HAVELSAN, Romanya İçişleri Bakanlığı'na bağlı sınır polisi tarafından düzenlenen deniz sınır güvenliği ihalesini kazanarak ihracat başarılarına bir yenisini ekledi. Türk savunma sanayisinin geliştirdiği sınır gözetleme sistemleri, son dönemde uluslararası alanda dikkat çekiyor. Bu entegre çözümler, sınır bölgelerinin izlenmesi ve güvenlik tehditlerinin tespit edilmesi gibi çeşitli ihtiyaçlara cevap veriyor ve farklı ülkelerden ilgi görüyor.

Emekli memur-sen başkanı emekli hakları için adalet istiyor Emekli memur-sen başkanı emekli hakları için adalet istiyor

HAVELSAN, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Sınır Polisi Karargahında düzenlenen bir törenle, Romanya Entegre Deniz Sınır Gözetleme Sistemi (SCOMAR) Modernizasyonu Projesi kapsamında ülkeye ilk ihracatını gerçekleştirecek. Sözleşme, Romanya Sınır Polisi Genel Müfettişi Quaestor Cornel-Laurian Stoica ile HAVELSAN Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Savaş Yanık tarafından imzalandı. Türkiye'nin Romanya Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan da törende hazır bulundu.

Bu proje kapsamında, HAVELSAN'ın MATRA Sahil Gözetleme ve Gemi Trafik Yönetim Yazılımı ile donatılacak yeni teknoloji radar, elektro-optik sistemler ve bilgi teknolojileri, Romanya'nın mevcut SCOMAR sistemiyle entegre edilerek Köstence'deki Rumen Sahil Güvenlik Komutanlığı merkezinden yönetilecek. Sistem, Romanya'nın Karadeniz kıyısındaki 100 deniz milini kapsayan alanın canlı deniz resmini oluşturarak, kolluk kuvvetlerine deniz durumsal farkındalık sağlayacak şekilde tasarlandı.

HAVELSAN, 24 aylık bir süre içinde teslim edilmesi planlanan bu sistemle, sahil gözetleme, sınır kontrolü, arama kurtarma operasyonları, kaçakçılık, düzensiz göç ve kanunsuz balıkçılık gibi faaliyetleri güçlendirerek, Romanya'nın deniz güvenliğini artırmayı hedefliyor. Ayrıca, Deniz ve Liman Güvenliği, Deniz Gümrük Kontrolü, Deniz Çevre Koruma ve Arama Kurtarma birimleri arasında bilgi değişimini sağlayacak.

HAVELSAN'ın geliştirdiği MATRA Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) Yazılımı da Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi için kullanılıyor ve NATO'nun Deniz Güvenliği Tatbikatı'nda da başarıyla test edilmişti. Bu yazılım sayesinde, gemi trafiği milli bir sistemle izlenip yönetilerek, güvenliğin en üst düzeyde sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: AA