in ,

Harmandalı tesisi için yol haritası belirlendi

Çiğli Kent Konseyi’nce hazırlanan Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin değerlendirme çalıştayının sonuç bildirgesi yayınlandı, hükümete çağrı yapıldı

harmandali-tesisi-icin-yol-haritasi-belirlendi

Çiğli Kent Konseyi’nin geçtiğimiz 5 Ekim’de Harmandalı Katı Atık Bertaraf Tesisi’ni değerlendirmek üzere gerçekleştirdiği teknik çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı. Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Ege Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamit Mumcu, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, Çiğli Kent Konseyi Başkanı İsmail İncesu, TMMOB İKK Sekteri Aykut Akdemir, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu da katıldı. Toplantıda tesisin kapatılarak başka bir yere taşınmasının altını çizilirken vatandaşın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi adına alanın acilen ‘Afet bölgesi’ ilan edilmesi çağrısı da yapıldı. Söz konusu tesisin 30 yıla yakın bir süredir bölge halkının kaderini olumsuz yönde etkilediğini belirten Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü, “Çiğlide 30 yıldır çöple yaşayan; kokusundan ve çevre kirliliğinden rahatsız olan insanlar var. Tesisin kapatılmasını ve buradan taşınmasını talep ediyorlar. 3,5 yıldır görevdeyiz. Görevde olduğumuz süre boyunca bu tesisin topluma yarattığı sıkıntıları gidermek için yatırımlar yapıyoruz. Umarım en kısa sürede Çiğli çöple anılmaktan kurtulacaktır” dedi.

ÇED SÜRECİ TIKANINCA…’

İzmir depremi ve geçtiğimiz yıl şubat ayında yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle bölgede heyelan oluştuğunu hatırlatan İzBB Genel Sekreter Yardımcısı Nurlu da şu ifadeleri kullandı: “Tesisin kapatılmasını önemsiyoruz. Alternatif tesis yer seçimleri sonuçlandırılamamıştır. Menderes Gölova’daki tesis yeri için ÇED süreci tıkandı. Süreç devam etseydi Harmandalı’na çöp gelişini engelleyecektik.”

AFET ALANI İLAN EDİLSİN’

Yaşanan sorunların çözümü için yerel ve merkez hükümetin bir arada hareket etmesi gerektiğini aktaran Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu, söz konusu alan için acilen ‘Afete Maruz Bölge Kararı’ çıkarılması gerektiğini söyledi. İncesu, “Heyelan bölgesi sınırları içerisinde kalan alanın heyelan açısından topuk işlevi görebilmesi için heyelan bölgesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ve çalışmaları devam eden proje tüm tedbirler alındıktan sonra acilen uygulamaya geçirilmelidir. İzBB tarafından yapılmakta olan çalışmalara ilgili kamu kurumlarca destek verilmesi, İzmir için yeni atık tesisi alanlarının belirlenmesi, Menderes Entegre Atık Tesisi’nin ÇED sürecindeki eksik kurum görüşlerinin tamamlanarak ivedilikle tesisin faaliyete geçmesi kentimiz için büyük bir önem taşımaktadır. Çözümün parçası olmak için herkesi bu sürece katkı vermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

MEHMET GÜÇLÜ GÜLER 

baycikop

BAYÇİKOOP’un çiçekleri artık MİGROS marketlerde

gordes-mtal-ogrencileri-uretiyor-turkiye-kazaniyor

Gördes MTAL öğrencileri üretiyor, Türkiye kazanıyor