bayır, “Uzun yıllardır emek veren, parti için koşturan insanlar ön seçimle birlikte aday olarak seçilsin istiyorduk. Böylece örgütün kantarında kim vekillik görevini düzgün bir biçimde yerine getirdi, kim vatandaş ve parti için çok koştu ortaya çıkacak. İktidara yürüyen bir partide böylesi bir adım atılması çok önemli. Normalde zaten genel başkanın yüzde 5’lik bir kontenjan hakkı oluyor. 600 milletvekilinde 30 vekili genel başkan kontenjan üzerinden yazılıyor, geriye kalanını da örgüt ve vatandaş belirlemeli” dedi.

‘ROBOTİK VEKİLLER’

Konunun ileriki günlerde Ankara’da geniş yer bulacağına da dikkati çeken İzmir Milletvekili Bayır, “İktidar partisinin milletvekillerinin hepsi genel başkanları tarafından seçildiği için özgür hareket edemiyorlar. Dolayısıyla da bu konu kafalarına yatmıyor. Ancak yukarıdan talimat geldiği an hepsi ellerini kaldırıyor. Bu da ne demek oluyor; robotik milletvekilleri. Bu nedenle TBMM bağımsız değil, ne yazık ki bağımlı bir Meclis haline dönüşüyor. Milletvekilleri böyle bir durumda özgür kararlarını veremiyor. Eğer milletvekillerini halk seçer, seçim esnasında da ön seçim yapılırsa lider sultası yıkılacaktır. Hal böyle olunca da Meclis’e gelen milletvekilleri de çalışmalarını daha özgür iradeleriyle yerine getirerek halk için bağımsız kararlar alacaktır” ifadelerini kullandı.

‘SAYGI DUYACAĞIZ’

“Eninde sonunda bu yaptığımız vekilliklerin sonunda dönüp halkın karşısına çıkacağız” diyerek sözlerine devam eden Bayır, “Halk sana sonra ‘Sen emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözebildin mi?’, ‘Asgari ücretimizin artması gerektiği konusunda bir konu dile getirdin mi?’ gibi sorular soracaktır. Halkın karşısına çıkacağını bileceği için vekiller de ister istemez Meclis’te kendini göstermek zorunda kalacaktır. Genel başkanının talimatlarını değil, vekilliğinin hakkını vermek isteyecektir. Burada parlamentoya girip seçilmiş olan milletvekilleri de görevini doğru yapıp yapmadığının sınavını halkın karşısında verecek. Dolayısıyla örgüt telefonla aradığı zaman sesini duyabildiği bir milletvekili görmek istiyor. Telefonlara bile çıkmayan milletvekillerinin gelip de ön seçimden galip çıkma şansı yok. Kim daha fazla halkın arasında, kim daha fazla halkın sorunlarını çözüyor o insanlar seçilecektir. Biz de çıkan sonuca sonuna kadar saygı göstereceğiz. ‘Genel başkan beni 6’ncı sıraya neden yazdı?’, ‘Genel merkez yönetimi neden böyle bir karar aldı?’ diye sormayacağız, herkes sırasına rıza gösterecek. Örgüt bu şekilde takdir edecektir. CHP de iktidar olma yolunda emin adımlarla yürürken bu konuda öncü olacaktır” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

basibos-kopeklere-kim-dur-diyecek

Can dostlara çözüm gerek

mal-sahibi-mulk-sahibi-nedir-bu-fiyatlarin-hali

Mal sahibi, mülk sahibi, nedir bu fiyatların hali!