Melek onun için örnek oldu, o da organlarını bağışladı Melek onun için örnek oldu, o da organlarını bağışladı

Berna Sever / EGE TELGRAF- Hamilelik, bir kadının hayatındaki en özel ve heyecan verici dönemlerden biridir. Ancak bu dönemde beden ve zihin, değişen hormonlar ve fiziksel gereksinimlerle birlikte bir dizi zorluğa da maruz kalabilir. İşte tam da bu noktada yoga, hamilelik sürecinde hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı desteklemek için harika bir araç olabilir. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yoga eğitmeni Senem Sabah İşçi, “Hamilelik döneminde yoga yapmanın faydaları saymakla bitmez. Ancak, her hamilelik farklı olduğundan, mutlaka bir doktora danışarak hamilelik yoga programına başlamak önemlidir. Uzman bir yoga eğitmeni eşliğinde yapılan uygun pozlarla, hamilelik sürecinin keyfini çıkarabilir ve bedeninizin ve zihninizin sağlığını destekleyebilirsiniz” dedi.

İşçi, yoganın hamileler üzerindeki etkilerini şu ifadelerle anlattı:

1. Rahatlatıcı ve Strese Karşı Etkili: Hamilelik döneminde yoga, derin nefes alma teknikleri ve yavaş hareketler aracılığıyla stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu, anne adaylarının zihinsel olarak daha dengeli hissetmelerine ve hamilelikle ilişkili endişelerle başa çıkmalarına yardımcı olur.

2. Esnekliği Artırır: Yoga egzersizleri, hamilelik sırasında vücudu esnek tutmaya ve kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Bu da doğum sırasında daha rahat bir deneyim yaşamanıza yardımcı olabilir.

3. Solunumu Geliştirir: Yoga, doğum sırasında çok önemli olan doğru solunum tekniklerini öğretir. Bu, doğum sürecinde daha etkili bir şekilde solunum yapmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.

4. Kan Dolaşımını İyileştirir: Yoga pozları, kan dolaşımını artırabilir ve ödem gibi yaygın hamilelik sorunlarını hafifletebilir.

5. Bağışıklık Sistemini Destekler: Yoga, stresi azaltarak ve bedeni güçlendirerek bağışıklık sistemini destekleyebilir, böylece anne ve bebek sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kaynak: EGE TELGRAF